Вагнергейт
Вагнергейт 5 канал

Мовчанка Зеленського у справі "вагнергейт": як реагує суспільство і чому так вперто мовчить президент

Читайте по-русски
Поки Офіс президента мовчить, говорити про скандал почали "слуги народу"

Присяга проти честі і гідності. Колишнього керівника розвідки Василя Бурбу Офіс президента тепер намагатиметься зробити цапом-відбувайлом у провалі спецоперації щодо "вагнерівців". Керівник розвідки на той час отримав усний наказ про призупинення дій, який дав не президент особисто, а передав через голову адміністрації Єрмака. Президент щонайменше порушив Конституцію, оскільки не має права передавати свої повноваження будь-кому, зокрема й керівнику свого офісу. З іншого боку, якби Бурба не послухався наказу, все одно б не міг б самотужки закінчити її, оскільки на фінальному етапі мали бути залучені інші відомства, Служба безпеки, "Украерорух", інші служби. Чим ця ситуація повчальна? Тим, що такі накази повинні надходити виключно на папері.

Сказавши, як усе було, публічно Василь Бурба поставив і президента, і голову його адміністрації перед вибором. Або правда, або неминучі наслідки. Але на Банковій головні фігуранти скандалу вперто мовчать. Три дні по заявах Василя Бурби. Шість днів після розслідування Bellingcat. Уже й акція протесту була під стінами Офісу президента з вимогою або визнати, або спростувати ганебні обвинувачення. Якою ж була відповідь – розкаже журналістка "5 каналу" Ірина Сисак.

15 місяців мовчанки – і от про спецоперацію та її зрив уперше розповідає колишній голова військової розвідки Василь Бурба. І підтверджує усе раніше написане про "вагнергейт" журналістами.

Затримання "вагнерівців" таки планували, і в липні 2020-го розвідники були на фінальній стадії спецоперації. В останній момент, коли літак із бойовиками мав вирушити з Білорусі, Василь Бурба і тодішній заступник голови СБУ Руслан Баранецький прийшли звітувати на Банкову. Але президент прийняти їх не зміг, тож говорили з Андрієм Єрмаком, і він...

"Делегований не просто послухати, а я від нього отримав вказівку про перенесення, в нас не було письмового наказу, була людина, делегована президентом, ми від нього отримали вказівку, вказівку президента", – розповідає Василь Бурба.

Тож операцію перенесли, а тим часом "вагнерівців" затримали білоруські спецслужби. Василь Бурба каже: у вищих ешелонах влади є кріт, а операцію злили.

"Це провал завдяки людям, які знаходяться у владних кабінетах, які, на мою думку, зливають, передають інформацію ворогу", – запевняє екскерівник ГУ розвідки Міноборони.

Після резонансного зізнання Василя Бурби минуло вже 4 дні. В Офісі президента на гучну заяву – ані слова реакції. Офіційно не прокоментували на Банковій і розслідування Bellingcat.

На сторінці у соцмережах канцелярії президента ще у п'ятницю написали: представників влади у програмі "Свобода слова" Савіка Шустера, присвяченій "вагнергейту", не буде.

"Запрошення представників влади на етер – це фейк, хайп. Не дуже віриться, що є бажання реальної свободи слова", – сказав радник керівника ОП Михайло Подоляк.

Вимагати реакції та коментарів на "вагнергейт" до президента вихідними приходили активісти. До будівлі на Банковій намагалися пройти кілька тисяч людей. Але на заваді став кордон поліції.

У Володимира Зеленського протестувальники вимагали відставки Андрія Єрмака.

"Якщо за десять днів Єрмак залишиться на своїй посаді, ми готуємо безстрокову акцію про відставку президента Володимира Зеленського", – заявив лідер "Демократичної сокири" Юрій Гудименко.

За участь в акції на Юрія Гудименка – активіста та лідера партії "Демсокира" – поліція склала протокол. Правоохоронці повідомили: під час мітингу той нецензурно лаявся і цим порушував громадський порядок. Активіст обіцяє звернутися до суду.

Поки Офіс президента мовчить, говорити про скандал почали "слуги народу". Там кажуть: президент коментувати державні таємниці не може, а заява Василя Бурби – політична маніпуляція.

"Почав займатися політикою. Чому пан Бурба вийшов із доповіддю саме зараз? Яка мета цієї участі в ток-шоу, до діяльності спецслужб він точно не додав, окрім слів Бурби, ніхто нічого підтвердити не може", – заперечує депутат "слуг" Федір Веніславський.

А могли б підтвердити чи спростувати президент або голова його офісу. Але там – мовчанка. Це обурює депутатів від опозиції.

"Офіс президента і товариш Зеленський завжди мовчать, коли якась кризова ситуація. Криза з історією з "вагнерівцями" триває понад рік і за цей рік команда Зеленського не спромоглася збудувати стратегію захисту, комунікації. Це питання нацбезпеки, які вони відмовляються комунікувати", – зауважує депутат "Голосу" Андрій Осадчук.

"Наразі мовчить Офіс президента, це є показовим, тому що мовчанка – це знак згоди, значить їм просто немає що протиставити проти убивчих фактів, представлених Бурбою і Bellingcat. Влада достатньо сильно ув'язла і в брехні, і в корупції, і, можливо, в здачі державних інтересів, а з цим доведеться розібратися рано чи пізно", – наголошує депутат "ЄС" Володимир Ар'єв.

У фактах, оприлюднених журналістами і розвідником, має розібратися слідство. Кримінальне провадження рік тому відкрило Державне бюро розслідувань. Але справа поки що не просувається. Тим часом Василь Бурба просить захистити розвідників, яких після зриву спецоперації звільнили з лав Збройних сил України. Нині вони без документів прикриття та жодної охорони – у небезпеці.

Ірина Сисак, Євген Школьнік, "5 канал"

Читайте також: "Це не завжди золото, іноді це камінь, який тягне на дно" – В'ятрович про мовчання Зеленського щодо розслідування Bellingcat 

Попередній матеріал
Рабінович випадково "спалив" шикарний незадекларований маєток Киви – Bihus.info
Наступний матеріал
Нардеп Шахов прокоментував вручення йому підозри щодо недекларування майна
Loading...
Усі представники влади, включаючи Зеленського та Єрмака, проігнорували запрошення на телеефір щодо "вагнерівців"

Усі представники влади, включаючи Зеленського та Єрмака, проігнорували запрошення на телеефір щодо "вагнерівців"

Бурба підтвердив, що наказ про перенесення спецоперації щодо "вагнерівців" віддав Зеленський

Бурба підтвердив, що наказ про перенесення спецоперації щодо "вагнерівців" віддав Зеленський

Брехня Зеленського підриває основи національної безпеки України – "ЄС"

Брехня Зеленського підриває основи національної безпеки України – "ЄС"

Хто злив "вагнерівців": парламентська ТСК вкотре не назвала винних у зриві спецоперації – причини

Хто злив "вагнерівців": парламентська ТСК вкотре не назвала винних у зриві спецоперації – причини

Офіс президента міг би використати зрив спецоперації з "вагнерівцями" на свою користь – Христо Грозєв

Офіс президента міг би використати зрив спецоперації з "вагнерівцями" на свою користь – Христо Грозєв

ПсевдоТСК від "слуг" уже має висновки щодо "вагнерівців", хоча учасники спецоперації не встигли дати свідчення – нардеп

ПсевдоТСК від "слуг" уже має висновки щодо "вагнерівців", хоча учасники спецоперації не встигли дати свідчення – нардеп