День соборності України: як український народ об'єднав державу

YouTube
Майже століття тому з Софійської площі у Києві полинув у вічність знак – самостійній соборній Українській Державі бути навіки

Щороку українці відзначають День Соборності України, в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Це дуже важливий день в історії української нації. Це день єднання та підвищення духовної сили народу.

Революція 1917-1920 рр в Україні втілила мрію багатьох поколінь, об'єднавши українські землі в єдину соборну державу.

Зародження ІДЕЇ СОБОРНОСТІ

Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

ПОВНА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ

Проголошення злуки було призначено на 12:00 годину 22 січня 1919 року, тобто першу річницю проголошення четвертого універсалу про повну незалежність України. Головні урочистості проголошення злуки проходили на Софійській площі. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу було зведено тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами.

Згадує сучасниця тих подій, історик Наталя Полонська-Василенко:

"Безпорадність проводу впливала на загальний настрій. Україна, затиснута між двома потужними силами — Антантою з півдня і большевизмом з півночі, — не мала сил для боротьби. Військо розбігалося, ширилося безладдя. У таких умовах пройшла майже непоміченою подія, яка мала велике ідейне значення: свято Соборності України. 22 січня 1919 року на Софійській площі проголошено злуку УНР і ЗУНР… Але під тиском невідрадних подій свято пройшло сухо, тихо."

ВІЙСЬКОВИЙ ПАРАД

Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім - військовий парад під керівництвом полковника Івана Чмоли.

Соборність foto

ТИМЧАСОВІ ЗМІНИ З 2011 РОКУ

З 30 грудня 2011 року, указом на той час Президента України Віктора Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано.

ОФІЦІЙНЕ ВІДНОВЛЕННЯ СВЯТА

13 листопада 2014 року указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.

ЖИВИЙ ЛАНЦЮГ

22 січня 1990 року сотні тисяч українців узялися за руки, утворивши "живий ланцюг" від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборності. В кінці 2000-х рр. почали відроджувати традицію створення "живих ланцюгів", що символізують єдність українського народу. В 2008 — 2011 роках у Києві такі "ланцюги"утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об'єднували правий та лівий береги Дніпра.

живий ланцюгuk.wikipedia.org

Дивіться також:

Попередній матеріал
"Криваве Водохреще" Євромайдану: спогади очевидців – відео
Наступний матеріал
Чорна пляма в історії: Сьогодні Україна та світ вшановують жертв Голокосту
Loading...