На Львівщині відкрили пам`ятник священику-мученику Омеляну Ковчу [відео]

  У Перемишлянах на Львівщині відкрили пам`ятник священику Омеляну Ковчу. Під час Другої світової війни, ризикуючи життям, він рятував від смерті євреїв. Нацисти викрили його, ув`язнили у концтаборі Майданек, де святий отець і загинув. Папа Римський Іван Павло ІІ приєднав Омеляна Ковча до лику Блаженних. Понад тисяча священиків з усієї України разом із предстоятелем Української греко-католицької церкви Святославом Шевчуком відправили літургію та освятили пам`ятник праведнику.

  Кілька годин під палючим сонцем тисячі людей молилися на літургії перед відкриттям пам`ятника. 85-річний Іван Фуглевич не міг не прийти на церемонію. Він - один із небагатьох мешканців Перемишлян, хто особисто знав отця Омеляна Ковча. Каже, досі пам`ятає, як священик допомагав людям.

  Іван Фуглевич, мешканець Перемишлян: "Поруч з церквою було гетто. Люди бачили на свої очі, як горіли доміки і живцем кидали людей у вогонь. Йому це було не до вподоби і він звернувся в комісаріат. Думав, отримає підтримку. А навпаки - налякали: "будеш з такими заявками виступати - опинишся, де всі".

  Леопольд Кляйман-Козловський приїхав із Польщі. Він зі сльозами на очах пригадує, як ризикуючи не лише власним життям, але і життям шістьох своїх дітей, Омелян Ковч приносив їжу до гетто. Визнає - можливо саме через підтримку отця він сам залишився жити.

  Леопольд Кляйман-Козловський, очевидець: "Ковч для мене, як для єврея, є герой. Слава йому і хвала. Він допомагав мені, коли я був в гетто. Згадую його, як велику людину і те, що встановили йому пам`ятник - він цього заслужив".

  Один із авторів пам`ятника, архітектор Олександр Ярема, каже - вивчив чимало спогадів про отця Ковча перед тим, як почати роботу. Вимога була - зробити пам`ятник духовно величним і, водночас, скромним. Отець із хрестом у руці стоїть босоніж на гранітній плиті, яка символізує землю концтабору Майданек.

  Олександр Ярема, архітектор, співавтор пам`ятника: "Ми побачили, що то людина незвичайна. Людина, яку шанують не тільки тут, в нас, в Галичині, а у цілому світі".

  Чимало священиків, які приїхали на відкриття пам`ятника, захоплюються життям Омеляна Ковча. Кажуть, його приклад як ніколи потрібен у наш час.

  Отець Іван Тишкович: "Омелян Ковч - він дав той заряд. Він був іскоркою тою, якраз любови, тим вогнем, що він залишив для нас і ми, його наслідники, будемо зберігати те в своєму серці".

  Під час війни Омелян Ковч урятував від смерті від шестисот до двох тисяч євреїв. Люди пригадують, що отець хрестив євреїв та видавав їм довідки, які засвідчували християнську віру. За це він сам загинув у Майданеку. 2001 року, під час візиту в Україну Папи Івана Павла ІІ зарахував отця Омеляна до лику Блаженних.

  Олександр Ваврищук, Євген Радіон, Львівщина, 5 канал

   

  Попередній матеріал
  Долгополов не пройшов до півфіналу тенісного турніру в Мадриді
  Наступний матеріал
  Досі не вилетів із Нью-Йорка авіарейс до Києва
  Теги: