Георгій Лук'янчук 5 канал

Серпневий заколот 1991-го: історія очима свідка

19 серпня 1991 року, рівно 25 років тому, в СРСР відбулася спроба державного перевороту, яка призвела до розвалу Радянського Союзу

19 та 20 серпня вулиці Москви заполонили сотні тисяч противників перевороту. Всі розуміли, що в Москві відбувається подія, яка може поміняти життя радянських людей кардинально. В ефірі "5 каналу" Георгій Лук'янчук  – журналіст, активіст "Української сотні оборони Білого дому" (1991) – згадував події 25-річної давнини, вирішальні для подальшої долі України.

"Тоді справді багато українців приїхало з Харкова, Дніпра, Києва і навіть з таких міст російськомовних, як кажуть, проросійських у той час, як Одеса, з Донеччини були, з Криму були хлопці. Валерій Дисанович Петущак, навколосвітній мандрівник, він прилетів навіть з Сибіру з відрядження, кинув все і – на Москву. Тобто всі розуміли, що в Москві відбувається подія, яка може поміняти життя радянських людей кардинально. До Горбачова ставлення може бути різним, але він справді велика людина і зробив все, щоб люди відчули свободу. В той момент ось ця його гласність зробила те, з чим потім ГКЧП нічого не міг зробити, не зважаючи на все – на війська, на КДБ, на все. Люди поїхали до Москви, потім до Білого дому і почали будувати барикади", – згадує активіст.

Георгій Лук'янчук з гордістю згадує момент, коли донецькі шахтарі теж постановили не визнавати розпорядження путчистів із ГКЧП і оголосили про безстроковий політичний страйк, вимагаючи заборони КПРС.

"В ті часи, ми пам'ятаємо шахтарські страйки і все таке, серед економічних вимог звучали ставили і демократичні вимоги, це було і на Донбасі, і на півдні. Люди були готові до демократичних перетворень і фактично прощання з радянської системою і переходу до нормального життя, але, на жаль, люстрація не відбулася, фактично перефарбовані комуністи залишилися при владі. І усі свої, умовно кажучи, можливості апаратні вони використали для того, щоб провести і так звану приватизацію у своїх інтересах і свого оточення. Взагалі це все відбулося не так цивілізовано, навіть порівняно з тими пострадянськими соціалістичними країнами – та ж Польща, Чехія, Угорщина, країні Балтії. У принципі, якби ми тоді зробили це, то в нас би був прекрасний старт, якби до влади прийшли нормальні економісти, які зробили нормальні реформи, так як це було зроблено в інших країнах – ми б жили не гірше ніж в Польщі чи інших країнах", – розповів активіст.

Відповідаючи на запитання – чи міг тоді український активіст, стоячи пліч-о-пліч з росіянами на площі у Москві, уявити, що сьогодні Росія у своїй більшості буде вважати українців ворогами і піде війною на сусіда, активіст "Української сотні оборони Білого дому" сказав: "Звичайно ніхто так не думав, тоді сподівалися, що з тоталітаризмом уже покінчено, ну і імперським шовінізмом, ми думали, що вони вже перехворіли і в принципі десь воно теж піде в минуле, це в принципі залежало від влади – Єльцин в нашому розумінні залишився демократичним президентом, єдиним в Росії, – але те що сталося, це фактично те, що сталося після ГКЧП. По суті прихід Путіна і команди КДБ колишньої до влади – у сфери економіки, політики, на всі щаблі – це по суті те ж ГКЧП тільки відтягнуте у часі. Звичайно ми не сподівалися, що буде такий різкий перехід – аж до війни, до катастрофи фактично міждержавних відносин і взагалі стосунків між росіянами та українцями. Те що росіяни повелися на це і ведуться, підтримують політику Путіна, готові воювати навіть з Україною повномасштабно, я думаю, це результат пропаганди. Ми знаємо, що робила пропаганда сталінська в ті часи, коли всі навколо були вороги, – і ззовні, і всередині ворогів повно, в таборах сиділи мільйони людей, скористалися тими ж методами – сталінськими, геббельсівськими – для того щоб тримати суспільство у повній покорі". 

Пропонуємо вашій увазі повну версію розмови з Георгієм Лук'янчуком:

Нагадаємо, мільярдер та меценат Джордж Сорос заявляв New York Times, про те що Путін прагне знищити нову Україну раніше, ніж Україна зміцнішає і прагне встигнути швидше, поки криза не знищила його власний режим.

Попередній матеріал
Речник АП: Найгарячіше на Донецькому напрямку, біля Горлівки ворог активно застосовував БМП
Наступний матеріал
Стрілянина у Миколаєві: невідомий відкрив вогонь по поліцейських

Росія почала підготовку до збройної агресії проти України одразу після розпаду СРСР

Сьогодні відзначають річницю офіційного розпаду СРСР

Українці ніколи не отримають усі втрачені після розпаду СРСР заощадження

Кондоліза Райс: Розпад СРСР був для Путіна гіршій трагедією