Лабораторія
Лабораторія 5 канал

Щоденна кількість тестувань на COVID-19 збільшиться: де можна зробити тест і скільки це коштує

Читайте по-русски
Головний санітарний лікар анонсує: працюють з Інститутом молекулярної біології над українськими тест-системами

Головний санітарний лікар оцінює обладнання, яке закупила Всесвітня організація охорони здоров'я за кошти ЄС, а це 3,5 мільйони євро. Першу партію вже доправили до Київського обласного лабораторного центру. До середини серпня допомогу розішлють у 27 лабораторій по всій країні. Серед найціннішого – ампліфікатор для ПЛР-тестування.

"Таких ампліфікаторів буде 25. Це означає, що завдяки ним можна буде робити від 400 до 600 тестів на добу", – повідомив голова представництва ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт. 

У МОЗ кажуть: якщо на початку карантину робили до 300 тестів на тиждень, то тепер майже 80 тисяч. Найточнішим є ПЛР-тестування. Окрім того, в Україні можна зробити ІФА-тест. Він визначає, чи перехворіла людина на коронавірус, або виявляє недугу в її розпал. Наймеш точний, втім найдоступніший – експрес-тест. Його можна придбати в аптеках без жодних рецептів.

ПЛР- та ІФА-тести можна зробити лише в держаних або приватних лабораторіях.

У цьому лабораторному центрі роблять приблизно 700 ПЛР-тестів на добу. Це у 100 разів більше ніж на початку карантину. Поки що доводиться розставляти пріоритети.

"В першу чергу ми робимо центральні районні лікарні, там, де знаходяться хворі. Медики. Потім госпіталізація. І вже, звичайно, робимо ПЛР-дослідження зразків біоматеріалу всім, які уже бажають. Ми робимо безкоштовно", – розповідає директорка Київського обласного лабораторного центру Галина Гринчук. 

вантаж ВООЗ
вантаж ВООЗ5 канал

Безоплатно тести роблять усі державні лабораторії, зазначають у МОЗ. Однак невдовзі зможуть просити платню у тих, хто виїжджатиме до інших країн, де без результатів тесту на коронавірус доведеться самоізолюватися. Наразі ж без черг і тривалих очікувань зробити тест можна у приватній клініці.

П'ять хвилин – і зразки на ПЛР-тест зібрані. Через день-два вже будуть готові результати. Стільки ж треба чекати і результатів ІФА-тестів. А от швидкі – проводять за 10-15 хвилин. У фіналі ще й можуть видати довідку 15 мовами.

"Вартість ПЛР-діагностики у клініці – 1800 гривень. Якщо на виїзді – тобто виїжджає бригада для забору – це 2100. Імунофлюоресцентний аналіз у нас коштує в районі 900 гривень", – каже головний лікар приватної лікарні Ільяс Заза.

Лабораторія
Лабораторія5 канал
 

А от у регіонах, до прикладу у Львові, за ІФА-тест у приватній клініці доведеться заплатити від 500 до 1000 гривень. У державних лабораторіях безкоштовно їх роблять медикам, вчителям, держслужбовцям і тим, хто має направлення сімейного лікаря. А от ПЛР-тести тепер роблять лише певним категоріям.

"Перші тільки поступили з ознаками захворювання + 2-а, це особи, які йдуть на виписку. Бо лікарні, на жаль, завантажені, і якщо в людини зникли ознаки захворювання, якщо в нього є негативний результат, відповідно людину можна виписати", – повідомляє т. в. о. директора Львівського обласного Центру лабораторних досліджень МОЗ України Олег Когут.

Лабораторія
Лабораторія5 канал

Робили б іще більше тестів, та бракує рук, кажуть у Львові. Головний санітарний лікар натомість запевняє: про цю проблему знають. Тому збиратимуть пропозиції лабораторій щодо збільшення штату і проситимуть Мінфін виділити додаткові кошти на це. Львівські проблеми, каже, вже почали вирішувати.

"Вони потребують зараз допомоги в епідеміологах, які ми формуємо на національному рівні. Закинемо так званий десант для них, щоб вони допомогли проводити епідрозслідування, пошук контактних", – сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Окрім того, головний санітарний лікар анонсує: працюють з Інститутом молекулярної біології над українськими тест-системами. Їх використають у разі другої хвилі епідемії.

Ірина Саєвич, Марта Шикула, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
Брудна та з інфекціями: вода на Одеських пляжах непридатна для купання – що виявили епідеміологи
Наступний матеріал
Це підірвало довіру фінансових партнерів та вплине на гривню – Фурса про відставку Смолія
Loading...

Готелі, ресторани, фітнес-клуби: як на Львівщині послаблюють карантин

Шмигаль заявляє, що ситуація із захворюваністю на коронавірус в Україні стабілізувалася – подробиці

Стало відомо, скільки областей в Україні не готові до послаблення карантину

Послаблення карантину: у Києві ресторанам і кінотеатрам дозволили працювати вночі

Науковці визначили, що COVID-19 з'явився у Бразилії ще в листопаді торік

Як експеримент: у МОЗ вирішили відкрити на Херсонщині один дитячий табір