Репортаж про перший меморіал жертвам Голодомору (ВІДЕО)

  Перший Всеукраїнський пам`ятник скорботи за жертвами Голодомору з`явився в Україні лише в 1993 році. Велетенський дзвін, увінчаний хрестом, встановили на Полтавщині. На виготовлення момеріалу тоді витратили один мільйон карбованців.
  Автор першого в Україні меморіалу жертв Голодомору Анатолій Ігнащенко розповідає: коли у 1990-ому почав розробляти свій новий проект, і гадки не мав, що присвятить його пам`яті загиблих від голоду. Пам`ятник у вигляді велетенського 15-метрового дзвону митцю спочатку запропонували встановити у Бабиному Яру, на честь двотисячаліття Різдва Христового. Потім думку змінили - приурочити монумент заволіли пам`яті загиблих під час Другої світової війни партизан. Утім, коштів на зведення меморіалу у чиновників не вистачило. Знайшлися вони лише за  рік. Анатолію Федоровичу нарешті запропонували втілити давній проект у життя. Тільки присвятити його жертвам уже не війни, а Голодомору.

  Анатолій Ігнащенко, академік мистецтв України: "Він проектувався: двін - то земна куля і хрест. І Богородиця з малям. Це символ- ну, хто перший гинув? Матері та діти". 

  Встановити перший в Україні пам`ятник жертвам Голодомору вирішили у Лубнах, на Полтавщині - районі, який чи не найбільше постраждав. Дзвін завважки двадцять тонн вилили усього за одну ніч. Проте, не з бронзи, а з чавуну. На дорожчий метал не вистачило коштів. З цієї ж причини й не оздобили пам`ятник образом Оранти. Втім, коли монумент доставили на місце, його спіткала ще одна невдача. 15-ти-метровий пам`ятний дзвін перекривав вид на Мгарський монастир. Чиновники не  забарилися - без відома автора відрізали від меморіалу 5-ти метровий шмат.   

  Анатолій Ігнащенко, академік мистецтв України: "5 метрів вирізали. Я тоді підняв шум, що непропорціональний же хрест. Він же більший чим дзвін. Так вони хрест перерізали пополам. І замість 15 метрів лишилося 5".

  Восени цього року автор проекту  дізнався, що лубенський пам`ятний знак хочуть відреставрувати. Анатолій Федорович одразу запропонував свою допомогу. Замість образу Оранти хоче приоздобити монумент - жорнами, серпами та боронами. У пам`ять тих хліборобів, які не пережили голодні роки.

  Марія Коренюк, Влад Калінін, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7Мб)
  Попередній матеріал
  Голодомор. Історія однієї родини з Київщини (РЕПОРТАЖ)
  Наступний матеріал
  В Україні вшановують пам`ять жертв Голодомору (РЕПОРТАЖ)
  Теги:
  Loading...