Свято Третьої Пречистої в житті наших предків – у що вірили і як проводили цей день

Введення у Храм Богородиці відкриті джерела
4 грудня відзначається православне свято – Введення у храм Богородиці. Інша його назва – Третя Пречиста. Саме цього дня трирічну Діву Марію батьки привели до церкви, щоб вона служила Богу. Первосвященник увів дитину у Святая Святих, куди міг заходити тільки він і лише раз на рік

За переказами, Йоаким і Анна довго не могли мати дітей, вони молилися Богу і вірили у появу нового життя. У відповідь на молитви на старості років у них з'явилася донька, яку назвали Марією. На знак подяки Господу, батьки віддали трирічну Марію до Єрусалимського храму на службу Божу.

Похід до храму тривав три дні пішки. Введення було особливо урочистим. П'ятнадцять високих сходин дівчинка подолала з дивовижною легкістю. Біля дверей її зустрічав первосвященик Захарія. Він благословив Марію згідно з усіма традиціями, і вона залишилася на поруках священиків до повноліття.

Виховувалася у товаристві благочестивих дів, читала Святе Письмо, молилася та займалася рукоділлям. Після смерті батька до Марії переїхала жити її мати Анна. Через два роки Анна померла, і Марія залишилася сиротою. Пресвята Богородиця перебувала у храмі аж до заручин зі святим Йосифом.

"Введення в Храм Пресвятої Діви Марії", Тіціан, 1534-1538
"Введення в Храм Пресвятої Діви Марії", Тіціан, 1534-1538Вікіпедія

Цікаво, що Святе Євангеліє нічого не говорить про подію Введення. Це свято засноване на традиціях Церкви й апокрифічних книгах, передусім Протоєвангелії Якова і Євангелії Матея (Матвія) "Про Різдво Пречистої Діви Марії".

Свято Введення було встановлене у VIII ст. Синайське Євангеліє VIII ст. між 12-ма святами згадує і його. Про це свято пишуть і грецькі богослужбові книги IX ст. Саме відтоді його починає святкувати східна Церква. Синайський збірник церковних законів IX-X ст. подає свято Введення під такою назвою "Свято Пресвятої Богородиці, коли була приведена в храм Божий, маючи три роки". Велика Константинопольська церква у IX-X ст., хоч не подає ні Апостола, ні Євангелія на це свято, 4 грудня називає так: "Собор Святої Богородиці, коли була передана своїми батьками і приведена у храм Господній від трьох літ". На Захід свято прийшло досить пізно – аж у кінці XIV ст., а в середині XV ст. поширилося по всій Європі.

Зима
Зимавідкриті джерела
Звичаї і вірування наших предків
 • Цього дня рибалки поспішали на останню риболовлю, адже коли лід зміцніє, риба буде вже несмачною.
 • У цей день, попри Різдвяний піст, дозволялося вживати трохи риби, соняшникової олії і церковного вина.
 • Не зважаючи на піст, наші предки влаштовували розкішні ярмарки. Починалися катання на санках.
 • Цей день є особливо важливим для жінок, адже Діва Марія вважається покровителькою жіночої долі. Жінки, які зневірилися в житті, можуть сходити в храм, щоби помолитися Богородиці та звернутись до неї зі своїми проханнями.
 • Звечора подекуди освячували воду дохристиянським звичаєм: брали воду там, де сходяться три води, проливали спеціальним способом через полум'я, і потім уживали її від хвороб, зурочення та на любовні чари.
 • В давнину жінки по півночі знімали одяг і сідали на порозі прясти самосівні коноплі, щоб "прядиво пішло на руку".
Зима
Зимавідкриті джерела
 • Обсипали того дня корів насінням і мастили маслом вим'я, щоб було багато молока, та обкурювали їх, щоб ніхто не міг того молока відібрати.
 • Вважалося, що в цей день вода стає чар-зіллям, тому дівчата давали напитися хлопцям, які їм подобалися.
 • Щоб рік провести вдало, а взимку не хворіти, наші предки обов'язково вітали братів Морозів – робити це мала не вся сім'я, а тільки її господар.
 • Характерною прикметою в це свято був прихід у храм першого відвідувача – "полазника". Якщо першим у хату заходив молодий, красивий і не бідний чоловік – то була добра ознака: увесь рік удома "водитимуться" гроші та всі будуть здорові. Якщо ж до будинку зайде кволий, старий чоловік або жінка – це погана ознака. В родині почнуться хвороби, невезіння і фінансова скрута.
 • Це свято пов'язували з культом померлих: "На цей день Бог відпускає праведні душі подивитися на своє тіло, тому свято називається Видінням (народна етимологія, що Введіння – то "видіння", бо душа дивиться на своє тіло)".
Зимовий пейзаж
Зимовий пейзажperunica.ru
Народні прикмети
 • Якщо в цей день морозно, то зима буде м'якою, а якщо 4 грудня ще тепло, то зими слід чекати лютої.
 • Наші предки вважали, що до 4 грудня ходити по льоду ще небезпечно, а після – крига вже стає міцною.
 • Якщо до Введення сніг пішов, то він розтане, а після Введення – навпаки, затримається до весни.
 • Якщо сніг після введення не розтанув – чекай доброго врожаю хліба. Морозний день віщує холодну й сніжну зиму.
 • Мороз і сонце в цей день були добрим знаком. Похмура і тепла погода – буде неврожай.
 • Мороз 4 грудня – літо наступного року буде дуже спекотним, а на найближчі свята слід чекати холоднечі.
Церква
Церквафото zak-kor.net
Заборони
 • Наші пращури говорили, що на Введення земля відпочиває, тому копати в цей день категорично заборонялося.
 • У день Введення у храм Пресвятої Богородиці не можна займатися важкою роботою. Як і в інше релігійне свято, не можна прибирати, прати, шити.
 • 4 грудня не можна відмовляти у милостині тим, хто цього потребує.
 • У цей день категорично забороняється укладати церковні шлюби, як і протягом усього Різдвяного посту, але в день Введення в храм Пресвятої Богородиці – особливо.
 • Не можна готувати скоромні страви – з м'яса, молочних продуктів і яєць;
 • У народі кажуть, що в цей день краще не давати в борг.

Читайте також: 27 листопада – Куделиця, останній день перед Різдвяним постом.

Попередній матеріал
"Тесть Європи" і будівничий Києва: спадок і загадки від Ярослава Мудрого
Наступний матеріал
25-річчя Будапештського меморандуму: маловідомі факти про підписання історичного документа
Loading...