5 канал

Шкіряк: "Вважаю, що відеодопит Януковича був організований Святошинським судом під тиском РФ"

Відеодопит Януковича ФСБ і Путін використовували для створення ще одного інформаційного буму

Допитувати Януковича як свідка я вважаю ганьбою. Про таке в інтерв'ю "Цензор.НЕТ" сказав радник міністра МВС Зорян Шкіряк.

– Багатьох здивувала реакція міністра Арсена Авакова на блокування СІЗО, з якого на "суд з Януковичем" повинні були привезти "беркутівців". Мовляв, МВС не братиме участі в черговій провокації московської маріонетки і вступати в силовий конфлікт з протестувальниками... Однак, вже в понеділок підсудних до зали суду привезли, і ніяких проблем не виникло. Так чому в перший день була така дивна миролюбна реакція? Ви ж теж висловилися в схожому ключі.

- А іншої реакції бути і не могло. Ще раз підтримаю міністра внутрішніх справ: право на мирний протест – це конституційне право будь-якого громадянина України. Так сталося, що особисто я брав участь не в одному мирному протесті, які потім з особливою жорстокістю розганяли собаки Захарченка і Януковича. І ще починаючи з Печерського суду, я отримував від "Беркута" кийками по голові і горбу.

Тому ми прекрасно знаємо, що це таке – розгін мирної акції протесту. І в цій ситуації, по-перше, ті учасники протесту, які вийшли під Лук'янівське СІЗО, не порушували громадського порядку. По-друге, не було ніякого протистояння з представниками правоохоронних структур. І по-третє, ми безумовно проти того, щоб руками Національної поліції, яка покликана служити і захищати, ця ситуація була використана як черговий піар російської пропаганди і, тим більше, цього державного злочинця Януковича.

Ну, і в підсумку, як ви самі зазначили, відеодопит в суді відбувся, і все могли бачити, що частина активістів-протестувальників була біля Святошинського суду. Вони виходили з абсолютно зрозумілою громадянською позицією, я особисто багато в чому з ними солідарний. І, стоячи під СІЗО вони згадали багатьма вже забутий слоган Революції гідності: "Зека на нари!". І я їх із задоволенням підтримав, теж кілька разів з ними крикнув цей слоган.

– Ви взагалі вирізняєтеся палкою вдачею. Багато хто дивився суд над Януковичем, багато хто обурювався його відвертою брехнею. Але чи варто було раднику міністра внутрішніх справ у себе в Faceook використовувати зовсім вже непарламентські вислови? Усе ж статус, напевно, повинен зобов'язувати вас до більшої стриманості...

– Ви знаєте, я у себе на сторінці завжди намагаюся бути самим собою. Це може комусь не подобатися; мене це не цікавить. Для мене моя сторінка в Facbook – це, в першу чергу, комунікатор з тими людьми, до яких я хочу донести свої думки. Так, іноді я буваю жорстокий у висловлюваннях. Але, на жаль, це моя сутність, і я не можу стриматися там, де не можу стриматися. Тому, безумовно, на моїй сторінці з'являється і офіційна інформація, і моя громадянська позиція - як людини і патріота. Тому – вже вибачте – прибирати свої пости я не буду.

– Янукович у ході своїх показань наговорив багато всякого дикого, що, проте, широко розтиражували пропагандистські ЗМІ Росії. Може, правоохоронним органам варто було б відкрити публіці деякі з наявних у них матеріалів про втечу Януковича з країни? Зрозуміло, що слідство розраховує оголосити їх на суді з Януковичем у ролі підсудного. Але не вчасно було б озвучити деякі дані вже зараз?

- Ну, по-перше, допитувати Януковича як свідка я вважаю ганьбою. Це моя особиста думка як громадянина України, і я маю на неї право.

- Звичайно, маєте. Але в тому, що тільки третій за рахунком Генпрокурор, і тільки зараз, оголосив Януковичу про підозру – при чому тут Янукович? Це все промахи нашої правоохоронної системи...

- Луценко оголосив про підозру тоді, коли у нього з'явилася така можливість. І я за це йому вдячний. Думаю, що зачитана Юрієм Луценком підозра – це єдиний позитивний момент в цьому перформансі відвертого ублюдка. Вибачте, кажу відверто і своїми словами. І інших епітетів не бачу. Щодо його процесуального статусу, то можу сказати, що Святошинський суд прийняв абсолютно зрозуміле і, напевно, неправомірне рішення про організацію відеотрансляції Януковича з Ростова.

- Так, свої доводи ви виклали в Facebook, і читачі з ними при бажанні ознайомляться. А поки цікава ваша думка про снайпера Володимиром Дихладзе, який, як запевняють нас Андрій Клюєв і Микола Азаров, стріляв у беркутівців на Майдані.

- Я, як і всі, чую про це вперше. Вважаю, що це чергова спроба вкинути якусь інформацію, яку потрібно було озвучити для російської пропаганди. Ще раз наполягаю на тому, що відеодопит Януковича був організований Святошинським судом під тиском Російської Федерації.

- Докази цьому у вас є?

- Зрозуміло, що я не брав участі в переговорах і бачити цього не міг. Це моя думка, і я маю на неї право. А щощо висловлювань Клюєва і Азарова, то немає сумнівів, що ці двоє державних зрадників брешуть. І вся ця брехня підв`язана саме до відеодопиту Януковича, який ФСБ і Путін використовували для створення ще одного інформаційного буму. Але вже зрозуміло, що їх план не спрацював.

– Поговорімо про Міхеїла Саакашвілі. Ви, і чужі критичні пости про нього розповсюджуєте, і самі про нього пишете. Зорян, вам що, робити більше нічого? У радника міністра МВС маса справ, а нам доводиться читати про цинічного і аморального гастролера Міхо... Може, залишите його в спокої? Нехай займається політичною діяльністю!

– Ви знаєте, він мені глибоко байдуже, але я вже говорив, що це моя сторінка, і я висловлюю на ній свою особисту думку, а не тільки як радника міністра. Що стосується цього мас-медійного персонажа, то я думаю, що оцінку йому дасть український народ. Я ж особисто вважаю його шкідником і людиною, яка стала найглибшим розчаруванням, зокрема, і для мене. Він настільки п'яний від жадання влади – в будь-якому форматі! – що давно вже перейшов межу здорового глузду. Те, що він створив в Одеській області, довівши її до катастрофічного стану ...

– Це гучні слова.

– Я зараз говорю про те, що практично за всіма показниками соціально-економічного розвитку область займає останнє місце. Візьміть хоча б останню історію про організацію отримання громадянами субсидії – і вам все стане зрозуміло. Зрозумійте, сьогодні страшна не тільки війна із зовнішнім агресором і з російською пропагандою. Це і так зрозуміло, тут ми розуміємо, хто ворог. Але найстрашніша війна в Україні відбувається з популізмом. Тому що популізм і хвастощі – це не менші вороги української державності, ніж ті, хто сьогодні стріляє в відкриту.

– Можна подумати, що популізмом у нас в країні займається тільки Саакашвілі...

– Безумовно, ні! Але ви ж мені питання ставите по Саакашвілі – я на нього і відповідаю. Тобто, по суті, це політичний гастролер, політик-фейк, який не тільки нічого не творить; він несе глобальний деструктив. Як і більшість тих, хто його оточує.

– Може, пан Саакашвілі і політик-фейк, зате реформи в Грузії вийшли аж ніяк не фейкові.

– Ви знаєте, у нас не зовсім адекватне уявлення про те, що відбувалося в Грузії. На першому терміні правління Саакашвілі там дійсно проводили реформи, зокрема, коли поруч з ним дійсно були грузинські реформатори - той же Каха Бендукідзе та інші.

А ось що було на іншому терміні його правління, думаю, пояснювати не потрібно. Потрібно поїхати в Грузію і поговорити з людьми. Не слід робити з нього напівбога і реформатора! Так, перший час реформи проводилися. Інше питання – якою ціною: розгони демонстрацій, тюремні ув'язнення для політичних опонентів, диктаторські замашки. Але оцінку йому дав грузинський народ. І як би він не намагався перекрутити це питання, результати останніх виборів – це і є оцінка грузинського народу Саакашвілі і його політичної сили. Після них він фактично пішов на маргінез. І до того ж всі міжнародні спостерігачі підтвердили, що вибори пройшли демократично. Зауважте, у цій ситуації я не відстоюю позицію нинішньої грузинської влади. Я просто констатую факт: епоха Саакашвілі в Грузії закінчилася.

– Зоряне, але ви ж – командний гравець, а тому, очевидно, вважаєте за потрібне повторювати, слідом за "капітанами команди" звинувачення на адресу Саакашвілі. Скажіть, а якщо б ви не працювали в цій команді, ставилися б до нього так само?

– Однозначно ставився б так само! Розумію, я оцінюю конкретні дії, а не персоналію. Я ж свого часу виводив Саакашвілі на сцену Майдану, на доказ того є не одна фотографія. І розчарування у Саакашвілі і мені відкрило очі. До речі, ви знаєте, що цікаво? Часто розмовляючи з міжнародними експертами та представниками різних посольств, чув від них досить критичні зауваження ще в період призначення Саакашвілі губернатором Одеської області.

Facebook / За Чай.com

– А конкретніше? Про кого йдеться?

– Імена називати не буду з міркувань політкоректності. Але говорили вони приблизно таке: "Ми не знали, як його позбутися. Кому спало на думку призначити його губернатором? Отримаєте потім геморой, тому що ця людина є неадекватною".

– Ще один політик, ставлення до якого у вас драматично змінилося, – це Юлія Тимошенко. Але ж і під Печерським суом, де її судили, ви були; і до Харкова, в лікарню, не раз їздили. Що ж потім сталося? І чи підтримуєте стосунки з людьми того табору?

- Так, був час, коли я брав ультраактивну участь у захисті Юлії Тимошенко як тодішнього опозиціонера. І, безумовно, поруч з моїми колегами з Об'єднаної Опозиції (тодішньої "Батьківщини") я боровся з режимом Януковича. Але знаєте, у кожної людини настає прозріння. І суть тут не в тому, що я шкодую про ті дні; немає, я ні краплі не шкодую. То був період, коли така позиція була затребувана і потрібна. А що стосується нинішнього часу, то можу сказати, що Юлія Володимирівна виявилася точно не героїнею мого роману. Вона виявилася людиною, яка сьогодні веде послідовну антидержавну деструктивну діяльність. Це моє глибоке переконання. І в недавніх так званих "народних протестах" вона брала активну участь.

– Звідки така впевненість?

– З тієї оперативної інформації, що у нас є, багато організаторів куплених мітингів мають стосунок до цієї політичної сили і безпосередньо до Юлії Володимирівни. І той курс, який вона сьогодні послідовно захищає, це абсолютно чіткий сценарій Путіна. І перевибори, і стара платівка, яку вона прокручує вже протягом останніх 10 років.

Чи залишаються відносини з людьми з її команди? Так, я підтримую дружні стосунки з багатьма, зокрема і народними депутатами з фракції "Батьківщина". У нас є певна спільна історія, і тут ніхто нічого не змінить. До речі, як мінімум 5-6 депутатів "Батьківщини" дуже критично ставляться (непублічно, звичайно, а в дружніх розмовах) до позиції свого лідера і до того, що зараз відбувається в голові Юлії Володимирівни.

– Провокуєте розбірки всередині її фракції?

– Я не провокую, я ж прізвища не називаю...

– А вам не здається, що ці мантри про дестабілізацію-провокацію протестуючих – це у нас вічний орнамент заяв влади? 3 роки тому, пам'ятається, у Януковича щодо вас теж говорили про дестабілізацію...

– Вибачте, але це ніякої критики не витримує. То була одна ситуація, а зараз країна знаходиться в стані війни з Російською Федерацією, а також в процесі тотального реформування, подобається це комусь, чи ні. І як би балабол і критики не кричали, Україна за останні кілька років домоглася колосального прогресу! Але коли сьогодні Україна знаходиться в стані економічної стагнації і політичної боротьби, безумовно, такі дії неприпустимі! Тому що нам зараз, в першу чергу, треба думати про об'єднання – в ім'я реформ, в ім'я захисту свого інформаційного простору від російської пропаганди, перемоги на Східному фронті і налагодження соціально-економічного життя громадян. Тому що, коли в країні відбуваються внутрішньополітичні розбірки, це в будь-якому випадку відображається на економіці. Зокрема, і на курсі долара.

– Поговоримо про кадрову політику. Багато колег, які пишуть про правоохоронні органи, незадоволені або стривожені тим, що держсекретарем в МВС став фігурант так званих "плівок Чеботаря" Олексій Тахтай. Так, ставлення до цих записів різний, але ж диму без вогню не буває, праильно? А на такій посаді повинна працювати людина з чистою репутацією...

– Справа в тому, що Олексій Тахтай пройшов офіційний конкурс, і в ньому переміг. Я абсолютно підтримую цю кандидатуру. Не хочу коментувати ту "чорнуху", яка час від часу виникає в інформаційному просторі, але в тому, що це дійсно дуже професійна людина, особисто у мене сумнівів немає. Тому тут питання не до мене, а до конкурсної комісії.

censor.net.ua

– Багато хто до цих пір розчаровані відставкою Хатії Деканоїдзе, адже реформи в МВС значною мірою асоціювалися з нею і Екою Згуладзе. Доводиться чути таке: стара команда витіснила іноземців-реформаторів.

– Знаєте, те розчарування, про яке ви говорите, – це абсолютна дурість. Більш того, я не просто в нього не вірю; я знаю, що це не відповідає дійсності. Безумовно, те, що такі речі вкидали в інформаційний простір, – це зрозуміло. І у нас взагалі так: тільки людина йде – пиши пропало, катастрофа тощо.

Хатія Деканоїдзе і Ека Згуладзе, безумовно, зіграли свою роль у реформуванні Міністерства внутрішніх справ. Однак, ініціатором реформ був і залишається міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Це він ще в червні 2014 зібрав першу реформаторську групу, в яку я входив. (Тоді, до речі, я з Екою і познайомився як з людиною, запрошеним з Грузії, щоб розповісти про свої реформи). І саме міністр внутрішніх справ залишається ідеологом і провідником реформ. (До речі, на сьогодні реформа Міністерства внутрішніх справ є мало не єдиною ознакою того, що в Україні щось відбувається). Тому вихід Екі і Хатії нічого принципово не змінять. Тому що все зроблене цією командою було погоджено і чітко сплановано. І можете заспокоїти своїх читачів: реформа не зупиниться!

– Доводилося чути і про принципові розбіжності Хатії Деканоїдзе і її тодішнього заступника, а нині в.о. голови Національної поліції, Вадима Трояна. Почасти факт наявності таких розбіжностей підтвердила і сама Хатія, заявивши, що не бачить його на цій посаді в майбутньому. Чи справді команда Трояна перемогла в цій боротьбі, як стверджують деякі коментатори?

- Знаєте, я насправді вперше чую про "команду Трояна". Тому що у нас одна спільна команда Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції і всіх підрозділів Міністерства внутрішніх справ. А в ширшому сенсі – команда держави Україна.

Я не брав участі в жодних тертях між Вадимом і Хатією.

– Може, і не брали участь, але знати щось повинні...

– Не можу похвалитися тим, що знаю якісь деталі. Я не заперечую, що могли бути розбіжності; це абсолютно нормальний робочий процес. Вадим відповідав за кримінальний блок, і, між іншим, під час його керівництва було зроблено досить багато. Ви ж знаєте, що почався реальний процес реформування кримінального блоку (в першу чергу, оперативної служби карного розшуку). Більш того, була розкрита маса резонансних злочинів, виявлені і видворені з України близько 20 злодіїв в законі; припинена діяльність десятків організованих злочинних груп. Особисто я вважаю Вадима Трояна більш ніж достойною кандидатурою. Знаю його з початку війни, неодноразово бачив в бою. Це справжній патріот і професіонал своєї справи. Але ви знаєте, що міністр оголосив конкурс на посаду голови Національної поліції. Давайте дочекаємося його результатів.

– Розкажіть тоді про свої обов'язки. Чим займається радник міністра внутрішніх справ? Тим більше, що у Арсена Авакова їх кілька...

– В першу чергу, я виконую особливі доручення міністра внутрішніх справ.

– Звучить таємно і зловісно...

– Ні, не зловісно і не секретно. Просто це саме особливі доручення, іншого формулювання я не знаходжу. В першу чергу ці доручення стосуються координації дій підрозділів Міністерства внутрішніх справ: Національної поліції, Національної гвардії, Прикордонної служби і Служби з надзвичайних ситуацій. По-друге, це координація дій МВС і інших спецслужб і силових структур України. Йдеться про СБУ, НАБУ, Генпрокуратуру. А також, безумовно, Міністерство оборони, оскільки одна з моїх функцій – ситуація в зоні АТО. Ви знаєте, що я досить часто буваю на фронті.

– Як часто? Скільки часу в цілому ви провели в зоні АТО?

– За два з половиною роки, в цілому близько півроку.

– Та ну.

– Так.

– А як так вийшло, ви ж там місяцями не сидите?

– Чому, бувало таке, що і місяцями сидів. У АТО проїхав усю передову - від Широкино до Станиці Луганської, був скрізь під час активної фази, зокрема у Дебальцевому в лютому 2015. Власне кажучи, менше ніж на 3 тижні відряджень у зону АТО у мене не буває. Тому що за одне відрядження я проїжджаю передову на всій лінії розмежування. При цьому статусу учасника АТО у мене немає, я від нього відмовився.

Ну, і ще одна важлива частина моїх обов'язків – контрпропаганда, яка охоплює й активну присутність в мас-медійному середовищі. Це для нас сьогодні дуже важливо – мати можливість показувати людям реальний стан справ і в МВС, і в наших підрозділах. Тому що потік російської брехні потребує адекватної реакції з нашого боку.

Як повідомляв 5.ua, адвокати Небесної сотні пояснили, чому Януковича допитують як свідка

Попередній матеріал
Порошенко: "Україна зараз воює, щоб поховати Радянський Союз"
Наступний матеріал
У Чернігівській області перекинувся автобус зі школярами – є постраждалі

"Прошу мене вибачити": Шуляк не зміг згадати змісту смс від Януковича, яку він отримав у день розстрілів на Майдані

"Справа буде найперспективнішою": Луценко повідомив, коли судитимуть Януковича

Парламент і КСУ досі зволікають зі скасуванням закону про референдум, прийнятого за часів Януковича – експерт

Вироки Януковичу та його оточенню слід очікувати найближчим часом – Турчинов

Політолог: Відеодопит Януковича у Святошинському райсуді – це тільки початок сенсаційних заяв

5 канал - трансляція наживо