np.pl.ua

Православні та греко-католики святкують Яблучний Спас

У це свято за древнім звичаєм відбувається освячення перших плодів

Сьогодні, 19 серпня 2017 року, православні та греко-католики відзначають одне з найбільших свят – Преображення Господнього.

За давнім звичаєм у це свято відбувається освячення перших плодів (злаків, винограду чи яблук), тому в народі цей день називають Другим, або ще Яблучним Спасом. Крім яблук, на освячення в церкву приносять і горох, картоплю, огірки тощо.

Свято Преображення для благословення плодів обрали невипадково. В Єрусалимі, звідки запозичено Устав Східної церкви, саме в ту пору дозрівав виноград. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що все – від людини до рослини – має бути присвячене Богу як його творіння.

Цього дня також святили мак або інші квіти, які потім клали за іконами, де вони зберігалися до весни. Весною цей мак розсівають по городі, а сухі квіти на Благовіщеня вплітали у коси, "щоб не випадало з голови волосся".

На цей день поминають померлих. За народним віруванням, це третій вихід померлих на світ у весняно-літньому сезоні. Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа.

Святковою стравою у цей Спас є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають. Господині готують пироги й струдлі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником – киселем зі свіжих груш.

На Яблучний Спас також примічали погоду. Якщо день сонячний та безхмарний – осінь буде сухою. Якщо дощовий – мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму.

Дивіться також фотогалерею за темою:

Медовий Спас у столиці: як тисячі вірян святкували Маковія – фоторепортаж

Попередній матеріал
Штаб АТО: Терористи обстріляли Авдіївську промзону з танків і гранатометів – українські бійці дали відсіч
Наступний матеріал
"Спочатку ніхто не зрозумів, як це сталося": що розповіли українці, які стали випадковими свідками теракту в Барселоні
Loading...

Солодке свято: віряни України відзначають Медовий Спас

Рекорд до Дня Незалежності: на Хрещатику збираються створити "Найбільшу Карту Мрії"

У світі відзначають Міжнародний день шульг