Лікування онкології: як правильно обрати методику та на які гарантії можуть сподіватися хворі

TomoClinic TomoClinic
З директором TomoClinic Володимиром Ященком в ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" говорили про допомогу онкохворим в умовах пандемії, з чого починається шлях пацієнта, про комплексний підхід, вартість та якість лікування

– З 9 листопада в Україні влада запровадила відтермінування планових госпіталізацій та операцій. Лікарні прийматимуть лише ургентних хворих або хворих на COVID-19. Як це стосується людей, які мають онкологічні захворювання?

– На жаль, ніхто не може передбачити, як довго триватиме пандемія. Деякі джерела говорять, що наступні півроку, а може й весь 2021 рік. Тим не менш, заходи повторюються. Здається, у березні і квітні вже вводили певні обмеження на госпіталізацію планових пацієнтів. При цьому онкологічний напрямок було виключено з цього списку. Цього разу так само, щодо пацієнтів, які потребують планового онкологічного лікування, є рекомендації та наказ МОЗ про те, що лікування повинно тривати за планом, звичайно, дотримуючись усіх заходів, спрямованих на профілактику та обмеження можливості інфікування.

Дивіться повну версію інтерв'ю:

– Центр TomoClinic існує з 2015 року. Які за цей період з'явилися наукові доробки, як змінювались технології? Розкажіть про новації вашої клініки, методики лікування.

– Наша клініка знаходиться в місті Кропивницький, це географічний центр України. TomoClinic працює з 2015 року, і починали ми як клініка променевої терапії – одного з методів онкології. За 5 років ми перетворилися з клініки променевої терапії на клініку повного циклу. Що це означає?

Не існує в світі єдиного методу, який би міг позбавити пацієнта від онкологічної проблеми, тому що онкологія – це комплексне захворювання. Завжди. Це використання більш ніж одного методу в різних комбінаціях: хірургія, променева терапія, хіміотерапія, інтервенційна терапія. Це завжди поєднання. У нашій клініці ми використовуємо всі чотири методи. Смію запевнити, що не існує, на жаль, в Україні поки жодної клініки, яка у змозі боротися з будь-якою локалізацією самостійно, бо це дуже величезний обсяг за масштабами клініки. До того ж, онкологія може бути в абсолютно всіх органах і системах організму, починаючи з неврології, наприклад, центральної нервової системи, периферичної і так далі...

Ще в СРСР так склалося, що, наприклад, новоутворенням у головному мозку займалися в центральних обласних клінічних лікарнях або спеціалізованих інститутах. Уся інша локалізація – спеціалізовано в онкодиспансерах. Нині онкологічні клініки мають профіль: хтось акцентує на одній локалізації, хтось – на іншій. Променеву терапію, яка використовується в нашому центрі, ми застосовуємо при лікуванні всіх локалізацій, для яких передбачений цей метод лікування.

– Хто розробляє план лікування, хто приймає остаточне рішення щодо лікування конкретного пацієнта?

– Це дуже важливе питання, яке є, напевно, первинним в онкології. Нема єдиного лікаря, який у змозі розробити весь план лікування, супроводжувати пацієнта, використовувати всі інструменти. Цим займається команда. Онкологію не лікує хірург, не лікує ізольовано променевий терапевт. Цим займається клінічний онколог – досить молода спеціалізація в нашій державі, але в усьому світі і вже зараз у нас – це "диригент". Наприклад, у симфонічному оркестрі кожен інструмент знає свою партію, але без диригента це буде какофонія, а не музика. Клінічний онколог – це "диригент", який знає, коли якийсь інструмент терапевтично повинен використовуватися. Але клінічний онколог не вигадує нічого в кожному з випадків, усе світовою онкологією прописано в протоколах. Після зустрічі з пацієнтом клінічний онколог або вже бачить правильний діагноз, або призначає дообстеження відповідно до протоколів.

Важливо, що онкологія – це гістологічний діагноз, коли ми вже маємо так званий "паспорт" патології. Після цього відповідно до протоколів призначається, як буде відбуватися лікування – і не одноосібно, а в складі консиліуму. Консиліум у "Томоклінік" працює понад 4 роки, відколи ми впровадили світову практику консиліумів. Присутній обов'язково при кожному розборі кожного пацієнта клінічний онколог, який є керівником консиліуму, хіміотерапевт, променевий терапевт, променевої діагност, профільний хірург, онкохірург. Усі вони разом роблять спільний висновок, як у даному клінічному випадку необхідно вести пацієнта.

У нашій клініці на фінальну частину ми завжди запрошуємо пацієнта з родичами. Вони можуть поставити всі питання: чому обирається така тактика, на підставі яких протоколів. Медицина має бути доказовою, пацієнт повинен брати участь в цьому. Цим "Томоклінік" вирізняється в реаліях нашої медицини. Ми пацієнтові даємо всі варіанти, які необхідно використовувати, пацієнт приймає рішення.

– Тобто він може вибрати остаточний варіант лікування? Ви пропонуєте декілька варіантів лікування чи лише один? Це залежить від випадку?

– Ми пам'ятаємо радянську доктрину, що пацієнт не повинен знати про онкологічні процеси, від нього це приховували. Звичайно, зараз потрібно враховувати і психічний стан пацієнта. Є нові методики повідомлення поганих новин, це потрібно враховувати. Але пацієнт приймає рішення, тому що кожне втручання в онкології, хірургії, хіміотерапія, променева терапія – по суті незворотні процеси. Пацієнт повинен усвідомлювати, розуміти і обирати.

На жаль, на все накладається і вартість на компоненти. Не завжди пацієнт може відразу запланувати весь правильний повний цикл лікування, тому ми надаємо варіанти і альтернативи, і наукові програми клінічних досліджень. Тому завжди пацієнт повинен самостійно заглиблюватися. Як правило, це відбувається за участі родичів або найближчих друзів. І тому пацієнт – учасник цього процесу, починаючи від його психологічного настрою і закінчуючи його залученістю. Він повинен вимагати пояснень, на підставі чого ми йдемо таким шляхом, а не іншим.

– Тобто ви даєте роз'яснення, і тим самим заспокоюєте людину, яка перебуває у пригніченому психологічному стані?

– Звісно.

TomoClinic
TomoClinicTomoClinic

– Щодо комплексного лікування: була згадка про чотири методики – як вони поєднуються? І чи можна їх провести в одному місці, наприклад, у вашій клініці?

– Не існує монолікування. Завжди це комбінація декількох методів. Наприклад, коли ми почали в 2015 році працювати з використанням методики променевої терапії, то були змушені дуже скоро усвідомити, що відповідно до протоколів часто іде комбінація хіміопроменева (хіміотерапія з використанням променевої). Це має відбуватися одномоментно. Паралельно ми були змушені, чому зараз раді, розширити напрямки хіміотерапії. Хіміотерапія може використовуватися і як ізольований метод, і одночасно з променевою терапією. Тому, звичайно ж, коли для пацієнта таке можливо, то це тільки плюс. Не кажучи вже про те, що, як правило, за протоколами – кожен випадок індивідуальний – може першим або третім методом обиратися хірургічний. І коли це все здійснюється в одній клініці під наглядом одного клінічного онколога, ми можемо коригувати лікування і правильно його планувати.

Не завжди все можна використовувати, тому особистий контакт клінічного онколога з пацієнтом – це завжди більше шансів на успіх. Коли пацієнт поінформований – адже дуже багато залежить від пацієнта і його оточення – має виконувати всі рекомендації і вимоги клінічного онколога. На жаль, часто пацієнти або опускають руки, або вважають що це не настільки важливо – огляди, контрольні візити. І це знижує шанси на результат.

До речі, було проаналізовано 34 дослідження фахівцями з Канади і Великої Британії. В дослідженні брали участь 1,3 мільйонів пацієнтів, які довели, що відстрочка онкологічного лікування на 4 тижні при патології товстого кишечника збільшує смертність на 6%. А якщо говорити про грудну залозу у жінок, то за цей же термін на 8% зростає ймовірність летального результату. Тому терміни в онкології дуже важливі: лікування розписується потижнево, існують біологічні паузи, проміжки. Як показує досвід лікування, онкологічні випадки – це, як правило, від понад пів року до року і більше. У світі прийнято розуміти, що онкологія – це одне з хронічних захворювань. Це захворювання, яке можна перевести в контрольовану форму. Наприклад, цукровий діабет ще сто років тому був смертельним захворюванням, а зараз з цим люди успішно живуть.

Завдання онкології – перейти до такого рівня, щоб пацієнт був контрольований. Потрібно пам'ятати і постійно контролювати. В результаті ми приходимо до того, що все лікування, на яке спрямовані технології – щоб якість життя пацієнта після лікування була максимально наближена до якості життя до виникнення хвороби. Наприклад, якщо неправильно впливати променевими методами лікування на пухлину, яка знаходиться біля слухового нерва, то у 100% пацієнт буде глухий, сліпий і так далі. Пацієнт має бути соціально здоровим після лікування і активним учасником суспільства, тим більше розуміючи, що в онкологічний процес втягнута вся сім'я: доглядає, дивиться на все. Тому при захворюванні онкологічному, яких в Україні виявляється близько 140 тисяч на рік, 90 тисяч помирає в перший рік – це страшні цифри. І якщо зауважити, що 15% – це онкологія, a 60% – серцево-судинна патологія, то отримуємо майже 650 тисяч співгромадян, які протягом року зазнають такої хвороби. Тому вони під час ковідної пандемії мають бути дуже насторожені і максимально ізольовані.

– Якість в онкології – що це? Як цей термін правильно розуміти?

– Дуже складно, коли пацієнти питають "Які гарантії?". У медицині поняття "гарантії" дуже відносне: багато залежить від того, на якій стадії звертаються пацієнти по допомогу. У нашій культурі профілактика – це щось неприйнятне. Пацієнти звертаються, коли виникає симптоматика. Рак підступний тим, що не болить. Коли з'являються больові синдроми, це свідчить про велику поширеність процесу, коли пухлина проростає в глибокі шари, руйнуються нервові закінчення і це спричиняє біль. Це, як мінімум, уже ІІІ стадія, при різних локалізаціях може бути і пізня ІІ і ІІІ стадія. Тому говорити про шанси на стабілізацію потрібно з огляду на стан пацієнта чи правильно встановлено діагноз.

Лише на підставі, наприклад, комп'ютерної томографії або ультразвукового дослідження відразу ж оперуватися неможливо – це різко знижує шанси на одужання. Все більше локалізацій, які не потребують хірургічного лікування як перший етап. Навпаки, спочатку потрібно починати, наприклад, при різних локалізаціях, з хіміотерапії, променевої терапії – і тільки потім йде хірургія. А не так, як часто вважають, що терміново прибрали новоутворення – значить перемогли: як правило, це призводить до зворотної реакції. Онкологічна проблема – не локальна. Клітини циркулюють усередині організму, і терапія має бути комплексною, спрямованою на знищення злоякісних клітин, де б вони не розташовувались. Не кажучи вже про пізніші процеси, ІV стадію, коли можуть метастатичні ураження вже бути. Тому в кожному клінічному випадку клінічна група (клінічний онколог спільно з консиліумом) повинні розглядати і після кожного етапу лікування коригувати, наскільки правильним був попередній етап, наскільки успішно використовувалися інструменти і як в нинішній ситуації діяти.

Променева терапія – це вплив на злоякісну клітину задля загибелі цієї клітини. Радіація в організмі накопичується. І після досягнення критичного рівня цієї радіації клітина гине. Променеві терапевти все це правильно розраховують. У нас 5 променевих терапевтів, 6 медичних фізиків – це велика команда, яка математично розраховує точне опромінення, коли вплив має бути виключно на мішень, мінімальний вплив на навколишні клітини і тканини, щоб ті залишалися функціональними і життєздатними. Тому правильно проведене лікування, правильний етап – це і є запорука якості.

Наприклад в TomoClinic встановлено обладнання TomotherapyHD американської компанії Accuray. Машина після кожного етапу лікування видає автоматично рапорт без участі людини, який демонструє, як відбулося дозорозподілення, які тканини і органи отримали дозу, яка вона. Цей документ, що генерується в нашій клініці, приймають в усьому світі. Тому і вибір клініки, і вибір інструментарію пацієнт повинен здійснювати серйозно.

Технології кожен день змінюються, щороку збираються світові симпозіуми онкологічні, вносяться зміни в протоколи і доповнюються величезними науковими дослідженнями, які проводяться в усьому світі, в т. ч. і в Україні. На підставі цього і змінюються протоколи – шляховий лист дій лікарів. Пацієнт повинен вимагати у лікаря показати, на підставі чого він обирає той чи інший алгоритм. Пацієнти розуміють, що потрібно дуже якісно обирати хірурга. Але променева терапія, як і хіміотерапія – це той же хірург, тільки діє не фізичним шляхом, а хіміопрепаратом, променевим впливом пригнічення тканин, навіть більш ювелірно. Тим більше, немає жодного новоутворення в організмі, яке б мало ідеальну форму – все неправильної форми, збільшення суміжних тканин, усе дуже інтимно спаяне. Тому це ювелірна робота, яка зберігає чоловікам контроль сечовипускання, статеву активність при проблемах передміхурової залози і так далі.

TomoClinic
TomoClinicTomoClinic

– Щодо гарантій лікування, які дає ваша клініка. Як після кожного етапу лікування ви пояснюєте пацієнту, що відбулося? І як зрозуміти пацієнту, наскільки якісно ці методики діють на його організм?

– Наша клініка працює на підставі світових протоколів. Ми використовуємо європейський стандарт і американський – вони або доповнюють одне одного, або ми обираємо більш актуальний у даному клінічному випадку. І це в нашій клініці стандарт. Все більше клінік в Україні керується методами і способами доказової медицини. Це означає, що все, що є в цих стандартах, доведено і це потрібно використовувати. Пацієнт може бути впевнений, що TomoClinic діє за протоколом. Щодо променевої терапії, наша якість підтверджується тим, що ми діємо не лише за протоколом, а й за рапортом, який отримуємо після проведеного лікування.

– Тобто від машини, на яку не впливає людина?

– Правильно. Коли фахівці планують лікування, все розраховують за допомогою комп'ютера, і перед кожним індивідуальним лікуванням проганяють це все на так званих "фантомах". І тільки після того, як більш ніж на 95% збігається розрахунок комп'ютера і того, що може виконати машина, план іде в роботу. Це світовий стандарт, високоточна снайперська зброя.

Більше того, пацієнт повинен розуміти і знати, наскільки правильним є технічне обслуговування обладнання. Наша клініка має офіційні сервісні контракти від виробника, які моніторять роботу онлайн 24/7. І ми на підставі цього можемо гарантувати точність лікування, яке буде мінімізувати вплив на навколишні тканини, а це призведе до нормальної якості життя пацієнта. Наприклад, якщо пацієнта помістити в джерело радіації, можна перемогти, напевно, пухлину, але і знищити весь організм. Тому потрібно діяти локально.

При цьому онкологія – це системне ураження, дуже часто зачіпає інші органи і тканини. Тому лікування має бути обов'язково гармонізуватися супутніми фахівцями, терапевтами, ендокринологами. Все це в нашій клініці є. За 5 років ми прийшли до створення, як це належить за світовими стандартами, групи інтенсивних терапевтів, групи анестезіологів, які підтримують загальний статус пацієнтів, спільно з клінічним онкологом ведуть пацієнта.

Променева терапія – це 4-6 тижнів, коли пацієнт перебуває в клініці, тому умови перебування теж незвичайно важливі. Ми побудували стаціонарні комплекси – фактично готельний комплекс, який дозволяє пацієнтові навіть із супроводжуючими, родичами перебувати всі ці 4-6 тижнів, отримуючи комплексне харчування, супровід. За відгуками пацієнтів, які до або після цього бували за кордоном, сміємо запевнити, ми отримуємо такий самий ефект. При цьому лікування більш ніж удвічі дешевше.

Коли обирається клініка, також важливо дізнатися, чи приймає заклад участь у наукових програмах. Лікарі клініки повинні бути на вістрі інформації, і участь в наукових програмах – це підтвердження того, що клініка завжди онлайн. TomoClinic бере участь в науково-дослідницькій програмі, клінічних дослідженнях. Ми перекриваємо всі стадії раку легенів. Пацієнти, у яких виявлено рак легень І, ІІ, ІІІ, ІV стадії, мають можливість звернутися до нас і отримувати лікування безкоштовно для себе. Це дуже хороший шанс отримати першокласне світове лікування безкоштовно.

Пацієнти часто плутають випробування і дослідження. У клінічній практиці в Україні застосовується так звана третя фаза клінічних досліджень, коли досліджують взаємодію відомого з відомим. Тому пацієнт повинен знати і розуміти, що він у будь-якому випадку отримає першокласне дуже дороге, але безкоштовне для нього лікування. США посідають І місце в світі за кількістю клінічних досліджень, Україна знаходиться далеко не в першому десятку.

– Тобто в США люди погоджуються на клінічні дослідження?

– Саме так. Цей механізм потрібно використовувати. Досить зайти на сайт Державного експертного центру МОЗ України, де є інформація про всі клініки, дослідження, локалізації, які є в Україні. Наші громадяни повинні цим користуватися, більше отримувати інформацію, їздити до фахівців, цікавитись.

У кожному регіональному центрі такі дослідження проводяться. На жаль, незнання і неучасть пацієнтів у таких можливих програмах призводять до того, що ті змушені або переривати лікування, або навіть не розпочинати його. Якщо нічого не робити, рано чи пізно це призведе до летального результату.

TomoClinic
TomoClinicTomoClinic

– Людина, яка погоджується на клінічні дослідження, теж може брати участь у консиліумах, бачити план свого лікування? Найважливіше – коли людина розуміє, що з нею відбуватиметься.

– Коли пацієнт дає згоду на участь у науковій програмі клінічних досліджень, він отримує набагато більше інформації, бо так регулюють світові стандарти. Коли пацієнт підписує інформовану згоду, він отримує роз'яснення про кожен етап, абсолютно в усьому поінформований, він дає згоду на це. На жаль, інформація в певному вигляді закрита для родичів, бо йдеться про персоніфікований підхід, але пацієнт у курсі всього, що відбувається, пацієнт має право погоджуватися чи не погоджуватися на початок, пацієнта ніхто насильно не буде привозити, пацієнт повинен розуміти це і строго дотримуватися рекомендацій. Це дає дуже хороший шанс на збільшення ймовірності позитивного ефекту лікування. Тому клінічних досліджень не можна боятися, потрібно цікавитись і розуміти. Дуже багато є клінічних програм щодо різних локалізацій. І не тільки в онкології, а й у всіх напрямках. Пацієнт може використовувати дані методи, щоб отримувати найсучасніше лікування.

– Даними, отриманими на основі клінічних досліджень, ви ділитеся з Міжнародним конгресом лікарів? Куди йде інформація?

– Це все стає світовим надбанням після завершення клінічних досліджень, перетворюється в протоколи, в рекомендації до використання лікарських засобів.

– Які саме дослідження у вашому центрі проводяться?

– На сьогодні це дослідження, спрямовані на лікування онкологічного процесу в легенях І, ІІ, ІІІ, ІV стадії. Це захворювання ЛОР-локалізації, новоутворення сечового міхура, товстого кишківника. Пацієнти можуть заходити на наш сайт, дзвонити в колл-центр і отримувати всю інформацію. Є форма зворотного зв'язку: можна її заповнити і отримати відповідь, наскільки вони можуть бути залучені в цю програму. Якщо ж ми не знаходимо для них нічого в нашій клініці, завжди рекомендуємо, в якій клініці можемо підібрати програму.

Буває, що компанія, яка фінансує дослідження, оплачує навіть переїзд, перебування пацієнта. Кожна програма різна, але це дуже важливий механізм.

– Лікування поетапне, щоб відслідковувати результат. Людина може, якщо перший етап їй підійшов, погодитись на другий? Чи вона одразу на весь процес погоджується, на всі етапи одразу?

– Це відбувається поетапно. Пацієнт приймає рішення, підписує згоду на участь у всій програмі. Група лікарів спільно із зарубіжними інвесторами відстежує, наскільки позитивним є процес. Ніхто не буде використовувати інструмент, якщо немає ефекту або є ускладнення. Тільки при позитивній тенденції пацієнт просувається далі за програмою.

– Тобто при поганому результаті або якщо результату немає жодного, ви самі маєте зупинитися?

– Це передбачає закон і стандарти проведення досліджень. Це дуже жорстко контролюється в Україні Державним експертним центром, МОЗ і Європейською онкологічною експертною комісією.

– Що важливо знати людині, яка проходить лікування від онкологічного захворювання?

– Рекомендую завжди пацієнтам вислухати кілька думок. Другу думку пацієнти мають знайти і вислухати, не ухвалювати блискавичних рішень. Онкологія – це дуже рідко ургентний стан, де потрібно миттєво рішати. Рішення необхідно зважити, завжди знайти можливість почути іншу думку. Якщо дві точки зору сходяться, можна, напевно, приймати рішення. Якщо вони одна одній суперечать, слід знайти можливість почути третю думку, адже будь-які дії, вжиті далі, безповоротні. Щодо діагностики, вимагайте завжди документального підтвердження, на підставі чого поставлений діагноз.

Діагноз онкологія – гістологічний, тобто лікарі-гістологи під спеціальним обладнанням за допомогою спеціальної методики складають "паспорт" (це злоякісна або доброякісна клітина). Злоякісні клітини: з якими характеристиками, на що реагують, на що не реагують. І лікування починається тільки після правильно поставленого діагнозу з використанням усіх механізмів – не тільки локально, але і наскільки широким є процес, тобто чи є метастатичні ураження, як глибоко проникла пухлина. Пройти всі етапи, прописані в протоколах – і тільки після цього приймати рішення про подальше лікування.

Так звані "три стовпи" в діагностиці: візуалізація, верифікація, стадіювання лікування. Тільки після цього клінічний онколог у консиліумі приймає рішення і пропонує пацієнту програму, періодичність і черговість лікування. Коли розповідають, що оперувати потрібно зараз, терміново і тільки сьогодні – це має насторожити, звичайно, якщо це не ургентна ситуація. Звичайно, є кровотеча, непрохідність і так далі – ми це не обговорюємо. Немає такої патології в онкології, в якій потрібно вирішити за півгодини, за винятком ургентних ситуацій. Тому потрібно вислухати іншу думку. Наша клініка надає такі послуги. На період пандемії ми пропонували і дистанційні варіанти оцінки документів, але зрозуміли, що це не зовсім правильно.

Онкологія – та наука, коли лікар повинен мати індивідуальний контакт. Дуже важливим є стан пацієнта в дану хвилину, в якому статусі він знаходиться, стан організму, показники пацієнта на даний момент. А лікування онкологічних захворювань переривати чи зупиняти категорично не можна. Ми живемо з коронавірусом, повинні до цього адаптуватися, рухатися далі, дотримуватись вимог стосовно масок, обмежити візити до масових місць, особливо пацієнтам з онкологічним процесом.

Володимир Ященко
Володимир ЯщенкоTomoClinic

– Як правильно пацієнту, якому поставили діагноз, зробити вибір, якщо фінансові можливості різні? Як правильно діяти?

– У нашій клініці ми пропонуємо різні доступні варіанти пацієнтам, в тому числі й можливість участі у клінічних дослідженнях. Ми відштовхуємося від стандарту, який є у протоколах, знаходимо, якщо це можливо, компроміси, які дозволять пацієнтові прийняти рішення на користь подальшого лікування в рамках нашої клініки. Якщо ж ми розуміємо, що в нашій клініці даний етап з яких-небудь причин не можна здійснити, рекомендуємо пацієнту, в якій клініці, в тому числі державній, він може його пройти, коли ми гарантовано впевнені, що там це буде зроблено добре.

На жаль, є такі дослідження, які в Україні виконати неможливо, а за протоколом вони потрібні. В такому разі пацієнтам рекомендуємо інші країни, щоб ми могли отримати це дослідження і рухатися далі за протоколом. Це нас дуже сильно обмежує, адже іноді пацієнт просто фізично не може переміщатися до іншої країни. Онкологія – це великий комплекс, застосування більш ніж одного методу, навіть кількох клінік, різних фахівців. У нашу клініку ми запрошуємо фахівців для складних великих операцій. Маємо тісний контакт із Національним інститутом раку, який є загальнокуруючою установою для всіх закладів, що займаються онкологією.

Я вважаю, в медицині, особливо для пацієнтів, конкуренції немає і не повинно бути. Має бути взаємодія на користь правильно прийнятого рішення по лікуванню та ефективності.

– Щодо попередження хвороби: як часто потрібно робити аналізи? Адже чим раніше виявляється хвороба, тим більше шансів на успішне лікування.

– Профілактика – це наш національний біль. Люди віком від 40 років – це група ризику, 40-45 років. Але треба взяти собі за звичку хоча б раз на 3 роки виконувати колоноскопію – дослідження товстого кишківника. Раз на рік жінка повинна відвідувати мамолога, гінеколога. Чоловік має відвідувати уролога, як мінімум, здати аналіз ПЦР – тест на виникнення проблем з передміхуровою залозою. Жінки після 45 років раз на рік повинні робити мамографію, а якщо щось турбує – обмеження за віком немає. Перше місце серед причин смертності серед жінок – рак грудної залози, у чоловіків – рак легень. Потрібно знати про це. Слід виключити шкідливі звички. Плюс додаткові фактори ризику: на другому місці у чоловіків – кишківник, шлунок і товстий кишківник разом, і на третьому – передміхурова залоза. У жінок – грудна залоза, гінекологія, кишечник.

– Як часто жінки повинні робити онкомаркери яєчників? Ви казали, що група ризику починається після 40 років.

– Перш за все, пацієнт має привчитися раз на рік спілкуватися зі своїм сімейним лікарем щодо раннього виявлення онкології. Хтось живе в екологічно забрудненому районі, у когось інші фактори ризику, хтось багато палить, у когось супутня патологія. Тому зі своїм сімейним лікарем треба обрати для себе так званий щорічний checkup. ВООЗ поставила за мету, здається, до 2030 року перемогти рак шийки матки. Як цього досягти? Перш за все, вакцинувати дітей до початку статевої активності, а потім – профогляд. Все можна контролювати. Якщо виникли нові відчуття у вашому організмі, не потрібно фантазувати, що це мине. Потрібно піти і виключити будь-які підозри. Грамотний лікар визначить, що необхідно зробити. Це не можна пускати на самоплив.

– Щодо раку легень: як часто потрібно перевіряти легені, особливо з огляду на пандемію коронавірусу?

– У всього своя симптоматика. Якщо немає симптоматики додаткової, дратівливого кашлю, порушення дихання, складності дихання, то боятися не потрібно, за винятком того, що слід позбутися шкідливих звичок. Якщо ж найменша симптоматика виникає, то спільно з лікарем приймається план лікування. Не завжди треба поспішати робити комп'ютерну томографію. До всього слід підходити диференційовано. Є такий вислів в медицині: ризик лікування може перевищувати ризик захворювання. Точно так і при обстеженні: потрібно чітко розуміти, що ми в результаті отримуємо. Якщо ми побачили вірусну пневмонію на КТ легенів, це не вплине на тактику, але ми отримали дозу опромінення. Працювати повинні лікарі-професіонали, а пацієнт має брати участь у цьому процесі і завжди цікавитися.

Попередній матеріал
Жив прямо в музеї: як харків'янин першим у світі зміг прочитати рукописи майя
Наступний матеріал
День боротьби з ВІЛ/СНІДом у світі: скільки хворих в Україні та що треба знати про недугу
Теги:
Loading...