Військовий інститут інформатизації у Києві
Військовий інститут інформатизації у Києві 5 канал

"Тогочасні крутяни – це нинішні кіборги": як військові в Києві вшановують героїв Крут

Україна вшановує пам’ять полеглих 29 січня 1918 у нерівному протистоянні з більшовицькими військами. Тоді шість сотень студентів разом із частинами "Бойового козацтва" зруйнували плани майже п'ятитисячної армії Муравйова. Це дало можливість підписати Брестський мир, яким було визнано українську незалежність

Загиблих згадували нині на Лук'янівському цвинтарі, на Аскольдовій могилі, у Військовому інституті імені Героїв Крут.

  • Як усе було

З мінімальним озброєнням і недостатньою підготовкою. Добровільно і без великих сподівань на повернення додому студенти вирушили за 130 кілометрів від Києва, аби зупинити червоноармійців. Зупинити вдалося на чотири доби. Відступаючи, вони підривали мости та залізничні колії. Повернулися не всі. Близько сотні українських солдатів загинули у бою. Серед них і родич Олени Леонтович – Володимир Шульгін.

"Вони їхали на Крути, як писав Шульгін в останній своїй листівці, весело із піснями", – каже родичка загиблого під Крутами.

Він був одним із тих, хто організував студенів у бій, розповідає жінка. Його сім'я сподівалася, що чоловік і сам повернеться додому, і юнаків доправить. Але не склалося.

"Коли через 40 днів після розстрілу рідні Володимира Шульгіна поїхали на Крути, і ця могила була розібрана, то пізнати їх всіх було майже неможливо, так вони були страшно замордовані! Багатьох пізнавали по мітці на білизні. Володимира родичі пізнали по мітці на обручці", – каже Олена Леонтович.

Володимира Шульгіна та ще декількох учасників бою перепоховали на Лук'янівському військовому кладовищі. Ще майже тридцять полеглих – на Аскольдовій могилі.

  • Як вшановують пам'ять героїв

За часів сучасної Незалежності цього дня і на Аскольдовій могилі, і на Лук'янівському кладовищі мовчать щороку, вшановуючи пам'ять відважних.  

На плацу нинішнього військового Інституту телекомунікацій та інформатизації 100 років тому бойовий вишкіл проходили юнаки-крутівці. Тоді тут була перша Українська юнацька військова школа. А тепер, на 100-річчя бою, закладу присвоюють найменування – Інститут імені Героїв Крут. Йому вручають новий бойовий прапор.

Ці юнаки, як і їхні однолітки 100 років тому, беруться за зброю. Вони добре усвідомлюють, що після тренування на них чекає справжня війна. Бо після випуску їхня дорога лежить на схід.  

Військовий інститут інформатизації у Києві
Військовий інститут інформатизації у Києві5 канал

"Сотні випускників інституту захищали чи захищають Україну в зоні АТО. І досвід боїв вкотре довів, якою важливою фігурою на полі бою був і залишається офіцер. 15 випускників офіцерів та викладачів вашого військового закладу загинули на фронті", – зазначив Президент України Петро Порошенко.

"Тогочасні крутяни – це нинішні кіборги, захисники ДАПу", проводять паралелі курсанти, які готові поповнити їхні ряди і боронити українську землю від кремлівських танків. Але більшість хоче вірити, що до їхнього випуску війна закінчиться.

Ірина Герасимова, Наталія Юрчук, Олексій Тищенко, Сергій Новіков, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

На Чернігівщині відбулася церемонія вшанування пам'яті Героїв Крут – ФОТО

Попередній матеріал
Стрілянина в Києві: поліція затримала двох підозрюваних
Наступний матеріал
Найближчим часом пальне на українських АЗС не подешевшає – аналітик