5.ua

Радянський отрутомогильник на Вінниччині загрожує екологічною катастрофою [відео]

  Тисячі тонн пестицидів ще з 70-х років минулого століття лежать поруч села Джурин. Колись були плани їх утилізувати, але усе звалище не подужали переробити і просто покинули. Зараз аби лише вивезти діжки із отрутою потрібно з 200 мільйонів гривень. Зрозуміло, що таких грошей в обласному бюджеті немає.

  Мешканець Джурина Мирон Сайчук пам’ятає, як у сімдесятих роках минулого сторіччя поблизу його села почали будувати закритий отрутомогильник. Тоді його назвали найбільшим сховищем пестицидів і почали звозити небезпечні відходи з кількох областей. За офіційними даними – там три тисячі тонн. Проте Мирон Сайчук вважає, що насправді об'єми більші.

  Мирон Сайчук, житель с. Джурин: «Тут, наверно, сотні були. Тут, наверно, в одну влазить со 100 штук, зо двісті – в одню йомкость, а тут дивіться скільки».

  У дев’яностих ангар розібрали до останньої цеглини. Отрутохімікати в бочках опинилися просто неба. Згодом металеві діжки поржавіли, поліетилен – згнив. Небезпечні відходи почали загрожувати довкіллю. А селяни скаржаться – тепер до лікарів звертаються значно частіше. Збільшення скарг на онкозахворювання фіксують і медики.

  Олександр Костюк, керівник Вінницької обласної онкологічної клініки: «Що стосується села Джурин – так, відбувається певний невеличкий зріз онкопатологій. Збільшення іде десь відсотків 7-8 у рік».

  Юрій Дубовий, начальник екологічної інспекції у Вінницькій області: «Доки там будуть знаходитися небезпечні ці речовини – він буде створювати небезпеку і для людей, і для навколишнього середовища».

  Два роки тому в області взялися перепаковувати небезпечні пестициди у пластикові діжки. На це держава виділила 30 мільйонів гривень. Нині із трьох тисяч тонн – у ємності зсипали лише 900. Обласні чиновники пояснюють: на фасування решти отрутохімікатів потрібно ще майже двісті мільйонів гривень. Їх чекають від уряду.

  Валентин Поліщук, заст. голови Вінницької ОДА: «Кошти, передбаченні на вивезення – сьогодні було зверненння до Кабінету міністрів. Сьогодні – в планах звернення передбачено в розмірі 174 мільйона – вони сьогодні на погодженні у Міністерстві фінансів».

  Обласні чиновники кажуть: щойно гроші надійдуть – вони візьмуться за ліквідацію могильника. Вже йдуть перемови про вивезення хімікатів на утилізацію до країн Західної Європи. А на місці зберігання пестицидів планують висадити дерева.

  Олена Бучацька, Олександр Семенов, Вінниччина, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Останній з «тітушків» дав у суді свідчення, приправлені нецензурною лайкою
  Наступний матеріал
  Донецькі рятувальники тренувались боротись з повінню [відео]
  Теги:
  Loading...