Голодомор
Голодомор np.pl.ua

Сталінський "закон про 5 колосків": 83% засуджених до страти були найбіднішіми селянами

Читайте по-русски
Закон "про п’ять колосків" не мав прецедентів у світовій історії. В тогочасних умовах він фактично забороняв людям розпоряджатися їжею

7 серпня 1932 року з'явилася спільна постанова Центрального виконавчого комітету і Раднаркому СРСР "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації за зміцнення суспільної (соціалістичної) власності", відомий у народі як "закон про п'ять колосків". Авторство постанови приписують особисто Сталіну.

Злочинна політика "колективізації" почалася ще в середині 20-х. Людей позбавили права власності на землю. Паралельно розкручувався маховик т. зв. "розкуркулення", спрямованого на знищення всіх, хто саботував вступ до колгоспів. За кілька років колгоспників перетворили на рабів у найгірших традиціях кріпосного права, що, зрештою, завершилося Голодомором 1932-1933 років.

Фото: 1930-1934. Поняті у дворі селянина при пошуку хліба у Гришинському р-ні Донецької обл.
Фото: 1930-1934. Поняті у дворі селянина при пошуку хліба у Гришинському р-ні Донецької обл.Армія.Inform

Сумнозвісний Закон "про п'ять колосків" став передвісником Голодомору. Він передбачав за розкрадання колгоспного майна (а таким вважалися навіть кілька колосків, які перезимували під снігом на полі) розстріл на місці та конфіскацію майна. За наявності пом'якшуючих обставин, покарання - 10 років ув'язнення в таборах.

Амністія заборонялася.

І це при тому, що за тодішнім законодавством навіть навмисне убивство каралося ув'язненням до 10 років. А за крадіжку чужого майна давали до трьох місяців примусових робіт.

Існувала також таємна інструкція (13 вересня 1932 р.) до постанови про порядок застосування положень. Зокрема, ставилося завдання: щодо "куркулів" застосовувати лише розстрільні статті. Хоча аналіз кримінальних справ засвідчує, що 83% засуджених становила селянська біднота.

Закон "про п'ять колосків" не мав прецедентів у світовій історії. В тогочасних умовах він фактично забороняв людям розпоряджатися їжею.

"Закон про 5 колосків" у газеті "За соціалістичне постачання"
"Закон про 5 колосків" у газеті "За соціалістичне постачання"УІНП

Закон передбачав за розкрадання колгоспного і кооперативного майна "розстріл із конфіскацією всього майна і з заміною за пом’якшувальних обставин позбавленням свободи на термін не нижче 10 років теж із конфіскацією всього майна".

Українці опинилися у смертельній пастці: фантастичні плани хлібоздачі (конфіскації зерна) прирікали селян на голодну смерть. Будь-які спроби врятуватися і приховати продукти загрожували конфіскацією всього їстівного (за невиконання хлібоздачі) або розстрілом.

"Продзагони" забирали у селян не лише хліб, але будь-які продукти.

У містах заборонялося продавати хліб селянам. Їх не наймали на роботу на промислові підприємства, їм забороняли переходити або переїжджати в Росію. Загороджувальні загони на кордонах з Польщею та Румунією розстрілювали втікачів.

Голодомор
Голодомор5 канал

Українські села наповнилися партійними активістами та "буксирними бригадами" для обшуків і конфіскації харчів. Почали з'являтися "чорні дошки". Так було запущено механізм масового вбивства українських селян штучно спланованим голодом.

Водночас підрозділи ДПУ провели масштабну кампанію "очищення" України від "петлюрівців" і "українських націоналістів" – в Україні у 1933 р. було арештовано більше людей, ніж у часи Великого терору.

За інформацією, оприлюдненою в 1988 році радянською газетою "Правда", за неповні 5 місяців після прийняття Закону "про п'ять колосків", за його статтями було засуджено 54 645 осіб. З них 2110 – до страти.

Карали і дітей, які намагалися знайти хоч якусь їжу.

Будь-яка згадка про Голодомор знищувалася.

Перехоплені листи селян до родичів у Червоній армії
Перехоплені листи селян до родичів у Червоній арміїУІНП

Закон діяв до 1947-го, за ними засуджували людей також під час голоду 1946-1947 років. Хоча пік застосування кривавого закону припав саме на 1932-1933 роки.

Як наслідок, жертвами Голодомору-геноциду 1932-1933 років стали кілька мільйонів українців. Тоді як СРСР продовжував експортувати зерно за кордон (у 1932-му – 1,73 млн. тонн, у 1933-му – 1,68 млн. тонн; у наступні роки більший показник було досягнуто лише в 1938-му). Цього цілком би вистачило, аби нагодувати всіх голодуючих. До всього, купи зерна і картоплі, зібрані на залізничних станціях для вивезення в Росію, нерідко гнили просто неба.

За матеріалами Українського інституту національної пам'яті

Читайте також: "З чого ж ти живеш? Чого не вмираєш?": Голодомор 1932-1933 років у спогадах і автентичних документах

Попередній матеріал
У США хочуть відібрати $731 млрд у багатіїв
Наступний матеріал
У Бейруті після вибуху в порту почалися антиурядові протести: поліція застосувала сльозогінний газ
Loading...
Чи поплатиться В'ятрович за пам'ять про Голодомор і чи вдасться покарати мільйон майданівців – "ІнфоВечір"

Чи поплатиться В'ятрович за пам'ять про Голодомор і чи вдасться покарати мільйон майданівців – "ІнфоВечір"

Завершення декомунізації та визнання Голодомору: директор Інституту нацпам'яті назвав пріоритетні напрями роботи

Завершення декомунізації та визнання Голодомору: директор Інституту нацпам'яті назвав пріоритетні напрями роботи

"Передусім – закінчити декомунізацію": голова Інституту нацпам'яті назвав три пріоритети відомства

"Передусім – закінчити декомунізацію": голова Інституту нацпам'яті назвав три пріоритети відомства

"Ціна правди": у Києві презентували фільм про Голодомор, знятий на реальних подіях – репортаж

"Ціна правди": у Києві презентували фільм про Голодомор, знятий на реальних подіях – репортаж

У Відні біля меморіалу архієпископа Теодора Інніцера вшанували пам'ять жертв Голодомору

У Відні біля меморіалу архієпископа Теодора Інніцера вшанували пам'ять жертв Голодомору

"Б'є в саме серце": Порошенко нагадав, якою була мета Сталіна та Радянського союзу

"Б'є в саме серце": Порошенко нагадав, якою була мета Сталіна та Радянського союзу