Лі Зекай
Лі Зекай 5 канал

Шпигун чи доброволець: історія громадянина Китаю Лі Зекай, який хоче вступити до лав ЗСУ

Читайте по-русски
Чоловік вже два роки хоче намагається приєднатися до ЗСУ

"За походженням китаєць, та серце належить Україні". Так говорить про себе 20-річний Лі Зекай, який приїхав в Україну, аби долучитися до лав Збройних сил. Та його не поспішають приймати у військо. Ось уже два місяці він у столиці, а відповіді від військових немає. Проте Лі Зекай продовжує переконувати, що воювати за Україну – його мрія. З ним спілкувався журналіст "5 каналу" Юрій Пугач.

Він знає усього кілька слів українською, проте готовий віддати життя за нашу країну.

"З 14-ти років я стежу по телевізору за інформацією про війну в Україні. І відтоді маю мрію. Я хочу приєднатися до української армії. На здійснення цієї мрії я чекав 6 років. І нарешті я тут", – каже Лі Зекай.

Лі переконує, що боротися під жовто-блакитним прапором проти російських окупантів готовий. Про них відгукується досить категорично. Каже, пильно стежив за перебігом російсько-української війни.

"Це вони розпочали війну. Російська армія принесла війну в Україну. Тому українці й українська армія мають прогнати їх", – каже він.

Аби допомогти у цьому, хлопець зібрав речі та прилетів із Китаю до нашої країни. Тут він звернувся до військкомату із заявою. Бо вступити до лав українського війська за контрактом іноземці можуть. Але є низка вимог.

"Він повинен прийняти і виконувати Конституцію України і законодавство України, не бути засудженим і мати документи, які підтверджують його законне перебування на території України", – пояснює начальник відділу комплектування штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Микола Качаненко.

Решта вимог такі самі, як і для громадян України: це вік від 18 до 40 років, міцне здоров’я, як фізичне так і психологічне, а також фізична підготовка. Відповідно до цих вимог Лі запевняє, що підходить. Утім процес затягується. Як іноземців приймають до лав ЗСУ, з цим питанням ми звернулися до колишнього заступника голови Служби безпеки Віктора Ягуна.

"Це перший випадок, який я почув. Саме от не стільки з Китаю, скільки з азіатського регіону", – каже Віктор Ягун.

Пан Віктор здивувався, коли почув про історію Лі. Каже, що СБУ точно спостерігатиме за хлопцем. Мають переконатися, що він – не китайський шпигун.

"Служба безпеки має здійснювати його перевірку і контролювати його перебування в лавах Збройних сил України. Тому що ніхто не може це виключити. Але я не думаю, що отак відверто, таким чином напряму дуже складно уявити собі роботу якоїсь розвідки", – пояснює Віктор Ягун.

Однак у Лі можуть бути проблеми вже зараз. І навіть не через посягання на державні таємниці, а через незнання мови.

"Це надзвичайна перешкода, якщо він не закінчить якісь курси і не буде вільно роз'яснятися на якійсь мові, яка зрозуміла переважній більшості в армії", – зазначає Віктор Ягун.

Чи візьмуть Лі на службу до українського війська, у Збройних Силах іще не знають.

"Це залежить від того, як консульство чи посольство Китаю надасть відповідь стосовно нього", – розповів начальник відділу комплектування штабу командування ЗСУ Микола Качаненко.

Минуло вже більше двох місяців, а хлопець і досі чекає відповіді. Він навіть звертався до посольства, аби посприяли.

"У посольстві не допомогли мені. Вони сказали не створювати їм проблеми і проблеми для Китаю. Але зараз проблеми через те, що я хочу приєднатися до української армії – виникають у мене. Якщо це не відбудеться якомога швидше, то стану безхатченком", – каже Лі Зекай.

Зараз хлопець мешкає в хостелі біля Києва. Втім грошей не вистачає заплатити більш як за пів місяця. Тому, каже хлопець, доведеться жити на вокзалі або у підземці.

І на допомогу Лі чекати немає від кого. Батьки не підтримали його рішення полетіти до України, а Збройні сили поки не мають жодних підстав надавати йому тимчасове житло.

Тож якщо Лі не приймуть до війська до кінця місяця, він залишиться без житла. Каже, що хоч у Китаї в нього хороший дім, та Україну покидати не збирається. Мрія важливіша. Тому попросив записати звернення до командування Збройних сил.

"Зараз я в Україні через свою мрію. Але я у скрутному становищі. Я люблю цю країну. Сподіваюся, що ви дозволите мені приєднатися до вашого війська. Моє обличчя – обличчя азіата. Але моє серце любить цю країну. Зараз я в Україні, тож допоможіть мені", – каже Лі Зекай.

Юрій Пугач, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Верховний суд підтримав заборону відвідування школи без заповненої карти щеплень – як реагують батьки на рішення
Наступний матеріал
У Черкасах відвідувачі зоопарку отруїли зубра – тварину вдалося врятувати
Loading...

Стало відомо, скільки юнаків призвуть навесні в лави ЗСУ

Ситуація на Донбасі: ворог із гранатометів обстріляв позиції ЗСУ біля Авдіївки

Прикордонники провели спецоперацію з порятунку "поранених" військових: як пройшли навчання на Черкащині

Смерть військовослужбовиці на Одещині: у МОЗ оприлюднили висновки судмедексперта про причини трагедії

Ситуація на Донбасі: окупанти 10 разів порушили "тишу", відкривали вогонь із гранатометів і кулеметів

Доба на Донбасі: ворог цілив по позиціях ЗСУ із мінометів