Затримання поліцією групи молодиків
Затримання поліцією групи молодиків Facebook / Поліція Києва

"Лежати, Бандера!": сутички С14 із силовиками та масові затримання – методи нової чи старої поліції

Ситуація, що виникла перед Подільським райвідділком, більше нагадувала методи старої, а не реформованої та переатестованої поліції

Запитання "Хто замовив Катю Гандзюк?" стало каталізатором ще одного скандалу і поставило наголос на іншій проблемі – адекватності і фаховості поліції. Весь тиждень тривала дискусія – чи коректними були дії членів С14 у відділку поліції Подільского району? Відповідно – наскільки адекватною була реакція поліції?

Тут зафіксуємо два моменти – ніхто не має права захоплювати поліцейський відділок, якщо в країні не революційна ситуація і не хаос. Поліція має право на силові дії, але не має права переходити меж. А от тепер глибинна проблема – що спонукало поліцейських перейти межі дозволеного? Відповідь проста і страшна – свідомість старої міліції. Надто мало людей із новим мисленням. Все лишилося, як було – радянські крапові берети, які скромно переназвали малиновими. Любов вищих офіцерів поліції до розцяцькованих мундирів. Ностальгія за "Беркутом" із вітаннями один одному в соцмережах. Навіть стара емблема не зникла, а тільки трохи змінилася. Новий західний образ поліції закінчився на рівні полковника. Неприхована спадковість до СРСР. І жоден флешмоб нічого не вартує, коли біля Міністерства внутрішніх справ лишаються Жеглов і Шарапов.

Адже символи, – це не порожні звуки, а спосіб передачі сенсів. І коли із сенсами проблема, рано чи пізно підсвідоме вирветься назовні в бажанні бити ногами лежачих і словах "лєжать, Бандера".

"Поліція сама винна в тому, що відбулося і відбувається зараз", – заявила представник ініціативи "Хто замовив Катю Гандзюк?" Марина Хромих.

Затримання учасників акції "Хто замовив Катю Гандзюк?" та доправлення їх до райвідділку без пояснення. Відмова повернути вилучені без обґрунтування речі. І врешті – нове, вже силове затримання спецпризначенцями людей, які занадто активно вимагали віддати відібрані ножі та газові балончики. Ситуація, що виникла перед Подільським райвідділком, більше нагадувала методи старої, а не реформованої та переатестованої поліції.

ЄВГЕН КАРАСЬ, ЛІДЕР ОРГАНІЗАЦІЇ "С14":

"Я стояв і тричі, як ідіот, кричав: поверніть вкрадені речі! Потім я почав матюкатися, коли мене запшикали газом. Чому? Тому що є реальна практика, тому що є традиції – ви для них здобич"

Утім спільноту обурив не факт вилучення особистих речей активістів – ножів та газових балончиків, а жорстокість, з якою окремі поліцейські били затриманих. А ще – вигуки, якими вона супроводжувалася.

МИКОЛА АНЦИФІРОВ, ПОТЕРПІЛИЙ:

"Мене лупцювали близько п'яти чоловіків. Потім цивільний мене лупцював. Я піднімав руки. Цей працівник почав мене збивати ногами, руками, коліном"

Надмірне застосування сили, побиття людей, які не чинили опору, нанесення ударів у заборонені зони, нелюдське поводження. В діях поліцейських правозахисники помітили одразу низку порушень, заборонених законом про Національну поліцію.

"Відбулося перевищення необхідної сили, надмірне застосування сили. Це було нелюдське, яке принижує гідність, поводження, бо вже маючи відеозапис із фойє Подільського управління, ми бачимо, що в момент, коли спецпризначенці зайшли в приміщення, активних дій особи, що там перебували, не робили", – заявив співзасновник Інституту з прав людини Богдан Крикливенко.

"Як було б адекватно? Коли справді ці люди прийшли, не дали б вийти нікому з відділку поліції, дослідили б усі матеріали відео, і ті, хто справді причетний, йому б вручили підозру", – заявив правозахисник Масі Найєм.

5 канал

Підозру оголосили Василю Мельникову – оперативному співробітнику райвідділу, який завдавав ударів затриманим. У Державному бюро розслідувань його запідозрили у перевищенні службових повноважень, а Печерський суд заарештував поліцейського на два місяці з правом внесення 115 тисяч гривень застави.

"У разі доведення його вини у вигляді позбавлення волі від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років", – наголосила перший заступник директора Державного Бюро розслідувань Ольга Варченко.

У керівництві МВС одразу перепросили за вигук одного із спецпризначенців під час затримання і навіть влаштували акцію "Я – бандерівець".

Facebook / Олексій Білошицький

АНДРІЙ КРИЩЕНКО, ГОЛОВА ГУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ КИЄВА:

"В силу свого переконання і в силу розуміння історичної ситуації в Україні, вважаю це неприпустимим. Безумовно, цей працівник буде покараний"

Але загалом дії правоохоронців у відомстві не засудили.

"Якби організована група осіб в кількості 20 молодих людей не почала влаштовувати в райдвідділку хуліганські дії, які потім, на наше переконання, переросли в штурмові дії з намаганням потрапити в закрите приміщення райвідділку, закрите законно, якби цього не було, не було б підстав застосовувати спецпідрозділ поліції", – заявив речник МВС Артем Шевченко.

Своєрідним відображенням ставлення керівництва МВС до цієї події може стати внесення застави за арештованого Василя Мельникова радником міністра внутрішніх справ Іллею Кивою. А події довкола Подільського РУВС знову підняли тему провалу правоохоронної реформи.

Якісні зміни в правоохоронній системі – таким був один з головних викликів для постмайданної країни. Реформатори одразу взялися змінювати як форму, назву і зовнішній вигляд правоохоронців, так і зміст самої системи. Замість міліції створили патрульну поліцію. Але з часом з'ясувалося – реформа була поверхова. В органах і далі працюють старі кадри. Які думають по-старому, працюють, як звикли, і не хочуть змінюватися.

Як правоохоронці опиралися змінам – пригадує один з активістів волонтерської групи, яка розробляла однострій для поліції. Одразу після Революції Гідності волонтери взялися змінювати зовнішній вигляд силових структур.

ОЛЕКСІЙ РУДЕНКО, ХУДОЖНИК ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ГРУПИ "НОВЕ ВІЙСЬКО":

"Замінити ті зовнішні елементи, які перетворювали це все на якесь загрозливе для суспільства явище. Всі ці хижі птахи, соколи, барси, гепарди повинні були відійти в минуле"

Олексій Руденко з колегами розробив увесь спектр як однострою, так і зовнішніх відзнак для правоохоронців. Втілити задум вдалося лише на прикладі форми, яку створили для патрульних та нижчих поліцейських чинів. А ось пропозиції для командного складу не сприйняли: у нинішніх мундирах поліцейських генералів вгадуються старі, ще міліцейські елементи.

Аваков
Аваков5 канал / Час. Підсумки тижня

"Оці розшиті генерали, кашкети-аеродроми, які повертаються до вищого керівництва поліції, це є тривожні симптоми, які прориваються до суспільства: крики "Ложись Бандера!", культ "Беркута" – це все внутрішній процес, який відбувається в МВС", – наголосив художник волонтерської групи "Нове військо" Олексій Руденко.

На п'ятому році, після гучного оголошення про реформу правоохоронних органів, рівень довіри українців до них залишається низьким. Соціологічні дослідження свідчать: 20 відсотків респондентів довіряють поліції, тоді як не довіряють – майже половина опитаних. Кращі позиції в патрульної поліції. Її називають головним успіхом правоохоронної реформи. Але порівняно з популярністю на початку створення, нині довіра до "копів" теж падає.

У справі про сутички правоохоронців та активістів підозри оголосили чотирьом затриманим поблизу Подільського райвідділу особам. Їх звинувачують в опорі представникам влади та спробу прорватися до будівлі поліції. Одночасно Державне бюро розслідувань вивчає, чи були порушення в діях спецпризначенців, які затримували активістів.

Петро Троць, Іван Довганик, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
"Небесна Сотня – ангели, які тримають українське небо": пам'ять загиблих на Майдані вшанували акцією
Наступний матеріал
На Львівщині запустили мобільні пункти для вакцинації школярів
Loading...

Президентська кампанія: поліція відкрила вже 8 кримінальних проваджень через порушення – подробиці від МВС

Скандал на Хмельниччині: чому прихильники ПЦУ служби біля паркану проводять

"Потерпілих забирав літак санавіації": що відомо про вибух поблизу Пісків

На Закарпатті приватний будинок обстріляли з РПГ

Судні дні: як з понеділка по п’ятницю вся країна за одразу трьома судами спостерігала – "БлогПост"

Вийшов на волю без претензій до слідства: подробиці засідання у справі Мангера