5.ua

Цьогоріч уряд встановив рекорд із закриття сільських шкіл [відео]

  Євген Дєткін – будівельник зі Шпендівки, що на Київщині – має двох дітей, які ходять до тамтешньої школи. Днями вчителі повідомили: незабаром заклад закриють. Доньку та сина доведеться возити автобусом за 5 кілометрів до сусіднього села. Це майже нездоланна відстань узимку, коли дороги замете снігом, каже Дєткін.

  Євген Дєткін, батько двох школярів: «Мій хлопець ходив у садік у сусіднє село. Було таке, що він не приїжджав, а зимою і місяць не ходив, тому що дороги були не почищені».

  На громадських зборах більшість мешканців Шпендівки заявили – вони проти закриття школи. Але районні чиновники кажуть: утримання закладу щорічно тягне на 700 тисяч гривень. Це задорого для 10-х учнів. Нині, за словами селян, влада залякує людей звільненнями з роботи, якщо ті не переведуть дітей до інших шкіл. Люди впевнені – приміщення школи задумали здати в оренду.

  Віра Больбот, місцева мешканка: «Хотять там зробити столову, щоб гуляли весілля, похоронить бували. А тут, у цій школі, що – вінки будемо плести, чи що?!»

  Цьогоріч в Україні закрили 160 шкіл – рекорд за роки незалежності. Формально закон про освіту на боці селян: школи створюють незалежно від кількості учнів і ліквідовують за згодою громади. Попри це, начальні заклади закривають. У Верховній Раді минулого тижня так і не набрав потрібних голосів законопроект про мораторій на закриття шкіл. Його ініціатор, Олесь Доній, переконаний: закриття малокомплектних шкіл – не лише оптимізація бюджету, а й наступ на українську мову.

  Олесь Доній, народний депутат України: «За статистикою, близько 90 відсотків шкіл, які закрили з 2009-2010 років, є україномовними. Іншомовні школи є радше винятком, ніж правилом. Тому стратегія про скорочення бюджетних витрат, вона збігається з наступом на українську мову».

  У профільному Міністерстві переконують: жодної школи не закрили без згоди громади. Дмитро Табачник нагадує: нині в Україні працює півтисячі шкіл, де кількість учнів не перевищує десятка. У таких закладах, стверджує, найгірша якість освіти.

  Дмитро Табачник, міністр освіти і науки: «Велика кількість шкіл стикнулась з тим, що вони не можуть укомплектувати футбольну команду в вікових межах від 12 до 15 років. А яке в такій школі може бути змагання інтелектуалів? А гурткова робота?»

  На думку експертів, закриття сільських шкіл не просто створює незручності, а й може призводити до подальшого зникнення сіл.

  Віктор Таран, директор центру політичних студій та аналітики: «Для того, щоби існувала адміністративно-територіальна одиниця, має бути амбулаторія або поліклініка, школа, якесь місце, де люди будуть працювати. Якщо ми з цієї системи видаляємо школу, це означає, що люди і далі покидатимуть села і переїжджатимуть у міста».

  Тим часом, у Шпендівці назріває народний бунт. Поки аргументи людей вислуховує сільський голова.

  Селяни: «Та ваші ж діти до школи ходили! Як вам не соромно, га?!... Не брешіть!»

  Якщо ж влада не прислухається до людей, селяни зі Шпендівки обіцяють вийти з акціями протесту до владних установ.

  Дмитро Мороз, Максим Петраков, 5 канал.

   

  Попередній матеріал
  Меркель запрошує до співпраці головних конкурентів – соціал-демократів
  Наступний матеріал
  Міліція розслідує падіння дитини з скеледрому у Дніпропетровську [відео]
  Теги: