Школярі із підручниками
Школярі із підручниками 5 канал

Помилки в шкільних підручниках: як реагують українці і що планують робити в МОН

Читайте по-русски
Щоп’ять років в Україні оновлюють посібники для школярів

Раз на п'ять років підручники в Україні оновлюють. Їх перевіряють на відповідність програми. Але попри перевірки, з року в рік учителі та батьки все одно знаходять у посібниках помилки. Журналісти "5 каналу" спробували дізнатися, на що звертають увагу викладачі під час вибору підручника та як міністерство працює над поліпшенням. Кореспондентка "5 каналу" Евеліна Михайленко розкаже більше.

"Що подається? Тлумачення слів прямо під вправами. Малюнки всі дуже яскраві і відповідають змісту віршика, який ми бачимо. Можна велику роботу проводити і відповідно віршика і малюночка під час уроку", – говорить Наталія Лунько, вчителька гімназії №117 ім. Лесі Українки.

Учителька другого класу Наталія Лунько обирає підручники для шести предметів на наступний навчальний рік. З близько 70 екземплярів. Після того як із посібниками визначиться вчитель і паралельного класу, книжки затвердять на засіданні метод-об'єднання.

"Після того проводиться рішенням педагогічної ради, що в нашій школі будуть використовувати той перелік, який ми обрали", – каже Наталія Виноградова, вчителька гімназії №117 ім. Лесі Українки.

Цього разу планують придивитися й до авторів, з якими ще не працювали.

"Є якісь там мої особисті незадоволення, наприклад. Тому що ми дивимося перші 60 сторінок. Звісно, що ми не можемо переглянути увесь підручник одразу. Тому виникають питання до деяких вправ. Перенасичені, наприклад. А от так, щоби я сказала, що є якісь помилки, одруківки, недоречності, я про це сказати не можу", – говорить Наталія Лунько, вчителька гімназії.

Щоп’ять років в Україні оновлюють шкільні підручники. І щоразу вони проходять через експертну комісію. Але попри перевірку, неточності у посібниках усе ж фіксують.

До прикладу, користувачі соцмереж обурюються, що під грифом МОН у школах навчають за посібниками із помилками: "Підручник з англійської мови за 3 клас від Оксани Карпюк. На двох сторінках 8 помилок". 

А для обговорення хиб у підручниках з історії створили окрему спільноту "Підручник з історії як помилка".

"Вони, на жаль, досі є не до кінця якісними. У них досі багато і фактологічних помилок. Досить багато ціннісних перекручень. Досить багато несанкціонованого використання авторських матеріалів", – скаржиться Ганна Новосад.

"Мені не подобаються гучні заяви стосовно того, що в Україні геть немає якісних підручників", – каже Андрій Чернінський, співавтор підручників з біології для 9, 10, 11 класів.

Автори трьох підручників з біології та екології на підтвердження слів демонструють свої посібники.

Школярі із підручниками
Школярі із підручниками5 канал

"Усі наші тексти займають або дві, або чотири сторінки. Усі параграфи справа. Посилання на ці рисунки саме в тексті цієї сторінки", – розповідає Оксана Андерсон, співавторка підручників з біології для 9, 10, 11 класів.

Вона додає: "Немає межі для вдосконалення: створивши сьогодні, ми завтра вже розуміємо – можливо, могли би краще". 

Щоб було краще, в МОН хочуть збільшити термін перевірки книжок, які можуть стати підручниками.

"А друге – якщо, наприклад, експерти кажуть: ось ці підручники погані, і Міністерство освіти за рекомендацією цих експертів каже, що ось ці підручники погані, і "ми не будемо їх пропонувати на другий етап", і починає конкурс заново – то це означає, що прийдешній навчальний рік розпочнеться без підручників", – розповідає Ганна Новосад, міністерка освіти та науки.

А поки що поліпшення відчують учні третіх класів. Принаймні, так обіцяють у профільному відомстві. Адже перед перевіркою понад двісті експертів уперше пройшли навчання. Крім цього, конкретизували і вимоги до підручників. Якіснішу роботу експертів помітили й автори.

"З часу підготовки підручників для 9-го класу до 11-го цей процес покращився. На початку експерти писали якусь загальну експертну думку. Вже у 10-11 класах експерти працювали структуровано. У них були запитання, на які вони мали дати відповіді. Ці відповіді аргументувати і надавати кількісно: по кожному блоку ставити якусь кількість балів", – говорить Андрій Чернінський, співавтор підручників з біології для 9,10, 11 класів.

За критерії відбору та експертизи підручників відповідатиме новостворений Український інститут розвитку освіти. До роботи залучили фінських фахівців. Перші результати мають відчути четверті класи Нової української школи вже за півтора року.

Евеліна Михайленко, Микола Довгий, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Ризикнув життям заради собаки: на Львівщині хлопець заліз у каналізацію для порятунку чотирилапого
Наступний матеріал
У Вінниці відкрили унікальну виставку із супергероями – сюжет
Loading...

"Я не зможу утримувати дитину на зарплату 36 тис. грн" – Новосад

Новосад повідомила, коли ЗНО з математики стане обов'язковим

В угорських школах на Закарпатті будуть більше вивчати українську – Новосад

Замало математики на уроках – Новосад пояснила, чому українські учні не досягли базового рівня PISA

Пожежа в Одесі: за повідомленням Новосад, постраждало 17 осіб, серед них 8 учнів

З 2020 року російськомовні школи перейдуть на навчання українською – міністр