Розкрито таємницю розстрілів у Чернівецькій тюрмі (репортаж)

  Таємницю розстрілів у Чернівецькій тюрмі розкрили пошуковці. Ув`язнених знищували за наказом НКВС ще у 41-му. Тоді за кілька днів розстріляли двісті двадцять дві людини. Історики переконані - єдиний принцип, за яким обирали кандидатів на страту - це статті - переважно політичні, за якими в`язні відбували покарання. Імена розстріляних змогли відновити лише зараз.

  66 років у забутті. Стільки часу були прихованими імена розстріляних НКВСниками політв`язнів. Людей на початку Другої світової війни вбивали за директивами партійного керівництва Радянського союзу. Утім документи, які підтвердили факт чернівецьких розстрілів, знайшли лише зараз. Пошуковці намагалися встановити, куди поділися в`язні тюрми №1. Та наштовхнулися на свідчення, які вражають своєю жорстокістю.

  Іван Фостій, головний редактор обласного відділення пошуково-видавничого агентства "Книга пам`яті України": "Розстрілювали, тих, що відібрали звинуватили в контрреволюційних злочинах. Це люди були. Які належали до ОУН, в першу чергу. Потім ті. Що пробували нелегально перейти кордон".

  Старожили розповідають - про місце поховання розстріляних дізналися випадково, коли зграї псів розкопували їхні рештки.

  Ірина Войцехівська, голова Обласного товариства політв`язнів та репресованих: "Вони розстріляні були в тюрмі №1 – це Соборна площа тепер. І вантажівками везені на цвинтар і там бульдозером загорнені. Там такий яр іде трошки дальше, бо ми хрест ближче поставили, а вони там дальше".

  Очевидців тих розстрілів історикам відшукати не вдалося. А ті, хто зараз мешкає неподалік поховання, дивуються, дізнавшись про масові жорстокі убивства.

  Поки що про розстріляних у Чернівецькій в`язниці нагадує лише пам`ятник жертвам комуністичних репресій. Його цьогоріч встановили на місцевому кладовищі.

  Ольга Стратійчук. Ярослав Левицький, Чернівці, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (5.60Мб)

  Попередній матеріал
  Майже столітній дзвін знайшли на Тернопіллі (репортаж)
  Наступний матеріал
  Обшук в кабінеті першого заступника міністра юстиції
  Теги:
  Loading...