День пам'яті жертв політичних репресій
День пам'яті жертв політичних репресій 5 канал

Сьогодні в Україні – День пам'яті жертв політичних репресій

  Читайте по-русски
  Одним із трагічних символів тієї доби є київська Биківня

  У неділю, 19 травня, в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій. Про таке повідомляє "5 канал".

  День пам'яті жертв політичних репресій відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року, щорічно у третю неділю травня, з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

  Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати – це великі цифри. Деякі фахівці вважають, що за період від початку 1920-х і до кінця 1980-х років, тобто за час правління більшовицько-комуністичного режиму, в Україні було заарештовано майже 1,5 мільйона людей, із них понад 50% – українці. Величезну кількість із них було розстріляно, всі інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.

  Терор і репресії вразили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство. Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинилися сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках. Приміром, в Україні в 1937-1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в'язниць та таборів.

  Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об'єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева.

  Одним із трагічних символів тієї доби є київська Биківня: у Биківнянському лісі розташоване найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВС, де наприкінці 1930-х – в 1940-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Однією з найкривавіших стала ніч у Києві 19 травня 1938 року, коли у в'язницях НКВС було розстріляно 563 людини. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл. На сьогодні вже встановлено імена понад 19 тисяч розстріляних громадян з Биківнянського поховання жертв сталінських репресій.

  Традиційно в День пам'яті жертв політичних репресій вищі особи держави покладають квіти до національного меморіального заповідника "Биківнянські могили". Покладання квітів до пам'ятних знаків відбувається також по всій країні, проходять жалобні віче і церемонії.

  Як повідомляв 5.UA, вчора в Україні були 75-ті роковини геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року на півострові розпочалася операція з примусового переселення. Вона тривала два дні і завершилася 20-го травня. Офіційно причиною назвали буцімто співпрацю кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загалом депортували майже 200 тисяч людей, за даними самих кримських татар – більше 400 тисяч. Однак, як повідомляє український інститут національної пам'яті, жодних доказів так званого "масового дезертирства" кримських татар не існує.

  Попередній матеріал
  Сенцову, Сущенку, Балуху й не тільки: Президент України призначив державні стипендії імені Левка Лук'яненка
  Наступний матеріал
  Ситуація в ООС: ворог гатив зі 152 калібру, четверо військових поранені
  Loading...

  США звернулися до РФ із приводу політв'язня Балуха

  Адвокат Сенцова розповів про стан здоров'я політв'язня

  Українського консула не пускають – навіть громадянство хочуть відібрати: оприлюднили лист від Балуха

  Сенцов 5 років у неволі: активісти пікетували російське консульство в Одесі

  П'ята річниця арешту Сенцова: у Києві відбудуться акції на підтримку політв'язня

  Акція на підтримку політв'язня Романа Сущенка відбулася у Брюсселі