Людина з інвалідністю
Людина з інвалідністю 5 канал

Місто-експеримент: як Славутич на Київщині став максимально доступним для людей з інвалідністю – відео

Читайте по-русски
Тут занижені бордюри, облаштовані тротуари та пішохідні переходи, які не створюють обмежень для пересування

Славутич, що на Київщині, стає максимально доступним для людей з інвалідністю та інших представників маломобільних груп населення. Від тепер усе, що будується, робиться з урахуванням норм доступності, запевняє місцева влада. Журналістка "5 каналу" Карина Шевченко навідалася в місто і перевірила, чи так це насправді, а також дізналася, скільки коштів потрібно, щоб втілити в життя цей експеримент.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Валентина вже 35 років живе у Славутичі. Місто побудували після вибуху Чорнобильської АЕС. Має сина Ярослава, який все своє життя пересувається на кріслі колісному. Він має вроджену інвалідність. Таких випадків після чорнобильської трагедії було чимало.

Щодня він гуляє з матір'ю, бо сам керувати кріслом не може. Валентина перешкод для таких сімейних прогулянок у Славутичі майже не зустрічає.

"Скажемо так, місто молоде, тому тут ніяких таких перешкод і немає. Взагалі ніяких зайвих зусиль", – запевнила мати Ярослава.

Славутич – це місто з інфраструктурою для людей з інвалідністю. Тут занижені бордюри, облаштовані тротуари та пішохідні переходи, які не створюють обмежень для пересування.

Для мешканців міста створили спеціальні мапи, за допомогою яких люди з інвалідністю можуть обрати окремий маршрут. Наприклад, усі бордюри понижені аби люди на кріслах колісних без перешкод дійшли до магазину, лікарні чи кав’ярні.

Читайте також: Архітектурна недоступність: люди з інвалідністю не відвідують публічних місць – як похід у магазин стає квестом.

"Ми проаналізували громадські будівлі, які вони є, придали їм колір, описову частину на мапі це все є. Ти можеш подивитись, що в цьому закладі є, чого немає, далі проклали до нього маршрут по основним вулицям, по яким найбільше рухаються люди. І доходимо до кожного будинку, в ідеалі ми маємо дійти до кожного будинку, де є людина з інвалідністю", – пояснив міський голова Славутича Юрій Фомічов.

Для без бар'єрності Славутича профільне міністерство розробило технічні рішення: усі будинки та громадські будівлі зводитимуть з урахуванням відповідних норм для зручного пересування для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Так у місті вже створили нормативні пандуси. Це коли нахил не перевищує 4,5 градуси. Вартість такого пандусу від 25 до 100 тисяч гривень.

"Ми робимо ту ж саму роботу, яку робили, тільки враховуємо потреби, от і все. Ми ремонтуємо тротуар кажемо о тут просто треба зробити заниження. Тут же плитки зайвої не треба? Не треба. Є важкі рішення – 4-поверхова будівля міської ради. Безбар’єрність тут зробити архітектурну, ну, це тільки ліфт. Ліфт коштує грошей, тому до сьогоднішнього часу його тут немає", – зауважив міський голова.

На скляних дверях має бути жовте маркування, щоб бачити, що тут двері. У цьому центрі займаються з дітьми з інвалідністю.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

"Це якщо люди мають порушення зору, то йде концентрація і вони бачать, що тут двері.
теж продубльовано шрифтом Брайля, ураховані ширина дверей, щоб відвідувачі змогли вільно проходити. Це може зніматися, опускатися і це зручно відвідувати", – розповіла директорка інклюзивно-ресурсного центру Анастасія Хмелинська.

Безбар'єрним стало й приймальне відділення у центральній лікарні. Пандуси з дотриманням усіх норм, широкі коридори для зручного переміщення і дві доступні палати. На таке оновлення з бюджету міста витратили 150 тисяч гривень.

"Це приймальне відділення, яке облаштоване для маломобільних людей, тут широкі коридори та широкі двері, а також чергують 2 крісел колісних. Повністю відчиняється як зверху, так і знизу, і можна проїхати кріслом колісним або каталкою. Це палата для інфекційних хворих в першу чергу для маломобільних інфекційних хворих, тобто вона є досить великою. Вона є заниженою та сучасним безбар’єрним рішенням в плані санітарної техніки. Тут є поручні, тут є спеціальний сидячий душ, тобто все це рухоме, тобто якщо пацієнт приїжджає на кріслі колісному, він може опустити поручні та прийняти душ", – показав директор Славутицької міської лікарні Євген Ловигін.

В Україні не вистачає доступного простору. За результатами нещодавнього опитування на замовлення "Ліги сильних" 59% українців вважають, що приміщення та навколишнє середовище не пристосоване для людей з інвалідністю. Так, соціальні послуги та реабілітацію для людей з інвалідністю українці оцінили на 2,6 бали з п’яти, ще нижчою (2.5 бали) є оцінка кількості пандусів, ліфтів та пласких входів. І найгірше адаптований транспорт.

Соцопитування
Соцопитування5 канал

"Якщо ми говоримо про доступність, то в першу чергу ми маємо говорити про архітектурну доступність: не мають бути бордюри, мають бути спуски, не мають бути підземні переходи, входи в заклади мають бути без порогів,. Якщо такого не можна забезпечити, то правильний ухил пандусів. Якщо ми говоримо про людей з порушеннями зору, то мають бути входи в публічні місця яскраво окреслені і не зливатися. Крім того, найкращий варіант, коли переходи оснащені звуковими покажчиками", – наголосила виконавча директорка громадської спілки "Ліга Сильних" Дар'я Сидоренко.

Щоб українські міста були безбар'єрними, як Славутич, місцева влада має брати на себе відповідальність за створення комфортних умов для людей з інвалідністю. І виділяти кошти на облаштування. Йдеться про тисячі, а подекуди й мільйони гривень. Тому перше – це зміна стратегії розвитку кожного міста, і як наслідок – перерозподіл грошей.

Карина Шевченко, Микола Довгий, Олександр Корецький, "5 канал".

Cюжет створено на замовлення громадської спілки "Ліга Сильних" завдяки отриманому гранту від Програми "Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)" в Україні у межах фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ співдружності націй та розвитку Великої Британії. Програма реалізується CROWN AGENTS у партнерстві з INTERNATIONAL ALERT і у співпраці з CROWN AGENTS IN UKRAINE.

Дивіться також:

Попередній матеріал
В Маріуполі підірвали автівку російського офіцера
Наступний матеріал
"Бавовна" в окупантів: на Херсонщині прикордонники підірвали ворожий склад снарядів
Loading...
Архітектурна недоступність: люди з інвалідністю не відвідують публічних місць – як похід у магазин стає квестом

Архітектурна недоступність: люди з інвалідністю не відвідують публічних місць – як похід у магазин стає квестом

Побільшало фобій та мовленнєвих затримок: як війна вплинула на дітей з інвалідністю

Побільшало фобій та мовленнєвих затримок: як війна вплинула на дітей з інвалідністю

На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю – сюжет

На ринку праці чотири з половиною мільйона вільних вакансій: чому не працевлаштовують людей з інвалідністю – сюжет

Зробити міста безбар'єрними: у Львові представники українських громад вчилися у архітекторів – сюжет

Зробити міста безбар'єрними: у Львові представники українських громад вчилися у архітекторів – сюжет

15 листопада у Києві оприлюднять результати соціологічного дослідження про сприйняття людей з інвалідністю

15 листопада у Києві оприлюднять результати соціологічного дослідження про сприйняття людей з інвалідністю

Двом громадам на Полтавщині виділили гроші для благоустрою людей з інвалідністю – на що підуть кошти

Двом громадам на Полтавщині виділили гроші для благоустрою людей з інвалідністю – на що підуть кошти