Антарктида
Антарктида 5 канал

"Найкраще місце на світі": антарктичній станції "Академік Вернадський" виповнюється 25 років

Читайте по-русски
На честь ювілею у Музеї науки у "Експоцентрі України" відкрили фотовиставку

Поговорив по скайпу з полярниками і обіцяв стати першим українським президентом, який приїде в Антарктиду. Володимир Зеленський привітав представників експедиції з 25-тиріччям існування станції імені Вернадського. Вона є метеорологічною та географічною обсерваторією і дісталася нам від британців за символічну плату у 1996 році. Тоді на початку лютого на мисі Марина острова Галіндез замайорів український прапор. На честь ювілею у Музеї науки у "Експоцентрі України" відкрили фотовиставку з унікальними кадрами з експедицій. Більше дізнавалася журналістка "5 каналу".

На фото з експедиції 2014 року біолог Андрій Утєвський тримає в руках маленького восьминога. Він досліджує тварин, які живуть на дні водойм. Загалом за сім експедицій зробив 207 занурень. Одного разу навіть вийшло підібратися на відстань витягнутої руки до небезпечної тварини — морського леопарда.

"Дуже складно було з ним спілкуватися. Десь пів години він супроводжував нас до поверхні.  Кожне занурення воно неповторне, це кожного разу нові умови, нові складнощі, нові тварини, небезпеки", – розповідає біолог, учасник антарктичних експедицій Андрій Утєвський.

Уже 25 років на станцію "Академік Вернадський" приїжджають учені, які вивчають зміни клімату, унікальні рослини і тварин. В одній із перших експедицій, 1998 року, побував радіофізик Андрій Залізовський. Тоді на дорогу до станції знадобилося аж 45 діб.

"Це найкраще місце на планеті. Особливо для тих людей, які мають будь-який нахил до творчості. Наша наука за ці 25 років дуже багато чого набула. Це дає можливість українським науковцям бути на світовому рівні", – каже радіофізик, учасник антарктичних експедицій Андрій Залізовський.

На виставці можна зробити світлину у спеціальній фотозоні, побачити сувеніри, які виготовляють на станції з переробленого сміття, а також детально роздивитися костюм полярника.

Такі костюми полярники вдягають під час експедиції. Костюм складається з кількох шарів: усередині термобілизна, далі комбінезон, куртка. Усі ці речі виготовили українські дизайнери. Окрім взуття — воно італійське, витримує до 30 градусів морозу.

На екрані – відео, зняте учасниками 25 ювілейної експедиції. На Антарктиду полярники вирушили навесні торік. Серед учасників експедиції — Євген Прокопчук. На виставку нині завітала його сім'я.

"Буквально тридцять хвилин тому він телефонував на Viber, дізнатися як у нас справи. Ми виходимо на онлайн зв'язок, відео зв'язок. Ми постійно в його новинах, а він в наших", – зазначє дружина Євгена Прокопчука Марія Микитюк.

Діти пишаються своїм татом. А дванадцятирічна донька теж мріє займатися наукою.

"Я хочу стати біоінженером, біотехнологом. Теж хотіла би просто проїхатись по Антарктиді, подивитися як там. Він розповідав, що там дуже круті краєвиди, тварини прикольні", – ділиться планами донька Євгенія Прокопчука Стася.

Повернутися 25 експедиція планує вже у квітні. А поки що до виїзду вже готується наступна команда полярників. Вони вирушають на підготовку до харківської обсерваторії. Очолює групу геофізик Богдан Гаврилюк. Він рекордсмен із зимівель на станції — це буде вже 9-та його експедиція.

"Для мене кожна експедиція щось нове. Це різні емоції, відчуття, і ефективність в роботі", – повідомляє керівник 26 антарктичної експедиції Богдан Гаврилюк.

Шостого лютого 1996 року Велика Британія передала Україні наукову станцію за символічну ціну в один фунт. Тоді над британською антарктичною станцією "Фарадей" здійняли український прапор та перейменували її на честь українського вченого Володимира Вернадського.

Маргарита Варадовська та Павло Тихоненко, "5 канал"

Попередній матеріал
Доба на фронті: двоє військових загинули, четверо поранені
Наступний матеріал
Просять запровадити санкції проти Козака та дружини Медведчука: українські організації звернулися до США
Loading...

Відкриття нового озера та ДНК-дослідження китів: топ-10 результатів роботи українських полярників на станції "Академік Вернадський"

Полярники вимагають розслідувати смерть учасника експедиції на станції "Академік Вернадський"

На українській станції "Академік Вернадський" в Антарктиді експедитор наклав на себе руки – що відомо

З другого разу та з обсервацією в Чилі: українська експедиція таки дісталася до станції "Академік Вернадський"

Українські дослідники показали живі скарби, які дістали з протоки в Антарктиді – фото

Українські полярники з Антарктиди закликали українців залишатися вдома – відео