Колишній полонений
Колишній полонений 5 канал

Перша доба на свободі: як її провели визволені з полону українці – сюжет

Читайте по-русски
Василь Деркач двічі потрапляв у буцигарні окупантів, пригадує, як його піддавали тортурам за проукраїнську позицію

76 визволених з полону бойовиків українців, серед них 12 військових та 64 цивільних - нині продовжують обстеження у медичних закладах столиці. Їхній стан лікарі оцінюють як задовільний або середньої тяжкості. Попереду ще медична та психологічна реабілітація. До Головного військового госпіталю та клініки Феофанія, де перебувають колишні бранці, з'їхалися їх родичі та близькі. Там від ранку чатували і наші кореспонденти. З ким із визволених українців вдалося поспілкуватись? Дивіться далі.

"На даний момент все добре. Почувають хлопці себе добре. Посміхаються і взагалі все добре", - мати спецпризначенця Олександра Корінькова зранку провідує сина. Олександр разом із побратимом потрапили в засідку окупантів у лютому 2015-го. 

"Не бачити дитину п’ять років... це були найкращі емоції, почуття, обійняти свою дитину. Побачити, що він вже дома", - ділиться жінка.

Загалом, у шпиталі перебувають дванадцятеро військовослужбовців. Для лікування є усе необхідне, запевняють у Міноборони.

"Всі вони перебувають у відносно задовільному стані. Завтра вранці будуть досконаліше вивчені особливості перебігу тих чи інших захворювань. І в подальшому, звичайно, окрім фізичного лікування, якщо в цьому буде потреба, обов'язково буде і психологічна реабілітація", - прокоментував Анатолій Казмірчук, начальник головного військового клінічного госпіталю.

Решту колишніх бранців ушпиталили до клініки "Феофанія". Основні аналізи - їм уже зробили, попереду індивідуальні обстеження. Тяжких пацієнтів серед них немає.

"Загальні технічні обстеження такі, як комплексне УЗД черепної порожнини, загально клінічні лабораторні обстеження. Ренгенографія легень, враховуючи ситуацію. Вже всі пацієнти пройшли, також всі пацієнти оглянуті психологами та психотерапевтами. 3/4, може, 5/6 пацієнтів потребують стоматологічної допомоги в обов'язковому порядку. Практично у всіх є посттравматичний стресовий розлад. І, звичайно, загострення всіх хронічних, які були до моменту полону", - прокоментував Андрій Строкань, заступник головного лікаря "Феофанії".

Ув'язнення відчутно вдарило по здоров'ю мешканки окупованої Горлівки Марини Чуйкової, яку бойовики звинуватили у шпигунстві. Попри хронічну недугу, медичної допомоги в полоні жінці не надавали. В катівнях вона перебувала з весни 2018-го. За неї боролися як могли - її сини.

"На швейній фабриці ми шили, жінки шили. Подзвонив дзвінок, і назвали наші прізвища", - пригадує колишня полонена.

"Писали листи, так званому омбудсмену "ДНР", писали і в усі можливі державні, і недержавні організації, міжнародні організації. Писали про те, що мама хвора, і їй необхідна медична, і причому, швидка медична допомога. Але, на наші запити ніхто не відповідав і допомоги ніякий не надавалося", - розповідає Артур Чуйков, син визволеної з полону Марини Чуйкової.

Нині жінка врешті возз'єдналася із синами. Налаштована оптимістично. 

"Я вільна, я дихаю, дихаю свіжим повітрям, я поруч зі своїми дітьми і відчуваю себе чудово. Звичайно, є ось деякі захворювання, але все налагодитися. Все буде добре", - наголошує визволена.

Василь Деркач, також звільнений з полону, пригадує, як його піддавали тортурам.

"Прикладом по голові, кров з носа, з рота, відлупцювали, зв'язали, кинули в багажник", - Василь Деркач - мешканець окупованого Зугреса у полоні бойовиків побував двічі. В 2014-му провів у катівнях пів року. З них місяць - у підвалах.

"Там знущалися, крики були жахливі. Кидають до нас в камеру людину, без свідомості, просто мучили до такого... Біля туалету лежить прапор український, щоб ми топтали, витирали ноги об прапор. Наруга - як можна пережити таке патріоту України?", - пригадує чоловік.

Згодом його відпустили. Але ненадовго. Вдруге схопили навесні 2018-го. Попри пережите - боротьбу не полишає.

"Планую повернутись туди. Я думаю як мені дальше жити, щоби продовжувати свою боротьбу за Україну", - каже Василь Деркач.

Більшість визволених з полону нині перебувають у медзакладах. Скільки іще часу їм доведеться провести на лікарняному ліжку - медики не прогнозують. Але значна частина колишніх бранців новорічні свята - зустрінуть тут.

Олена Соловйова, Леся Головата та Єва Ніколашвіллі, "5 канал"

Попередній матеріал
Із чим звернулися світові лідери до України після "великого обміну" – підсумовуємо
Наступний матеріал
Святковий настрій на колесах: як автівка оператора "5 каналу" стала зіркою соцмереж
Loading...

Визволених армійців ЗСУ продовжують обстежувати – коментар начальника військового госпіталю

Звільнені бранці пройшли основні обстеження в лікарні "Феофанія" – лікарі розповіли, що далі (оновлено)

РФ порушила умови обміну "всіх на всіх", а поплічники Януковича закликають до "полювання" на майданівців – "ЄС"

У полон потрапила хворою: визволена Марина Чуйкова розповіла, в яких умовах її тримали в ОРДЛО

"Хлопці почуваються добре, посміхаються": включення з військового госпіталю, де перебувають визволені армійці

Стан здоров’я звільнених з полону цивільних – відео брифінгу