Олександр
Олександр 5.ua

Некомпетентність та ігнорування прав людини працівниками МСЕК: історія хлопця з інвалідністю – сюжет

Читайте по-русски
Без змін у роботі МСЕКів особи з інвалідністю не матимуть належної підтримки від держави

300 тисяч людей. Саме стільки українців дістали інвалідність від початку повномасштабного вторгнення. Але довести її – ще те випробування. Некоректно встановлені терміни, дискримінація щодо працевлаштування, група інвалідності не відповідає хворобі – ці запитання виникають на завершальному етапі медико-соціальних експертних комісій. Міністерство охорони здоров'я взялося за реформування цих комісій. Які зміни чекають на МСЕКи та чи полегшить реформа життя людей з інвалідністю? Більше у сюжеті журналістки "5 каналу" Каріни Шевченко.

Нині 18-річний Олександр проходить практику в одному зі столичних закладів, де працюють люди з інтелектуальними порушеннями. А ще пів року такої можливості його позбавили у Медико-соціальній експертній комісії. 

"Були порушення права сина, це графа, де зазначена робота з дому. Це дискримінація людей з інвалідністю, і ми не погодилися зі строками. У постанові 13.17 за законом вказано, що люди з ментальними порушеннями з народження, мають право на безстрокову інвалідність, що ми почали й оскаржувати", – розповіла мати Олександра Віра Дворнікова.

Хлопець від народження має інтелектуальні порушення, тому з повноліттям разом із мамою пройшов лікувально-консультативну комісію, а після пішов у МСЕК визначати статус інвалідності. Але там комісія встановила йому другу групу терміном на 1 рік. Чому лише на рік – мамі хлопця не пояснили. Тож почалася боротьба за права сина. Віра зверталася до всіх керівних медичних установ.

"Я написала заяву на МСЕК №1 міста Києва щодо перегляду строків інвалідності, на що отримала відмову. Потім я написала нардепу Михайлу Радуцькому, а він скеровує мою заяву Департаменту охорони здоров'я Києва і на МОЗ. І я отримую 2 відповіді від МОЗ та від центрального МСЕК, де використовується дискримінаційна термінологія", – зауважила Дворнікова.

Некомпетентність та ігнорування прав людини працівниками МСЕК – ось із чим зіштовхнулася Віра. Жінка скерувала свою заяву до омбудсмана. Чотири місяці боротьби дали результат.

Особи з інвалідністю мають право на працевлаштування, а обмеження місця роботи за ознакою інвалідності – дискримінація. Це чітко окреслили у конвенції про права людей з інвалідністю. Так чому ж МСЕК цих норм дотримується не завжди?  

"Нас запрошують на перекомісію до центрального МСЕКу Києва і там погоджуються з тим, що він має право на безстрокову інвалідність, і погоджуються змінити графу на "робота на дому" на роботу "у спеціально створених умовах", – сказала мати Олександра.

МСЕК – медико-соціальна експертна комісія, яка встановлює інвалідність та її терміни. Її комісії впливають на пенсію, реабілітацію та можливість працевлаштування для людей з інвалідністю. Щоб змінити роботу медзакладів та прибрати помилки, які тягнуться десятками років, МОЗ влітку 2023-го сповістило про масштабну реформу цих експертних комісій. На все про все виділили 5 років.

"Це має бути максимально об'єктивізовано. Для того, що це було об'єктивізовано, ці дані мають бути зацифровані і доступні для оскарження, для простої перевірки, засліпленої перевірки іншими органами тощо. А найкраще, якщо цей процес вдасться взагалі автоматизувати, щоб це найменше залежало від людських рішень", – розповів радник прем'єр-міністра України Дмитро Луфер.

Щоб процеси реформування почалися швидше, до реалізації змін долучилися "Ліга сильних". Громадська організація спільно з партнерами з Української Гельсінської спілки з прав людини, "Принципу" та "Разом проти корупції" рік працювали над темою медико-соціальних експертних комісій. У результаті запропонували до урядової постанови "Про внесення змін до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності" 10 змін у процедурі отримання інвалідності. Щоб спростити взаємодію людей та комісій.

"Перше, вони спрямовані для того, щоб визначити чіткий перелік документів, які людина потребує зібрати для того, щоб звернутися для отримання статусу інвалідності. Другий – чітко визначений часовий огляд людини. Третій момент – це про те, що взагалі процедура отримання інвалідності має бути цифрова. І останній момент – це те, що лікар повинен бути профільним, щоб оглядати людину. Це 4 з 10 правок, які вже погоджені до врахування", – поділилася виконавча директорка громадської спілки "Ліга сильних" Дар'я Сидоренко.

Про необхідність швидких змін в експертних комісіях говорять і на відкритих майданчиках. У фонді "Відродження", який підтримує громадський сектор щодо змін процедур отримання інвалідності, наголошують: одним із пріоритетів реформи є відновлення людського капіталу.

"Усі стресові післявоєнні суспільства стикаються зі збільшенням кількості осіб, які здобувають хронічні захворювання. Ми бачимо, що у нас є частина відтоку населення. І власне буде поставати питання, яким чином ми організовуватимемо послуги догляду та супроводу українців, які потребуватимуть тут цієї опіки", – розповіла директорка програми "Громадянська стійкість" Міжнародного фонду "Відродження" Ксенія Шаповал.

Від початку великої війни кількість людей з інвалідністю сягнула 3 мільйонів. Усім їм потрібен швидкий та зрозумілий процес отримання статусу інвалідності. Натомість реальність підсовує черги, плутанину, бюрократію на місяці. Тож без змін у роботі МСЕКів особи з інвалідністю не матимуть належної підтримки від держави. 

Каріна Шевченко, Олексій Іванченков, Олександр Корецький, "5 канал"

Нагадаємо, державна політика має бути спрямована на захист прав людей з інвалідністю: "Ліга Сильних" ініціювала внесення змін до законопроєкту № 8072.

Читайте також: українців просять поділитися власним досвідом взаємодії з МСЕК.

Дивіться також: у Кропивницькому військовий з інвалідністю збирає гроші для ЗСУ.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

 

 

Попередній матеріал
Вкладаємось у Перемогу: підтримуємо збір на амуніцію для 65-ї ОМБр
Наступний матеріал
Герцогиня Единбурзька Софі відвідала Київ
Loading...
Люди з вадами слуху можуть безкоштовно відвідувати лекції з історії України та військової юриспруденції – подробиці

Люди з вадами слуху можуть безкоштовно відвідувати лекції з історії України та військової юриспруденції – подробиці

Залужний підтримав виключення терміну "обмежено придатний" з законопроєкту про мобілізацію

Залужний підтримав виключення терміну "обмежено придатний" з законопроєкту про мобілізацію

У Вінниці відкрили курси англійської мови для незрячих за шрифтом Брайля

У Вінниці відкрили курси англійської мови для незрячих за шрифтом Брайля

Місто-експеримент: як Славутич на Київщині став максимально доступним для людей з інвалідністю – відео

Місто-експеримент: як Славутич на Київщині став максимально доступним для людей з інвалідністю – відео

Архітектурна недоступність: люди з інвалідністю не відвідують публічних місць – як похід у магазин стає квестом

Архітектурна недоступність: люди з інвалідністю не відвідують публічних місць – як похід у магазин стає квестом

Показати усім, що українці – справді незламні люди: як хлопець із ДЦП став професійним бодибілдером

Показати усім, що українці – справді незламні люди: як хлопець із ДЦП став професійним бодибілдером