Скільки триватиме загальна мобілізація в Україні та кого можуть призвати наступним – подробиці

ВМС ЗСУ Facebook / ВМС ЗС України
Нині в Україні немає законно визначених черг та хвиль мобілізації

На час війни, яку розв'язала росія, в Україні введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, протягом якої до армії можуть призвати всіх військовозобов'язаних громадян. Згідно із законом, мобілізації в Україні підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років, які не мають обмежень за станом здоров’я та не входять до категорій винятків. 5.UA забрав інформацію про мобілізацію та про чергу, в якій вона відбувається. 

Кого можуть мобілізувати наступним

В Україні немає законно визначених черг та хвиль мобілізації. Раніше начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач казав, що черги є досить умовним поняттям. Першими до служби призивають резервістів, після – інші категорії громадян, пише "Новое время".

"Якщо з моїх слів хтось зрозумів, що є якісь розмежовані черги, то їх немає. Спочатку мобілізовували резервістів. Потім – інші категорії. Узагалі, є таке поняття, як черги. Але його можна було б застосовувати, якби була якась підготовка, а тут підготовки не було, була відкрита неоголошена агресія, і тут ніяких черг немає", – говорить Горбач.

За його словами, комплектування бойових військових частин відбувалося насамперед за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО і ООС, із поступовим нарощуванням чисельності підрозділів за рахунок військовослужбовців і військовозобов'язаних, які вже відслужили. Мобілізованих, які не проходили військової служби, на першому етапі направляють для здійснення відповідної фахової підготовки до навчальних центрів, після завершення якої вони вибувають для комплектування підрозділів, що ведуть бойові дії.

Попри це, Асоціація правників України розповіла НВ, що зазвичай виділяють чотири черги призову військовозобов'язаних громадян:

  • Перша черга оперативного резерву – це колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили в армії за контрактом або під час однієї із хвиль мобілізації.
  • Друга черга оперативного резерву – військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
  • Мобілізаційний резерв (третя черга) – військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу та не були призвані під час попередніх мобілізаційних кампаній.
  • Громадський резерв (четверта черга) – інші громадяни, які не мають вікових і фізичних обмежень щодо призову на військову службу і можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.

ЗСУ
ЗСУShutterstock

Яка хвиля мобілізації зараз відбувається в Україні

За словами Горбача, у лютому всі підрозділи армії були укомплектовані під час першої хвилі, тому вона триває досі й на службу призивають стільки військовозобов'язаних, скільки необхідно для доукомплектування.

Для яких завдань в Україні можуть залучати жінок та підлітків

Під час воєнного стану до виконання певних завдань можуть залучати цивільних працездатних громадян, у тому числі жінок та підлітків віком від 16 років. 

Такі роботи називаються суспільно-корисними і, як правило, не потребують спеціальної професійної підготовки. Вони не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку. Про це йдеться в законі України "Про правовий режим воєнного стану".

Суспільно-корисні роботи – види тимчасової трудової діяльності, зокрема й оборонного характеру, до якої залучають працездатних осіб в умовах воєнного стану, також для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, задоволення потреб Збройних сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.

ЗСУ
ЗСУShutterstock

Порядок залучення працездатних осіб до суспільно-корисних робіт в умовах воєнного стану визначається відповідною постановою Кабінету Міністрів України.

Пізніше в Україні може проводитися цільова мобілізація, учасники якої не братимуть участі у бойових діях.

Деякі громадяни України можуть бути мобілізовані не тільки для участі у бойових діях та служби в армії, а для залучення у післявоєнній відбудові України. На початку травня 2022-го Кабмін ухвалив рішення, згідно з яким у відбудовний період може відбуватися цільова мобілізація громадян.

Основною відмінністю цільової мобілізації від "звичайної" є залучення громадян винятково для ліквідації наслідків військових дій на відповідних територіях та їх відновлення. Тобто особи, які будуть призвані в рамках цього етапу мобілізації, не братимуть участі у бойових діях і працюватимуть на територіях, попередньо опрацьованих спеціальними службами (після проведення розмінування, аварійно-рятувальних робіт тощо).

Читайте також: Призов жінок на військову службу: Міноборони відповіло на найпоширеніші запитання

Як повідомляв 5.UA, указом президента України було подовжено воєнний стан та мобілізацію до 23 серпня. Чи буде їх подовжено повторно після спливання цього терміну, інформації поки немає.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Чи законне вручення повісток на блокпостах і заправках – пояснення від Сухопутних військ ЗСУ
Наступний матеріал
Герой, а не зірка: "Залізний генерал" Залужний стане справжньою легендою для історії України – Politico
Loading...