Репортаж про проблеми викладання українською на Сході й Півдні України (ВІДЕО)

  Українську мову на Півдні та Сході України закували в кайдани. Так вважають громадські діячі. Більшість прохань батьків відкрити бодай кілька українських шкіл на Луганщині, Донеччині та у Криму - залишаються непочутими місцевою владою. Мовні права українців чиновники порушують свідомо - переконані юристи. Батьки не наполягають на своєму, бо не знають як діяти.
  Витратити літні канікули не на відпочинок, а на вивчення державної мови вирішив Андрій Шпітченко, випускник школи містечка Старобільськ, що на Луганщині. Його матір Світлана шукає синові репетитора. Знайти у рідному місті вчителя української, який би не тільки вільно володів мовою, але й знав термінологію усіх точних наук - завдання не з легких, бідкається жінка. Світлана разом із сином їздила до академії, де навчатиметься Андрій. Заклад україномовний. Шпітченки ледве заповнили необхідні документи.

  Світлана Шпітченко, мешканка м. Старобільськ: "При поступлении мы столкнулись с тем, что вся документация идет на украинском языке, на украинський мови. Поэтому сложно перестроиться".

  У Старобільську більше половини шкорярів навчаються російською. У районній держадміністраціі запевняють - вчителі всіх шкіл вільно володіють і українською. І можуть вести уроки державною мовою. Проте таких вимог, за їхніми словами, ніхто не висуває.

  Світлана Шаповаленко, спеціаліст Старобільського відділу освіти: "У нас тут національні меншини. Російська мова - бажання батьків навчати своїх дітей російською мовою ще є. І воно є сильним. Не плануємо поки що змінювати статус шкіл, мається на увазі подальше переведення тільки на українську мову".

  Якщо вісім батьків одного мікрорайону виявлять бажання, щоб їхні діти навчалися державною мовою - для них мають відкрити український клас. Такі вимоги чиновникам диктує чинне законодавство - каже юрист Іван Макар, посилаючись на Закон "Про освіту".

  Іван Макар, юрист: "Жоден чиновник не відмовить, принаймі, побоїться відмовити у відкриття українського класу. Тому що він має шанс бути звинуваченим за статтею 161 Кримінального Кодексу України - "розпалювання національної ворожнечі".

  Після оголошення результатів тестування з української мови та літератури головний освітянин країни був неприємно здивований. Школярі з Півдня та Сходу очолили список аутсайдерів.  Як зарадити мовному голодуванню у цих регіонах, у Міносвіти вже вирішили.

  Іван Вакарчук, міністр освіти та науки України: "Ми подали документ до КабМіну. Я не знаю як він пройде через Уряд, але подали ми пропозицію. Наприклад, додатково на 15 відсотків підвищити зарплату тим людям, які викладають українську мову".

  Це не іновація, коментують пропозицію громадські діячі. Підвищити зарплату вчителям української мови намагалися й попередники Вакарчука. Чи вдасться теперешньому чільнику Міносвіти розтопити урядову кригу під час розгляду цього питання у Парламенті - відомо стане на початку нового навчального року.

  Людмила Голоднік, Наталя Жижко та Максим Сисоєнко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.62Мб)
  Попередній матеріал
  У Південній Кореї протестували будівельники
  Наступний матеріал
  Принц Вільям став лицарем Ордену Підв`язки
  Теги:
  Loading...