росія використовує ШІ у війні проти України. Це серйозно!

Штучний інтелект 5.ua
кремль використовує технологію deepfake для створення неправдивої інформації

Через санкції кремль втратив доступ до провідних американських технологій, але, ймовірно, отримує допомогу від Китаю. росіяни удосконалили ударні дрони, повідомили в українському уряді. "Шахеди" обладнали спеціальними бортовими системами і це небезпечно.

Створення цього матеріалу відбулося завдяки підтримці Tarbell Grants. (This story was supported by Tarbell Grants).

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ У ДЕЗІНФОРМАЦІЙНИХ КАМПАНІЯХ 

Ранок 24 лютого 2022 року – один із найважчих днів в історії України. Вдосвіта кремль дав команду атакувати українські міста ракетами. Сотні тисяч російських військових прорвали кордони і почали спробу окупації території України. 

Війна Рросії проти України розпочалася не тоді, а з окупації Криму та територій на сході у 2014 році. Разом із бойовими діями кремль розпочав протистояння з Україною у віртуальному світі, яке подекуди є не менш руйнівним. 

У березні 2022 року російські анонімні "Телеграм"-канали масово поширили відео, на якому Володимир Зеленський нібито заявляє про капітуляцію. Утім, це була цілковита підробка, для генерування якої використали технологію deepfake. 

"Це – методика синтезу зображення людини, яка дозволяє повністю підміняти в одному з відео чи фото голос і обличчя людини на іншу персону", – пояснив керівник проєкту Kremlingram, програміст Назар Токар. 

Назар Токар
Назар Токарфото із соцмереж

За допомогою штучного інтелекту зловмисники підробили зображення президента України. Але це відео вийшло аж надто штучним, тому підробку розпізнати доволі легко. Водночас сам Володимир Зеленський все ж відреагував на такий фейк. Адже брехливе відео поширили у соціальних мережах в особливо вразливий для країни період. Тоді росіяни підійшли впритул до Києва, також вони стрімко просувалися на інших напрямках.  

"Щодо дитячої провокації, що я нібито пропоную скласти зброю. Я можу запропонувати скласти зброю тільки військовим російської федерації і повертатися додому. А ми вже вдома і захищаємо свою землю, дітей, родини. Тому ніякої зброї складати ми не збираємося до нашої перемоги", – сказав тоді у відеозверненні президент України Володимир Зеленський. 

А вже восени 2023 року анонімні "Телеграм"-канали масово поширювали ще одне брехливе відео. На ньому зображення тодішнього головнокомандувача Збройних сил Валерія Залужного. Це відео також згенерували за допомогою штучного інтелекту. Розпізнати підробку тут також доволі легко. Цей ролик поширили у дуже низькій якості. Задум зрозумілий: щоби ідентифікувати фейк було важче. Бо тоді непросто розгледіти, чи є природною міміка людини на відео.

"Головнокомандувач ЗСУ не виступав зі зверненням і не закликав до військового перевороту. Розповсюджуючи подібні фейки, росіяни прагнуть посіяти панічні настрої серед населення та запевнити у розколі між владою і військовими", – відреагували на російський фейк у Центрі протидії дезінформації. 

Колишній головнокомандувач Збройних сил України був фігурантом одразу кількох подібних фейкових відео, дослідила незалежна аналітична платформа з перевірки фактів VoxCheck. І щоразу за створенням таких роликів стояла росія, якій вигідне розхитування ситуації всередині України. 

"Можна виділити два основних види deepfake. Одні стосуються військових, а інші посадових осіб. Дуже часто це сам президент Зеленський. Але ми також спростовували deepfake Арестовича, голови СБУ та навіть американських посадовців. У першу чергу – це дискредитація керівництва держави, рішень та поширення деморалізації суспільства, паніки", – зауважила старша редакторка VoxCheck Аліна Тропиніна. 

Аліна Тропиніна
Аліна Тропинінафото із соцмереж

На такі підробки росіяни не шкодують ні часу, ні грошей. Утім, поки що ці фейкові ролики не надто переконливі і технічно незграбні. Головними ж платформами для поширення deepfake-ів залишаються анонімні "Телеграм"-канали і тікток, додає дослідниця.

"Перше на що ми маємо звернути увагу – це співвідношення голосу та міміки рухів. Тобто може бути неспівпадіння між тим що людина говорить і як вона це каже. Або взагалі дивимося на те, чи взагалі рухається людина. Бо це може бути лише кадр і там рухомими є лише губи", –  додала Аліна Тропиніна. 

Фахівці рекомендують також звертати увагу на голос у таких відео. Якщо він надміру рівний та ідеальний, то велика ймовірність, що цей звук згенерований штучним інтелектом. Часто виникають казуси зі штучно зробленими світлинами, тому варто звертати увагу на деталі. Скажімо, кількість пальців на руках. Алгоритми штучного інтелекту ще далекі від ідеального рівня роботи, тому можуть припускатися дуже грубих помилок.

"Користуйтеся офіційними джерелами. За можливості не черпайте інформацію з "Телеграм"-каналів узагалі", – коротко резюмував Назар Токар. 

РОСІЙСЬКІ БОТИ ВМІЮТЬ "ВЧИТИСЯ" 

Із початком повномасшабного вторгнення активізувалися і російські ботоферми. Вони діють у соціальних мережах і намагаються розпалювати спекуляції та маніпуляцію про наболілі для українців теми під час війни. Йдеться, зокрема, про ситуацію на лінії фронту, мобілізацію до війська, допомогу від іноземних партнерів тощо. І якщо у випадку з дипфейками росія діє доволі примітивно, то алгоритми роботи своїх ботоферм останніми роками вона значно покращила.

"Головна загроза у цьому векторі – це те, як пишуть ці боти. Якщо раніше ми сміялися з казусів машинного перекладу: пекельні борошна тощо. Цього вже немає. То тепер вони пишуть із сленгом, логічно викладають свою думку. Вступають у дискусії", –  розповіла засновниця ініціативи з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" Оксана Мороз. 

Оксана Мороз
Оксана Морозфото із соцмереж

Завдяки елементам штучного інтелекту російські боти навчилися генерувати, скажімо, не лишень однотипні коментарі під дописами у соціальних мережах. Вони тепер вміють безпосередньо створювали контент, дуже часто навіть стають віртуальними блогерами. Тобто доволі впевнено імітують поведінку реальної людини.

"Штучний інтелект активно використовують росіяни для створення фейкових акаунтів українських військових, зокрема, у тікток. Раніше їх робили по старих лекалах: копіювали картинки і ця підробка була достатньо очевидною. То зараз за допомогою штучного інтелекту вони обробляють відео реальних військових і складність розпізнавання його фейковості доволі велика", – зауважила Оксана Мороз. 

Єдиний вихід з цієї ситуації – це прискіпливий аналіз таких сторінок. Це проблематично, оскільки щонайменше потребує багато часу. Оксана Мороз додає: створення ботів росією останні три роки стало значно масовішим і добре автоматизованим. Знову ж таки – завдяки елементам штучного інтелекту. Експертка розповіла: звичайний користувач навряд чи може вплинути на такі процеси, ключову роль відіграє адміністрування самих соціальних мереж. 

РОСІЯ ПОСИЛЮЄ ХВИЛЮ КІБЕРАТАК 

19 грудня 2024 року. В Україні припиняють роботу головні юридичні реєстри, які підпорядковуються Міністерству юстиції. У державі на павзі реєстрація бізнесу, отримання необхідних документів. Неможливо було навіть укладати шлюби.

"Основною версією, яку розглядає Служба безпеки України, є те, що за даною кібератакою стоять російські спецслужби", – повідомив керівник департаменту кібербезпеки Служби безпеки України Володимир Карастельов. 

росія здійснила одну з найбільших кібератак на Україну. Це стало справжнім шоком для держави, адже юридичні бази та реєстри були одними з найкраще захищених. Достеменно незрозуміло, якої саме шкоди завдали росіяни. Реєстри відновили роботу лише через місяць.  

Грудень 2023 року, близько 20 мільйонів українських абонентів на кілька днів залишилися без мобільного зв'язку та інтернету. Це надзвичайно небезпечна подія для країни, що перебуває у війні. Ліг один із найбільших мобільних операторів – "Київстар". У компанії повідомили, що це трапилося внаслідок найбільшої у світі кібератаки на телекомунікаційну інфраструктуру. У вчиненні злочину привселюдно зізналося російське гакерське угруповання "Сонцепьок". У Службі безпеки України підтвердили, що за масштабним зникненням зв'язку стоїть росія.  

"Зазвичай складна кібератака – це багато людей, яких потрібно від собою координувати. Тому що одні пишуть код, інші проникають у мережі. Треті займаються соціальним інжинірингом. А четверті якісь семпли – шматки шкідливого коду, вразливості та безліч інших параметрів. І що усе це перетворити у єдиний оркестр і належним чином координувати – тут значно швидшим, зручнішим та ефективнішим є штучний інтелект", – пояснив експерт із кібербезпеки Костянтин Корсун. 

Костянтин Корсун
Костянтин Корсунфото із соцмереж

Також певні елементи штучного інтелекту росіяни можуть використовувати для збору важливої інформації. Тобто ще на етапі підготовки до атаки. Так гакери можуть накопичувати дані про IP-адреси, сервери, хости тощо. Загалом російські атаки на українську інфраструктуру почалися ще 2015 року. Тоді, наприклад, близько 20 тисяч споживачів в Івано-Франківській області несподівано залишилися без енергопостачання. Як виявилося згодом, росіяни здійснили атаку на місцеву енергетичну компанію і дистанційно вимкнули кілька підстанцій. Відтоді трапилися вже кілька десятків різного типу кібератак.

"росіянам зараз дещо складніше діяти через санкції. Тому що для них є певні обмеження на доступ до технологій. Зокрема, американського походження. Але Китай також має певні досягнення у розвитку своїх так званих "великих мовних моделей", тобто те, що зараз називається "штучний інтелект". Тому дуже ймовірно, що вони використовують китайські технології", – додав Костянтин Корсун. 

ШІ НА РОСІЙСЬКИХ ДРОНАХ

Кінець 2024-го приніс Україні ще один неприємний сюрприз. росія почала використовувати елементи штучного інтелекту у дронах, якими фактично щоночі атакує українські міста. Йдеться про безпілотники "Шахед". Вони містять близько 50 кілограмів вибухівки і можуть спричинити руйнування цілих будинків. Загалом 2024 року росія використала проти Україна понад 11 тисяч ударних дронів.

"Вони почали оснащувати дрони здатністю розпізнавати цілі, навіть якщо відключені від мережі. Тому якщо вони літають в автономному режимі, вони все одно можуть бачити об'єкт, який нагадує електростанцію", – розповів представник України в ЄС Всеволод Ченцов. 

росіяни мають успіхи використання у дронах бортових систем з елементами штучного інтелекту. Завдяки чому ці безпілотники, ймовірно, можуть оминати системи радіоелектронної боротьби та українську протиповітряну оборону. Також росія оснащує дрони засобами розпізнавання цілей. Але вважати такі технологічні рішення новаціями – це помилка, адже розробили їх раніше. Це радше російські технологічні експерименти.

"Якщо там встановили розширений машинний зір, то він буде підсвічувати оператору ті об'єкти, які є потенційно цілями. Далі він може вказати, що цю ціль потрібно вразити, і дрон полетить просто не неї. І його політ вже керуватиметься автономно. І він уже не залежатиме від того, чи є зв'язок з оператором чи ні. І фактично його неможливо буде заглушити", – розповів військовий експерт, головний редактор Defence Express Олег Катков. 

Штучний інтелект чи його елементи вже стали невід'ємною частиною війни росії проти України. І щороку вони лише набувають нового розвитку. Утім, навіть за таких складних умов істина проста: головна проблема не у самому штучному інтелекті, а в руках, які його використовують. 

Сергій Барбу, Микола Довгий, Олексій Іванченов, "5 канал" 

Читайте також: ЗСУ знищують 12 тисяч ворожих цілей щотижня завдяки штучному інтелекту.

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Таємниця Петлюри і салют під носом у більшовиків: маловідомі факти про День Соборності
Наступний матеріал
"Справу ведуть цивільні, які не знають, чим відрізняється марш від рейду": генерал Жуков жорстко про найболючіше приниження офіцерів
Loading...