Одразу зазначимо, що ухилення від призову на строкову військову службу – це злочин, який карається статтею 335 Кримінального кодексу України. Якщо людина переховується від військкоматів, змінює місце життя і роботу, то її при затриманні заберуть не до військкомату, а одразу до поліції.
"Це кримінальна відповідальність. Якщо він ухилявся,то має бути досудове розслідування у кримінальному провадженні. Людина має бути в розшуку. Якщо призовник переховується, то його забирають до поліції. Про це має бути складений протокол про затримання людини. Цей протокол працівники військкомату не мають права складати, лише працівники поліції", – зазначив керуючий партнер юридичної компанії "Максименко і партнери" Ярослав Максименко.
Він зауважив, що повістки можуть бути вручені лише через житлово-експлуатаційні організації або домовласників, через виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів і через керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів. Про це йдеться в постанові Кабінету Міністрів України №352 від 21.03.2002 року "Про затвердження положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на службу за контрактом".
"Тобто зупинити на вулиці, або якщо повістка прийшла поштою на домашню адресу і її отримала інша людина (мама, тато, брат і т. д.) – це все незаконно. Це значить, що людина не отримала повістки. Повістка вручається особисто під її підпис. І якщо працівники військкомату будуть без працівників поліції, то вони взагалі не можуть взяти документи для перевірки", – сказав Ярослав Максименко.

В повістці має писатися прізвище, ім'я, по-батькові особи, її місце проживання і тільки після цього адресу. Також у ній має бути вказані дата, час та місце, куди потрібно прибути призовнику.
"Саме для заповнення цієї повістки в людей і вимагають документи, а не для того, щоб визначити їхню особу і чи немає в неї якогось правопорушення", – розповів юрист.
У поліції заявили, що не мають стосунку до "відлову" призовників біля станцій метро в Києві. Про це сказала речник поліції Києва Оксана Блищик, передає "Обозреватель".
"Поліція має право на перевірку документів у громадян. Поліція завжди була біля станцій метро, нічого нового не відбувається. Ми ж не можемо відігнати представників військкоматів, вони там просто стоять. А ми виконуємо свою роботу, нічого незаконного не відбувається. Ми маємо право на поверховий огляд", – сказала Блищик.
Якщо поліція не причетна до перевірки документів представниками військкоматів, відповідно, такі дії не законні, впевнений Ярослав Максименко. Втім, каже, що й поліція не має права просто так затримати людину для перевірки документів. На це мають бути відповідні причини згідно зі статтею 32 Закону України "Про національну поліцію", а саме:
- Якщо особа зовні схожа на особу, яка перебуває в розшуку, або зниклу безвісти. У поліції на цей випадок має бути фоторобот, або фото особи, яка є в розшуку. Якщо цієї розпорядки немає, вимагати від вас документів не можуть.
- Якщо існує достатньо підстав сказати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення. Наприклад, людина з цеглиною підійшла до вітрини магазину і так далі.
- Якщо особа перебуває на території чи об'єкті під спеціальним режимом, або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю, наприклад, на режимних об'єктах.
- Якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, якщо поліція їх побачила.
- Якщо особа перебуває у місці вчинення правопорушення або ДТП, або іншої НП.
- Якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу водія дають підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення. Транспортний засіб може бути знаряддям чи об'єктом вчинення правопорушення. Наприклад, коли автомобіль у розшуку, сталося ДТП і розшукують авто за певними ознаками.

У всіх інших випадках вимога працівників поліції, навіть якщо вони покажуть свої документи, буде незаконною, зазначив юрист.
Що робити, якщо проти вас вчиняють неправомірні дії:
- Не панікувати.
- Запитати людей у військовій формі, хто вони такі і попросити показати свої документи.
- Якщо вас просять показати документи або пройти кудись з ним чи сісти в авто, тоді потрібно викликати поліцію, навіть якщо поліція вже стоїть поруч. Найкращий варіант – це подзвонити адвокату, якщо він є.
- Якщо можливості такої немає, працівники військкомату та працівники поліції починають уже фізичною силою якось змусити особу поїхати або показати щось, то можна кликати про допомогу перехожих і просити, щоб вони вам викликали поліцію.
"За Конституцією людина має на правову допомогу. Вам потрібно мати на швидкому наборі адвоката і дзвонити йому, бо адвоката до вас ніхто не має права не допустити", – зауважив Ярослав Максименко.
Від редакції сайту "5 каналу". Просимо поважати роботу поліції та представників військоматів, поводитися коректно і ввічливо спілкуватися, адже вони захищають нашу країну.
Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, що в Україні на місяць подовжили осінній призов-2018.
Також дивіться фотогалерею:
У столиці розбився вертоліт – фоторепортаж з місця аварії






