Газопровід
Газопровід Shutterstock

Рекордні ціни на газ в Європі: Путін звинувачує Україну, а Єврокомісія розпочала своє розслідування – сюжет

Читайте по-русски
Ціни на газ в Європі досягли майже двох тисяч доларів за тисячу кубів

Боротися з кризою на ринку газу заходилася Європа. Вже запланували низку заходів допомоги тим, хто найбільше потерпає від стрибка цін. А також розслідуватимуть, що призвело до здорожчання палива. Раніше однією з причин називали поведінку Росії. Натомість чільник Кремля звинувачує Україну і традиційно висуває нові вимоги. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Єврокомісія боротиметься з рекордним стрибком цін на газ та електрику в Європі. І вже оприлюднила низку заходів – негайних, короткотривалих і довготривалих. Короткотривалі заходи будуть спрямовані на допомогу окремим компаніям та домашнім господарствам. Довготривалі заходи – на розвиток альтернативних і відновлювальних джерел енергії. Деталі озвучила єврокомісарка з енергетики.

"Наші правила вже дозволяють і навіть заохочують країни-члени ЄС вжити певних заходів. Так вони можуть надати фінансову підтримку найбільш уразливим споживачам – виплачувати одноразову суму, аби пом’якшити вплив кризи, видавати ваучери, або ж оплачувати частину рахунків. Це може бути важким завданням для держав-членів Євросоюзу, які досі відновлюються після руйнівної пандемії. Але доходи від схеми торгівлі викидами ЄС – невпинно зростають, і ми закликаємо використати цей додатковий прибуток для пом'якшення соціального впливу зростання цін на енергоносії", – зазначила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон.

Також Єврокомісія закликає окремі держави і відповідні органи розібратися з причинами стрибка цін і посилити моніторинг ситуації. Раніше фахівці вже назвали одну з головних причин різкого зростання цін на газ. Це поведінка російського "Газпрому". Газові сховища європейських держав майже порожні, але монополіст відмовляється заповнювати їх і постачати блакитне паливо через українську ГТС. Натомість постачає газ європейським державам саме з європейських сховищ. Виникає штучний дефіцит. Тиск пояснюють бажанням Росії якомога швидше запустити "Північний потік-2" в обхід України. В Кремлі всі звинувачення відкидають. І звинувачують Україну у крадіжці газу, призначеного для європейських сховищ. Путін запевняє, що Росія готова збільшувати постачання палива у Європу, але чекає заявок.

"А коли нам Європа каже, що ми відходимо від вуглеводнів. При цьому ми повинні після 2024 року невідомо скільки там ще 100 років качати через Україну – ну ви при своєму розумі? Давайте розкладемо карти, відкриємо їх, покладемо їх на стіл, все порахуємо. Готові чи ні ми – відповідь позитивна, ми готові. Треба все рахувати", – сказав президент Росії Володимир Путін.

Розслідувати причину аномально високих цін на газ офіційно вимагають 5 держав ЄС – Франція, Чехія, Греція, Іспанія і Румунія. Адже ціни рекордно високі і досягли майже двох тисяч доларів за тисячу кубів. Єврокомісія закликає країни ЄС також переглянути можливості зберігання енергії, також закупівлі і зберігання газу. Адже не всі держави мають сховища пального. Вже цього тижня єврокомісарка з питань енергетики має представити план депутатам Європарламенту і міністрам енергетики. А 21 і 22 жовтня кризу цін на енергоринку обговорить Європейська рада – зібрання лідерів країн ЄС.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Нагадаємо, що Україна призупинила закачування природного газу у свої підземні сховища, заповнивши їх газом в обсязі 18,875 млрд кубометрів.

Попередній матеріал
Зубко пояснив, які переваги дасть Україні підписання угоди про "відкрите небо"
Наступний матеріал
Порошенко порадив Зеленському вирішувати енергетичну кризу 2021-го, а не 2014 року
Loading...

"Зелений" принтер вмикається: як Рада працюватиме за нового спікера – "Велика політика"

Україна розробляє альтернативні шляхи постачання газу з країн Євросоюзу

Голова Єврокомісії заявила, що ЄС збирається допомогти Україні з газом – як саме

"Уряд провалив підготовку до зими": Омелян про майбутній опалювальний сезон і можливий газовий шантаж з боку Росії

Може бути колапс української промисловості – експерт про дефіцит газу

Окрім газової і енергетичної кризи, ми на порозі газового реваншу РФ – Сюмар