5.ua

Післязавтра – 125-та річниця народження Нестора Махна [відео]

   

  Мешканці Гуляйполя: «Мабуть, його на цей момент трошки не вистачає, якби він був при владі, може щось би трошки змінилося б в кращу сторону, я так думаю, нам. Мабуть, анархії трошки не вистачає для народу».

  Мешканці Гуляйполя: «Конечно, герой, який практічєскі, нєкоторі кажуть – анархісти, а нєкоторі – те, ну, він воював за свободу».

  На батьківщині Махна – у містечку Гуляйполе на Запоріжжі – легендарного земляка згадують часто, одностайно називають його героєм.

  Ось цей, один з небагатьох в Україні пам’ятників Махну, на Батьківщині легендарного отамана поставили чотири роки тому. Відкриття приурочили до Дня Незалежності України, адже саме 24 серпня в Гуляйполі традиційно відбувався всеукраїнський андеграундний музично-літературний фестиваль «День Незалежності з Махном». Щорічно він збирав до десяти тисяч глядачів, перед якими виступали найкращі виконавці та письменники України.

  Копія пам’ятника, виготовлена на залишки коштів меценатів, стоїть біля  хати, яку понад сто років тому збудував старший брат Нестора, Карпо. У хаті онучата племінниця Махна облаштувала музей. Щоправда, там немає жодної особистої речі батька, однак відвідувачів не бракує – їдуть із України, і з-за кордону.

  Любов Плясовиця, онучата племінниця Нестора Махна: «Отзиви ось тут записують…Вони ото, як в музей їдуть – то і до мене заїжджають.

  Журналіст: «Усіх пускаєте? – а

  Любов Плясовиця, онучата племінниця Нестора Махна: «А чого мені не пускати? Хай йдуть».

  Нещодавно містяни відремонтували будинок, бо самотужки самотня жінка не впоралася б. Школа, в якій Нестор Махно провчився два класи, стоїть занедбана, місцеві біля неї пасуть худобу. Не в кращому стані й цвинтар, де похована уся родина отамана.

  Юрій Міщенко, історик: «Оце ось – його брат інший. Взагалі у Махна було четверо братів, всі вони загинули: один загинув від німців, двоє – білі порубали, одного – червоні. Взагалі, тут близько 20 могил знаходиться, оце ось могила його батька».

  Ім’я Нестора Махна ще за життя обросло легендами і міфами. Селяни його обожнювали, а офіційна пропаганда упродовж десятиліть формувала образ кровожерного бандита-антисеміта. При тому, що жоден суд так і не довів причетність отамана до єврейських погромів.

  Після угоди з більшовиками у жовтні 1920 р., махновська армія пішла на Крим. І в перших же боях поблизу сучасного Красноперекопська загони Нестора Махна розбили велику групу врангелівців. За три тижні ця місцина була звільнена від військ барона Врангеля.

  Це була третя й остання угода батька Махна з більшовиками. На честь перемоги отаман отримав орден Бойового червоного прапору. Однак, нагорода мала приспати пильність Махна.

  Валентина Постникова, директор краєзнавчого музею Красноперекопська: «По приказу Ленина, Фрунзе обязан был окружить махновские части после, а авторитет Махно очень возрос после такой победы, и, естественно, был расстрел всего войска. 4 тыс. махновцев погибло  и только 3-4 сотни спаслись. Ушли через Сиваш в херсонские степи».

  Зараз про ці події на півночі Криму знають лише краєзнавці.

  Місцеві мешканці: «Не знаю».

  Місцеві мешканці: «Тут все на костях».

  Місцеві мешканці: «Помню, был Махно».

  1921 року Махно із залишками свого загону втікає за кордон, однак і там не припиняє анархістської діяльності. Він помер у Парижі, у віці 45 років, і похований на кладовищі Пер-Лашез.

  Марія Вяткіна, Юлія Крючкова, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Грузія – на порозі президентських виборів
  Наступний матеріал
  Кличко: я йду в президенти. ВР 24.10.13 [відео]
  Теги:
  Loading...