Ранок почався не з кави, а з обшуків. До оселі Ігоря Коломойського навідалася Служба безпеки. Силовики зайшли в гості не лише до бізнесмена. Рейвах нині був у будинках головної податківиці Києва та колишнього чільника МВС Арсена Авакова. Ще один урядовець отримав підозру. Знову заговорили правоохоронці про низку старих кримінальних справ. Одним словом – ґвалту наробили серйозного.
Про що мріяти, якщо ти головна податківиця Києва? Вочевидь не про прозору роботу для бізнесу. До очільниці столичної податкової навідалися з обшуками. Преса опублікувала нотатки чиновниці. Там вона нібито розписувала свої мрії. Хотіла подорожувати до Лондона і на Мальдіви. Була не проти нової шуби й дорогого годинника. А ще воліла заробити один мільйон доларів. І, вочевидь, таки надбала. Щоправда, як – у правоохоронців є запитання.
"Працівники ДБР проводять обшуки за місцем проживання та роботи фігурантки. Під час слідчих дій вже знайдено 158 тисяч доларів США, 530 тисяч гривень та 2,2 тисячі євро, елітні годинники, автомобілі та інше", – повідомила речниця ДБР Ольга Чиканова.
Очільниця столичної податкової була ласа до хабарів, стверджує Державне бюро розслідувань. Додають, на схемах під її керівництвом у тінь вивели 15 мільярдів гривень.
"Податківці в Києві час від часу потрапляють у різні історії. Це буває при змінах влади або коли ще різні клани між собою рубаються, один одного здають правоохоронцям. Схеми заробітку в них дуже монотонні. Створення або нестворення проблем бізнесменам", – пояснив журналіст і засновник проєкту "Наші гроші" Юрій Ніколов.
Вочевидь, не надто радий гостям був і бізнесмен Ігор Коломойський. До його будинку прийшли силовики. Все через махінації в нафтових компаніях. Там серед співвласників – держава і сам бізнесмен. За версією слідства, "насхематозили" на 40 мільярдів гривень. І справа далеко не свіжа, тягнеться роками. Тож що нового могли знайти у будинку Коломойського, слідчі поки що не кажуть.
"Я цілком допускаю, що тут уже історія така: Зеленський розуміє, що немає вже можливості блокувати ці речі. Тому що західні наші партнери чітко говорять: все, більше немає ніяких друзів, сватів. Якщо питання є – будемо розкручувати", – припускає журналіст, політичний аналітик Богдан Буткевич.
Хоче вдягнути кайданки СБУ і на народного депутата Вадима Столара. Принаймні правоохоронці навідалися з обшуками і до нього. Кажуть, будівельні компанії, пов'язані зі Столаром, відмивали гроші медведчука і його оточення. Вадим Столар – обранець від забороненої проросійської партії опзж.
"Прийшли з обшуками не лише до Столара, а й до керівника "Київміськбуду" Кушніра. Вони в деяких цікавих забудовах інвестували зі Столаром разом. Це можна сприймати як сигнал "будівельним монстрам", які могли б свої гроші фінансувати і у певні політичні сили, що цього робити не варто. А варто працювати лише з певним колом осіб", – пояснила журналістка видання "Цензор.нет" Тетяна Ніколаєнко.
Спілкуватися з правоохоронцями довелося і колишньому міністру внутрішніх справ. До Арсена Авакова прийшли з обшуками. Йдеться про справу з падінням літака у Броварах 18 січня. У цій авіатрощі загинуло керівництво МВС. Сам Аваков обшуки підтвердив. Додав, що справа стосується закупівлі французьких гелікоптерів Airbus. Один із них якраз і розбився.
"Закінчили обшук щодо аварії вертольота. Дивилися контракти Airbus шестирічної давнини. Певна річ – нічого. Контракти ж затверджувалися урядом і парламентом. Коректно вели, хоч і безглуздо. Формально відпрацювали версію", – повідомив міністр внутрішніх справ України (2014-2021) Арсен Аваков.
Ще один "екс" теж під підозрою. Колишньому міністру енергетики закидають збитки державі на 1,5 мільярда гривень. Ймовірно, йдеться про Ігоря Насалика.
"Встановлено, що за вказівкою очільника міністерства підлеглі укладали зі структурами відомого бізнесмена завідомо збиткові для держави угоди", – додала речниця ДБР.
Підозри отримав і один із колишніх начальників департаменту державних закупівель Міноборони. Служба безпеки закидає йому розтрату 100 мільйонів державних гривень. За даними медіа, мовиться про Богдана Хмельницького. Справа про закупівлю бронежилетів.
"У 2020 році міністерство купило їх не в самої фірми виробника, як це було завжди до цього, а контракт на поставку був укладений з чеською компанією. Тобто українські бронежилети чомусь купували через чеську фірму. Замовник бажає заплатити гроші за кордон", – запевнив журналіст і засновник проєкту "Наші гроші" Юрій Ніколов.
Далі буде. Служба безпеки обіцяє нові обшуки.
"Це тільки перший етап тієї комплексної і системної роботи, яку вже проводить Служба безпеки. Й ми не плануємо зупинятися! Кожен злочинець, який має зухвалість шкодити Україні, особливо в умовах війни, повинен чітко усвідомити – ми вдягнемо кайданки йому на руки", – наголосив в.о. голови СБУ Василь Малюк.
Журналістка видання "Цензор.нет" Тетяна Ніколаєнко підсумувала: "Це такі показові виступи. Влада хоче показати, що вона бореться з корупцією і контролює ситуацію. Але я сумніваюся, що буде продовження".
У п’ятницю на країну чекає важлива подія. У столиці відбудеться саміт "Україна-ЄС". У влади чимало сподівань. Хоче почути, коли Україна стане членкинею Євроспілки. Але повинен Київ виконати і домашнє завдання країни-кандидатки. Серед головного – боротьба з корупцією. Але чи є прогрес – оцінку поставить Брюссель.
Сергій Барбу, "5 канал"
Нагадаємо, минулого тижня були звільнені близько 10 високопосадовців.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: Скандал з продуктами для військових: реакція Міноборони
"Кирило Тимошенко не вважає, що на передовій потрібні позашляховики" – Софія Федина
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.