Самохідні гаубиці "Піони", які здатні влучати у ціль на відстані більше 40 км, застосували на навчаннях "Богів війни" під Києвом. Бачив їх кореспондент "5 каналу" Олексій Братущак.
За словами журналіста, вони хоч і "боги війни", але навіть боги не ідеальні. Тож українські артилеристи на полігоні під Києвом відточують свою майстерність. І готові будь-якої миті відправитися на фронт, щоб своїми влучними пострілами зупиняти ворога.
Артилеристи майже щодня проводять теоретичні заняття. А от на полігоні – вдруге за місяць. На практиці мають знищити взводно-опорні пункти ворога. Ці стратегічні командно-штабні навчання особливі. Уперше за 20 років процес враження цілей зазнав оптимізації.
В’ячеслав Горбильов, заступник командувача Сухопутних військ ЗСУ, каже: "Мета така. Відстежити ступінь ураження кожної цілі, використовуючи різні способи ведення вогню. Завдання ставиться з якомога меншою витратою боєприпасів, не знизити ступінь вогневого ураження, яке повинно бути досягнуто при придушенні або знищення цілі".
Стати "богом війни" може кожен, підтверджує випускник Львівської академії сухопутних військ. Володимир Івасів, старший офіцер батареї 40-ї артилерійської бригади ЗСУ , сидів за партою кілька років, але ази, каже, реально вивчити за кілька днів.
"Командиру гармати в принципі нічого важкого немає. Там вести просто обрахунки. А от офіцерам – там важче. Там треба вміти вести і арифметика, вміти бавитися за комп'ютерною технікою", – говорить Івасів.
Сьогоднішні артилеристи вчаться не лише по книжках. Ця бойова бригада захищала Маріуполь. Ветерани АТО діляться досвідом, розповідають нюанси, які дозволяють вберегти життя на фронті.
Дмитро Магльований, командир гармати 40-ї артилерійської бригади ЗСУ, зауважує: "Ви бачили, наприклад, що заряджаючий порох досипає руками. Це зменшує час зарядки десь на 30 секунд. Він повинен заряджатися досипачем. Ось такий маленький нюанс, але вже 30 секунд може врятувати багато-багато життів".
Більш ефективно вести вогонь дозволяє програма, яку розробили волонтери. Її можна встановити на звичайний планшет. Це значно спрощує розрахунки, кажуть артилеристи. Втім, навички рахувати руками не забувають.
Івасів каже: "Можемо бути в полі місяць-два-три. Садять планшети, павербанки, не буде чим рахувати. Так само, як нас в академії вчили 3 курси рахувати механічними приладами".
Окрім гармат навчання проводять ще й на самохідних гаубицях "Піон". У 96-му Україна відмовилася від них через здатність стріляти ядерними снарядами. Але через російську агресію "Піони" довелося розконсервувати. Вони пройшли капітальний ремонт і довели свою ефективність на фронті. Влучають у ціль на відстані понад сорок кілометрів.
Серед цих артилеристів є й ті, хто "богами війни" став через мобілізацію. Але після завершення строку служби залишилися в лавах ЗСУ. І готові хоч завтра повернутися на фронт.
"А хто буде Батьківщину захищати? Я вернусь", – каже боєць.
Олексій Братущак, Руслан Альмухамедов, "5 канал"