5 канал

Президентська кампанія: поліція відкрила вже 8 кримінальних проваджень через порушення – подробиці від МВС

Водночас Аваков закликав Раду ухвалити законопроект щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства

Ледь не дві години тривала річна підсумкова колегія Міністерства внутрішніх справ. Цього року розширене засідання правоохоронці повністю присвятили прийдешнім виборам президента України. За зборами стежила Евеліна Михайленко.

Майже місяць президентської кампанії позаду, а поліція вже отримала понад двісті п'ятдесят заяв про порушення виборчого законодавства. У чверті випадків правоохоронці склали адмінпротоколи. А у восьми – навіть порушили кримінальні провадження.

"Усі ці факти пов’язані із виготовленням або розповсюдженням друкованих матеріалів, передвиборчої агітації із порушенням законодавства", – пояснив голова Нацполіції Сергій Князєв.

Серед можливих порушень під час виборів – спроби фальсифікацій із використанням голосів мешканців тимчасово окупованих територій, а також анексованого Криму. У поліції пропонують механізм, як протидіяти зловмисникам.

"Зловмисники вже розробляють механізм фальсифікації результатів виборів з використання голосів осіб, які постійно проживають на зазначених територіях і фізично позбавлені права брати участь у виборах. Тому ми пропонуємо налагодження системи взаємодії Державної прикордонної служби України з органами державного реєстру виборців у напрямі звірки фактичного знаходження громадян під час подачі заяви на змінення зміни реєстру виборців", – розповів заступник голови Нацполіції Олег Козловський.

Іще одна можлива схема фальсифікацій, особливо в невеликих населених пунктах на заході країни, – використання голосів заробітчан. У МВС попередили членів виборчих комісій про кримінальну відповідальність у разі видачі бюлетенів не самому виборцю, який перебуває за кордоном, а його рідним.

"Ми будемо мати з прикордонної служби довідку, що ця людина перебувала за кордоном, а навпроти її прізвища є підроблений розпис і виданий бюлетень – це кримінальна справа, яка доводиться за три секунди, це в’язниця одразу", – наголосив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Іще одне завдання прикордонників – ретельна перевірка тих, хто приїде спостерігати за президентськими виборами. У поліції очікують понад 850 іноземців, які мають прибути до України задля такого моніторингу.

"Кожен пункт пропуску матиме копії списків зареєстрованих міжнародних спостерігачів і організацій, які надаватиме ЦВК. Держприкордонслужба готова проводити завчасну перевірку цієї категорії осіб за відомчими базами даних", – пояснив голова Держприкордонслужби Петро Цигикал.

На запитання голови МВС: "Чи можливий конфлікт, коли людина зареєстрована спостерігачем ЦВК, а має недопуск по нашим каналам?", Цигикал відповів, що попередньо перевірятимуть усіх за списком.

Поліція вже перейшла на посилений режим роботи. А у березні взагалі працюватимуть без відпусток. У день виборів на кожній дільниці мають працювати щонайменше по два правоохоронці – а це 60 тисяч поліцейських у межах країни.

Водночас Арсен Аваков звернувся до парламентаріїв із закликом ухвалити законопроект щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства. Зокрема, за махінації із вкиданням бюлетенів пропонують карати двома роками в'язниці, а за підкуп виборців – до шести років.

Евеліна Михайленко, Олександр Горнійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Був і стрільцем, і капеланом: на Київщині в останню путь провели бійця, який загинув у районі Попасної
Наступний матеріал
Викрадено дані зі 170 країн: поліція викрила міжнародну банду хакерів, серед яких були й українці – подробиці

У Кропивницькому невідомі напали на громадського омбудсмена "Опори"

Скільки разів Трамп контактував із РФ під час останніх виборів – NY Times

Презентація результатів опитування Соціологічного центру імені Михайла Драгоманова – трансляція

Виборча кампанія-2019: політконсультант пояснила, чому так багато кандидатів у президенти

Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019: прес-конференція – відео

Вибори-2019: список зареєстрованих кандидатів у президенти