Українські консули зустрілися з шістьома військовополоненими моряками, яких Росія незаконно утримує в СІЗО Лєфортово.
Про це "5 каналу" повідомив директор Департаменту консульської служби МЗС України Сергій Погорельцев.
"Тримаються хлопці достойно, мужньо. Є некритичні проблеми побутового та фінансового характеру, консули допомагають їм їх вирішити. Моряків забезпечено теплим одягом, взуттям. Усіх розміщено у двомісних камерах, є телевізор, холодильник, є можливість користуватися послугами бібліотеки. Психологічний стан військовополонених – задовільний. Адвокатська група почала працювати. В кожного з моряків є адвокат", – розповів Погорельцев.
Про те, що команда адвокатів українських моряків вже сформована, повідомив і один із захисників Микола Полозов. Зазначив, що понад 80 адвокатів зголосилися захищати українців. Після перевірок і погоджень з українською стороною команда була погоджена. Частина захисників – із Москви, ще частина – із Криму. Серед захисників і Еміль Курбедінов, якого 7 грудня підконтрольній Росії суд в Сімферополі арештував на п'ять діб – начебто за пропаганду символіки екстремістських організацій. Усі адвокати вже готові почати процес захисту військовополонених. Першочергове завдання – зустріч з підзахисними.
Тим часом, листи від військовополонених українських моряків Андрія Ейдера та Андрія Артеменка отримала редакція телевізійної служби новин каналу "1+1". Відповіді надійшли з пошти СІЗО "Матросская тишина".
У своїх листах обидва військових пишуть, що ізольовані від світу чотирма стінами і не знають нічого про своїх колег. Новини дізнаються лише з радіо.
Ейдер та Артеменко були поранені під час штурму в Керченській протоці. Андрій Ейдер повідомив, що після операції йому важко згинати ліве коліно. Також кілька уламків пошкодили праве стегно.
Андрію Артеменку лист допоміг написати співкамерник, адже українець не володіє російською – саме нею потрібно писати листи через тюремних цензорів. Обидва українці сподіваються, що незабаром повернуться на батьківщину.
Нагадаємо, українські консули мають відвідати всіх бранців. Спершу консул побачив трьох поранених моряків в СІЗО "Матросская тишина", та чотирьох у Лефортовому. Дипломати мають отримати дозвіл на зустрічі з усіма полоненими моряками. У вівторок, 11 грудня, мають зустрітися ще з шістьма моряками.
24 полонених моряків незаконно утримують у слідчих ізоляторах. Росія закидає їм порушення її територіальних вод. Україна наполягає, що територіальні води анексованого Криму не є російськими, а атака на катери і буксир була здійснена в нейтральних водах. Відповідно, всі моряки є військовополоненими, на них поширюється Женевська конвенція і їх не можна утримувати в СІЗО і судити.