Політичний екcперт про загрозу Третьої світової: війна полягатиме не у заволодінні територіями

День пам'яті та примирення ukrturk.net
Напередодні Дня пам'яті та примирення журналісти 5.UA поспілкувалися із політичним експертом, координатором Бюро протидії гібридній війні Євгеном Магдою та запитали його думку, щодо загрози розгортання Третьої світової війни, російської пропаганди, щодо заслуг РФ у Другій світовій та питання колаборантства, яким маніпулює сьогодні країна-агресор

З огляду на те, як поводиться РФ у Сирії та Україні, чи є загроза Третьої світової війни?

Багато експертів говорять про те, що Третя світова вже йде. Інша річ, що вона полягатиме не у заволодінні територіями, як це було раніше, а у встановленні контролю над свідомістю громадян країн, що стали жертвами агресії. Українці вже кілька років відчувають на собі російську агресію, яка завдала нашій країні величезних втрат попри власний гібридний характер, проте впливом на Україну російська експансія не обмежується. Її відчувають на собі і інші європейські країни, і річниця завершення бойових дій у Європі – період традиційного загострення дій Кремля.

Вона полягатиме не у заволодінні територіями, як це було раніше, а у встановленні контролю над свідомістю громадян країн, що стали жертвами агресії.

Якими були втрати України порівняно із іншими країнами під час Другої світової?

Я проти  того, щоб оцінювати внесок в перемогу над нацизмом виключно через втрати. Однак не можна забувати, що Друга світова прокотилася територією України з заходу на схід, а потім назад, українці воювали у арміях антигітлерівської коаліції, боролися з окупантами у лавах УПА. Мільйони українців стали жертвами окупаційного нацистського режиму, і за цим показником наша країна, на жаль, займає одне з перших місць серед європейських народів. Тому наші сучасники не повинні забувати, що за перемогу над нацизмом заплачено величезну ціну.

Я проти  того, щоб оцінювати внесок в перемогу над нацизмом виключно через втрати.

Путін стверджує, що Другу світову виграли саме завдяки росіянам, чи є якісь мінімальні підстави так вважати?

Ці слова – про перемогу росіян у Другій світовій  без допомоги інших  народів – Путін виголосив ще у грудні 2010 року. Вони є логічним продовженням фрази Сталіна, який підняв тост на бенкеті влітку 1945 року, присвяченому перемозі, за російський "народ-переможець". Подібні шовіністичні випади, як на мене, є наругою над пам’яттю мільйонів людей, що віддали свої життя заради перемоги над нацизмом.

РФ поширює думку про те, що під час Другої світової українці співпрацювали із нацистами. Чому саме така пропаганда поширюється та як вона може вплинути на нинішній статус України у світі?

Проблема колаборантства – не виключно українська чи російська, вона була загальноєвропейською, достатньо згадати хоча б норвежця Відкуна Квіслінга чи французів П’єра Лаваля та Анрі Філіпа Петена. Відомо, що в умовах зіткнення двох тоталітарних режимів – нацистського та радянського – чимало людей робили вибір на користь "меншого зла", яке таким насправді не було.

Отруйні  зерна кремлівської пропаганди рясно всіяли землю європейських країн, ніде правди діти - часом ці тези використовують у власних інтересах радикально налаштовані політики Старого Світу.

Росія нині поширює тезу про "український нацизм" не лише у боротьбі за "монополію на Перемогу", але і з огляду на сучасну політичну кон’юнктуру. Цю тезу, зокрема, транслюють "нічні вовки", які зараз здійснюють мотопробіг Європою. Отруйні зерна кремлівської пропаганди рясно всіяли землю європейських країн, ніде правди діти – часом ці тези використовують у власних інтересах радикально налаштовані політики Старого Світу. Тому завдання України у цьому контексті – доносити правду про масштаб участі українців у Другій світовій та їхній внесок у перемогу над нацизмом. 

Попередній матеріал
Речник Євробачення про шанси O.Torvald, відмову Росії та хибне враження від дизайну сцени
Наступний матеріал
Один з наймолодших Героїв України: як 106 чоловік під Дебальцевим врятував та чим зараз займається
Loading...