Засідання РНБО
Засідання РНБО president.gov.ua

Помилки РНБО в санкціях: що каже адвокат одного з фігурантів цього переліку – сюжет

Читайте по-русски
До списку "злодіїв у законі" внесли з помилками 108 осіб

Про помилки у списках санкцій в Раді нацбезпеки та оборони знали ще у вересні. І навіть проводили засідання, аби їх похапцем виправити. Сталося це за два тижні до офіційного оголошення про те, що деякі люди потрапили до списку помилково. Про це ексклюзивно "5 каналу" розповів адвокат одного з фігурантів цього переліку Микола Ореховський. Він захищав у суді підприємця з Василькова, який у документах РНБО зазначений, як громадянин Вірменії. Хоча має український паспорт уже 30 років. 

"У нас там аварійна ситуація, годину виїжджаємо з Василькова", – казав Мехак у 2017 році.

На відео виступає депутат міської ради Василькова, пропонує владнати рух на одному з перехресть цього міста на Київщині. Це підприємець Мехак Алексанян. Відтоді минуло чотири роки, він уже без мандата. Цьогоріч у травні з'ясував: його прізвище – у списку "злодіїв у законі". Про це дізнався від банків, які заблокували його рахунки на вимогу РНБО. І вирішив позиватися.

"Поліція, ВМС, уряд за весь час процесу не надали до суду жодного доказу, що Алексанян є якимось кримінальним авторитетом", – зауважує адвокат Мехака Алексаняна Микола Ореховський.

Домовитися про зустріч із самим бізнесменом нам не вдалося. Каже, захворів.

"Я захворів коронавірусом, лежу вдома. Повірте, не хочеться нічого. У мене температура 38,5, я не можу", – зауважує підприємець Мехак Алексанян.

Мехак Алексанян за походження вірменин, та от давно має українське громадянство і веде бізнеси у Василькові – це готелі, ресторан і торгівля продуктами харчування. Дані про його майно є в електронних реєстрах. Відкрита і його декларація, адже був місцевим депутатом. У Василькові про нього знають, кажуть, має землю, тримає кілька кіосків шаурми. За даними електронних реєстрів, йому належить готель у центрі, а ще елітний комплекс на в'їзді до міста. Тут зайвого про власника говорити не хочуть.

"Хворий Михайло Іванович, одужає і будете говорити з ним", – запевняє жінка з готелю "Золотий Лев".

Як Алексанян потрапив до списків, суд не з'ясував. Адвокат припускає – підприємець міг залишитися в реєстрі Нацполіції після старих спроб рейдерських нападів на його майно. А перелік злодіїв готувало саме Міністерство внутрішніх справ. Розповідає, відповідати в суді представники РНБО відмовилися. Мовляв, вони лише дорадчий орган при президентові, а тому в суд відправили юристів Банкової.

"Позиція не зовсім правильна, бо РНБО передбачена Конституцією як такий орган. І якщо орган приймає рішення, і воно має наслідки, навіть якщо воно потребує затвердження. Має за ці рішення відповідальність нести", – додає Микола Ореховський.

Санкції проти "злодіїв у законі" передбачають – рахунки арештувати, а з країни іноземців видворити. До переліку Алексаняна внесли як громадянина Вірменії. Його прізвище серед тих самих 108 помилок санкційного списку.

"Як ви хочете видворити з України громадянина України? Ось вам паспорт, довідка, що з 1991 року він громадянин України. Це суперечить 25 статті Конституції і закону про громадянство", – акцентує увагу Микола Ореховський.

Зі списку санкцій Алексаняна таки прибрали 5 жовтня, ще до офіційного оголошення про помилки. Але рахунки досі не розблокували, каже адвокат.

"За 2 тижні до цієї дати, це було 22 чи 20 вересня, нам стало відомо, що відбулося засідання РНБО. І там розглядали питання внесення змін до санкційного списку, і ми розуміли, що нашого підзахисного виключать, бо настільки очевидною була незаконність його занесення до цього списку", – запевняє адвокат Мехака Алексаняна.

Та Алексанян не єдиний підприємець серед тих 108 людей, внесених із помилками до списку "злодіїв у законі". Ще у травні про це говорив Ваха Ісаєв. Ось його рядок у помилковому переліку. Він судову тяганину продовжує.

"Мене схопили, повезли в міграційну службу. Дали час в один день. Я тут прожив 20 років, більшу частину свого життя. Мені просто потрібно було зібрати речі і покинути територію України за один день", – розповідав фігурант санкційного списку РНБО Ваха Ісаєв.

Та от є люди у списку, які помилкам лише радіють, кажуть у Мін'юсті.

"Проблема виникла на етапі транслітерації, тому що це були іноземні громадяни, я не думаю, що в них була зацікавленість оскаржувати ці рішення. Не думаю, що якщо людина була внесена з помилкою і до неї не могли певний час бути застосовані санкції, то вона точно від того виграла, а не програла", – каже міністр юстиції України Денис Малюська.

Заговорили про це голова президентської фракції у Верховній Раді та колишній член Радбезу.

"Вже приходять різного роду люди, які говорять, що їм корумповані співробітники правоохоронних органів пропонували від 100 до 300 тис. доларів мзди – допустити помилку, щоб вони могли спокійно переміститися за кордон і не мати проблем", – зауважував голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Адвокат Мехака Алексаняна Микола Ореховський підсумував: "Я не виключаю, що на етапі підготовки цих списків Національною поліцією могли бути такі розмови про те, що за оплату тебе не внесуть у списки".

Журналісти-розслідувачі підозрюють, були не лише помилки, а і зливи з РНБО. Мовляв, від рішення Радбезу до підписання указу минало подекуди кілька днів або тиждень. За цей час окремі фігуранти списували з себе компанії або й взагалі зникали з фінального списку тих, на коло накладуть обмеження. У Міністерстві внутрішніх справ кивають на НАБУ, мовляв, там мають перевіряти, чи робили посадовці помилки за гроші. У бюро провадження поки не відкривали.

Марія Писаренко, Дар'я Воронкова, Василь Кобець, "5 канал"

Читайте також: За помилки РНБО у санкціях звільнили керівництво Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції

Попередній матеріал
Замість COVID-лікарень Зеленський профінансував свою піар-кампанію – Лерос
Наступний матеріал
Черги на вакцинацію та рейди поліції: що відбувається на Черкащині, яка напередодні перейшла в "червону" зону
Loading...
РНБО: На кордоні Польщі та Білорусі перебуває до 15 тисяч мігрантів, які офіційно є туристами

РНБО: На кордоні Польщі та Білорусі перебуває до 15 тисяч мігрантів, які офіційно є туристами

Вимагають відкрити провадження проти заступника секретаря РНБО Демченка: до ОП прийшли активісти

Вимагають відкрити провадження проти заступника секретаря РНБО Демченка: до ОП прийшли активісти

Міграційна криза на польському кордоні: до чого готуватися Україні та яка відповідь РНБО на заяву німецького депутата

Міграційна криза на польському кордоні: до чого готуватися Україні та яка відповідь РНБО на заяву німецького депутата

"Німці мають про них піклуватися": влада відреагувала на пропозицію прийняти в себе біженців з Білорусі

"Німці мають про них піклуватися": влада відреагувала на пропозицію прийняти в себе біженців з Білорусі

Засідання РНБО: чи є в України план виходу з енергетичної кризи – "Велика політика"

Засідання РНБО: чи є в України план виходу з енергетичної кризи – "Велика політика"

Брифінг за результатами засідання РНБО – відео

Брифінг за результатами засідання РНБО – відео