"Ти як собака там, як раб": правда про нелегальних заробітчан-українців у Росії

Російські працедавці ставляться до українців, як до рабів. Про побиття й допити спецслужб в ексклюзивному інтерв'ю "5 каналу" розповів мешканець Донеччини, який нещодавно повернувся після невдалих заробітків в одному з віддалених регіонів Російської Федерації. Проте дістатися додому йому виявилося непросто. Історії нелегальних заробітчан, які в Росії не заробили, але щасливі, що вирвалися звідти – далі в сюжеті

Українську робочу силу росіяни приваблюють обіцянками про офіційне працевлаштування та зарплатою в еквіваленті не менш як 20 тисяч гривень. Проте насправді все виявляється не так привабливо.

Він не називає імені та не показує обличчя й розповідає те, про що мовчать російські пропагандисти. Хлопець з Донеччини виїхав до Кабардино-Балкарії у 2016 році. Хотів працювати легально, але не склалося. Тож пішов різноробочим на пилораму, де пообіцяли платити в еквіваленті майже 30 тисяч гривень.

"Рубав ліс, розвантажував, складав дошки, вивозили, завантажували їх. Це цілий день безпосередньо ти працюєш. Потім бувало таке, що і вночі будили – завантаження чи розвантаження деревини. Давали по тисячі-півтори рублів на місяць, і все. Бували такі інциденти, коли там піднімали руку", – пригадує заробітчанин.

Хлопець каже: змушували працювати без вихідних, виходити за територію підприємства не дозволяли, щоб не мати проблем із російськими спецслужбами.

"Керівник нам розповідав, що приїхали ФСБ, усе контролюють, перевіряють. У мене, припустімо, питали, чи є у мене брат, друг чи знайомий, який служить у Збройних силах України", – пригадує працівник.

Утім, навіть обережна поведінка не гарантувала спокійного життя. В українців, які працювали на пилорамі, російські спецслужби вилучили паспорти й телефони. Їх погодився викупити керівник підприємства, але гроші потім утримав із зарплат заробітчан.

Тільки-но український заробітчанин назбирав гроші, за які можна повернутися додому, негайно виїхав з Росії.

"Враження залишилось, що ти там був просто як собака, як раб", – каже заробітчанин.

Ще один заробітчанин із Донеччини – Денис – обличчя не ховає. Чоловік зізнається, коли почалися бойові дії, поїхав до сусідньої держави шукати кращої долі.

"У мене була вагітна дружина. Боялися, що не буде де народжувати тут. Не хотіли, аби у підвалі довелося", – каже чоловік.

Заробітчанину одразу дали зрозуміти: в Росії українцям не раді.

"Я підшукав більш-менш таку роботу, куди взяли з українським громадянством. Мені сказали, що потрібно робити російське, бо за нас великий податок платять. Якщо не будеш робити – тебе розрахуємо", – розповідає Денис.

За три роки в Росії Денис п'ять разів міняв місце роботи. Всюди працював нелегальною. І, зрештою, повернувся додому.

"Тим, хто хоче туди їхати на заробітки, я можу лише одне сказати: більшість із зарплатами обманюють й не виконують своїх обіцянок", – каже заробітчанин.

Офіційної статистики про те, скільки переселенців із Донеччини нелегально працюють у Росії, міграційна служба не надає. А от кількість легальних мігрантів – незначна.

"Законодавством не передбачено, щоб ми питали або цікавилися метою, з якою люди виїжджають", – пояснює головний спеціаліст відділу ГУ Державної міграційної служби в Донецькій області Ірина Кіріна.

Вона додає: у 2014 році виїхало 112 осіб, у 2015 – 109 осіб, у 2016 – 113 осіб.

За даними міграційної служби, на початку бойових дій на Донбасі 75% з усіх українських мігрантів їхали до Росії. Нині їхня кількість скоротилася удвічі.

Анастасія Старостенко, Олег Корінний, Донецька область, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

"Це війна не від нашого імені": як у Санкт-Петербурзі підтримують Україну – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Hyperloop в Україні: у скільки обійдеться та коли збудують – деталі
Наступний матеріал
"Метастази совка просто вичікують момент" – ведучий "5 каналу" про "совєцький шабаш" у Кривому Розі