pda.zhitomir.info

Помер останній українець, який пережив концтабір "Майданек"

Франц Бржезицький зміг вижити у камері смерті та повернутися живим після трьох німецьких концтаборів і радянського ГУЛАГу

Народився Франц Бржезицький у Житомирі, туди ж повернувся після війни - історію життя завдовжки 92 роки дивіться у сюжеті.

У 2016 році камера встигла зафільмувати дев'яносто дворічного Франца Бржезицького. Він згадував трагічну долю. Зокрема, як його родина пережила Голодомор, влаштований радянською владою.

"Багато що забув, що було вчора, а що було так багато років тому - я не тільки пам'ятаю, я бачу його. Прикрию очі і бачу ці голодні обличчя. Я голодування пам'ятаю дуже добре, не тільки пам'ятаю, а й відчуваю його", - згадував колишній в'язень концентраційного табору "Майданек" Франц Бржезицький.  

А далі були сталінські репресії. Батька Франца розстріляли, а мати відправили у Сибір. Коли під час Другої світової Україну захопили німецькі нацисти, 17 річний хлопець разом зі своїми друзями створили підпільну організацію задля спротиву. За рік, його вистежили. Він зумів вижити в трьох нацистських таборах.

"У 1943 році з Житомира 1200 с гаком молодих людей вивезли в "Майданек". А повернулося після війни шість чи сім. І в тому числі Франц Карлович. І він дожив до наших днів. Звичайно пам'ять про таку людину повинна бути на багато років", - говорить голова спілки ветеранів Війська Польського Зігмунд Венгловський. 

Далі знову табір - уже радянський. До ГУЛАГу його кинули на 10 років. Там пробув 5-ть і після смерті Сталіна дочекався реабілітації.

"Він говорив, що якщо ми не будемо цінувати те, що маємо зараз, то воно може повторитися. Залишиться він принциповою людиною, людиною у якого були свої принципи, які захищав", - зазначив син Франца Бржезицького Олексій Бржезицький.

Поховали Франца Бржезицького на Житомирському міському кладовищі.

Оксана Трокоз, Ігор Косташ, Житомир, "5 канал".

Попередній матеріал
Захоплення заручників у психлікарні Львова: останні подробиці у сюжеті
Наступний матеріал
У прифронтовому Маріуполі відзначили другу річницю створення Нацполіції
Теги:
Loading...

У столиці вшанували пам'ять жертв "Великого терору"

Кримського журналіста Семену заочно нагородили "Знаком народної поваги"

Порошенко затвердив новий зразок бойового прапора військових частин ЗСУ

Нове життя: Провідні спеціалісти світу допомагали українцям із новими протезами

Прокуратура Криму: Вирок Балуху - дискримінація за національною ознакою

Екс-нардеп Ірина Бережна загинула в автокатастрофі