Ліки
Ліки http://energolife.info

Щеплення від кору: як перевірити справжність вакцини та її придатність до використання

Є декілька способів перевірки медичного препарату

Сумніватися в тому, що вакцина є справжньою, непотрібно, оскільки вакцини, на відміну від таблетованих лікарських засобів, не підроблюють. Про це в інтерв’ю "5 каналу" розповів доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб і дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, кандидат медичних наук Федір Лапій.

"Це дуже невигідно, і дуже легко простежити весь шлях вакцини, бо, коли вакцина заходить в Україну, вона заходить з відповідними документами, є людина, яка прийняла та передала її, і весь шлях вакцини дуже легко відстежити. Я не думаю, що вам хтось захоче продавати або підробляти вакцину. Це справді досить складно зробити. Тобто гарантовано, що це не підробка", – зазначив експерт.

Разом з тим, він повідомив, що можна попросити медичний персонал продемонструвати флакончик, з якого набрана вакцина. Бо треба розрізняти вакцини, які є на приватному ринку. На приватному ринку є вакцина "кір, краснуха, паротит" (Priorix) – вона є в одній упаковці, одна доза, один шприц з розчинником. А кожен флакончик, який закупила держава, має дві дози. На ньому є дата, де написано "придатна до". І на кришечці флакончика є так званий термоіндикатор. Його спеціально кріплять на кришечці, бо коли вакцину КПК (кір, паротит, краснуха – ред.)розчиняють, відтоді її не можна використовувати більш як шість годин. Тобто її мають використати протягом однієї вакцинальної сесії, одного робочого дня. Вранці відкрили – якщо там друга доза залишилася – в кінці робочого дня, через шість годин, її мають утилізувати. Річ у тому, що вакцина складається з порошка та розчинника. Завдяки цьому вона термостабільна і її можна зберігати тривалий час. Але як тільки розчинник введений у вакцину, порошок розчинився, термін придатності становить не більш як шість годин. Наступного дня вакцину вже не можна використовувати. Вона інактивується і, в принципі, є ризик контамінації (зараження), бо вона не містить консервантів", – зазначив лікар.

Він додав, що на кришечці флакончика є термоіндикатор на тепло, і коли кришечка знімається, разом із ним знімається і термоіндикатор, який демонструє, чи була дія високих температур (більше ніж +8 С). "Якщо квадратик світліший за колір кола, який його оточує, значить, не було дії високих температур. Це не виключає того, що вакцина може мати закінчений термін придатності. Тобто, окремо термін придатності і окремо – дія високих температур. Власне, ви можете також поцікавитися в медичного персоналу документами на вакцину, чи є реєстраційне свідоцтво. Воно є – значить вакцина зареєстрована, її використовують не перший рік в Україні і в будь-якому кабінеті щеплення це регламентовано, мають бути документи на вакцину, в тому числі – реєстраційне свідоцтво", – уточнив експерт.

Він додав, що підробка вакцини неможлива. Навіть з точки зору економічності, підробляти вакцини невигідно. "У державних клініках на вакцинах є, як я вже казав, термоіндикатор. У приватних – вакцина, яку закуповують, не містить термоіндикатора на тепло. Але я не думаю, що приватні клініки будуть її неправильно зберігати. Це їхня репутація. До них так само ходять контролюючі органи. Це можуть бути, в тому числі, візити виробника, бо виробник не зацікавлений, щоб на його продукцію були якісь нарікання. Тому роль "таємного покупця" ще нікуди не зникла", – заявив лікар.

Він зазначив, що пересічний українець може пересвідчитися в тому, що вакцина якісна, дуже просто: перевірити строк придатності та документацію, яку має надати медперсонал. Загалом перше, що людина має зробити – подивитися в очі медичному працівнику; зрозуміти, чи довіряє вона йому. Якщо вона йому довіряє як фахівцю, то випитувати і думати, що він хоче зашкодити, мабуть, все-таки не правильно. Якщо батьки переживають, у них є сумніви, вони подивилися в очі медичному персоналу і в них щось «йокнуло», тобто вони не довіряють лікарям, вони можуть попросити відкрити новий флакон, при них розвести, приготувати або показати, що на флаконі вказана чи не вказана дата його розкриття, час. Це малоймовірно, але якщо є якийсь ступінь недовіри стосовно того, що ця вакцина сьогодні підготовлена і при вас її не розчиняли, ви можете, звичайно, вимагати цих дій від медичного персоналу.

Експерт додав, що в Україні на сьогодні є тільки бельгійська вакцина Priorix, яку використовують у більшості країн Євроспільноти.

Повний текст інтерв’ю з лікарем можна прочитати тут.

Дивіться фотогалерею за темою

Пам'ятник жертвам популізму: під ВР прихильники медреформи провели моторошний флешмоб – фото

/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Поради лікаря: яка симптоматика вказує, що людина захворіла на кір
Наступний матеріал
"Як Бог дасть": лікар пояснив, чи існує лікування від кору
Loading...