Google

"Людина, яка нервувала Сталіна": ТОП-10 фактів з життя Лаврентія Берії

Протягом багатьох років ім'я Берії залишається символом всіх жахів сталінського режиму

23 грудня 1953 року за вироком верховного суду СРСР був розстріляний один із радянських державних і політичних діячів, за посередництвом якого проводився терор радянського народу, Лаврентій Берія. 5.ua зібрав 10 фактів про цього чоловіка.

1. СЕКРЕТНИЙ АГЕНТ

Восени 1919 року Берія був прийнятий на роботу в контррозвідку при Комітеті державної оборони Азербайджанської республіки. Крім того, його вважали агентом англійської розвідки. У цьому його безпосередньо звинуватив Хрущов під час відсторонення від влади.

2. ШЛЯХ ДО ВЛАДИ ЧЕРЕЗ БОМБУ

У 1944 році, в умовах війни, Лаврентій Берія був керівником радянського "атомного проекту". Саме за сприяння його ораторських та організаторських навичок в 1949 році була створена атомна бомба, набагато раніше, ніж цього очікували американці. Успіх "атомного проекту" зробив Берію не просто одним із високопоставлених державних діячів, але одним із тих, хто міг розглядатися як наступник Сталіна.

Google

3. ВИДАВ КНИГУ

Став широко відомий після виходу його книги "До питання про історію більшовицьких організацій у Закавказзі", де роль Йосипа Сталіна в революційному русі перебільшена у багато разів.

4. КРЕМЛІВСЬКІ "РОЗБОРКИ"

Напруга в житті Берія почала зростати навесні 1953 року. Через те, що він мав у своєму підпорядкуванні добре налагоджений репресивний апарат та знав дуже багато компроматної інформації на "великих" людей, його побоювалася вся кремлівська верхівка. На пленумі ЦК (2-7 липня 1953 року) Берія був відсутній – і його однопартійці почали звинувачувати його в тому, що він "нервував ... товариша Сталіна" (Хрущов), був "чужою людиною, людиною антирадянського табору" (Молотов), "шпигував за членами Політбюро" (Булганін). Крім того, його звинувачували у зв'язках зі "зрадником Тіто", в спробах об'єднати Німеччину в єдину буржуазну державу і проведенні "неправильної" національної політики, коли він виступав за самостійність республік всередині Радянського Союзу.

76039278233

5. СТВОРЮВАВ МАСОВІ РЕПРЕСІЇ

Вважають, Лаврентій Берія причетний до вбивств безлічі осіб. Зокрема, його звинувачують у масових репресіях більше ніж 200 тисяч людей.

6. АТЕЇСТ

За спогадами його останнього кохання Ніни Алексєєвої, він не вірив в Бога, проте захоплювався екстрасенсорикою. Особливо був прихильником гіпнотизера Вольфа Мессінга, з яким він був добре знайомий. 

Google

7. ВРЯТУВАВ СТАЛІНА ВІД СМЕРТІ

Під час замаху на Сталіна влітку 1933 року Берія закрив його своїм тілом (нападник був вбитий на місці, історія ця до кінця не розкрита).

8. ПРОВІВ ЗВІЛЬНЕННЯ "НЕОБГРУНТОВАНО ЗАСУДЖЕНИХ"

29 вересня 1938 року Берія очолив Головне управління державної безпеки (ГУДБ) НКВС СРСР. Провів звільнення з таборів частини "необґрунтовано засуджених", звільнивши з таборів 223,6, з колоній — 103,8 тисячі осіб.

Google

9. ВИТІСНЯВ ТАТАР З ТЕРИТОРІЇ КРИМУ

10 травня 1944 року Берія представив Сталіну доповідь із пропозицією виселити татар із території Криму, пізніше здійснював загальне керівництво виселенням чеченців, інгушів, татар, німців тощо.

10. ПРИРЕЧЕНИЙ НА СМЕРТЬ

Після смерті Сталіна вже в червні 1953 Берія був заарештований за обвинуваченням у шпигунстві та змові з метою захоплення влади. За офіційним повідомленням, розстріляний за вироком суду в грудні 1953 року, хоча, ймовірно, був вбитий одразу після чи під час арешту у червні 1953 році.

Як повідомляв 5.ua, 18 травня 2016 року в Україні вшанували 72 роковини депортації кримських татар.

Попередній матеріал
Підозрюваного у скоєнні теракту в Берліні застрелили в Італії
Наступний матеріал
В "Укрдорінвесті" підрахували, скільки грошей та часу потрібно, щоб привести українські дороги до європейського рівня
Теги:
Loading...
Злочин, кара та відпущення: 10 фактів про скандально відомого Павла Лазаренка

Злочин, кара та відпущення: 10 фактів про скандально відомого Павла Лазаренка

Марко Вовчок: ТОП-10 таємниць життя "фатальної жінки"

Марко Вовчок: ТОП-10 таємниць життя "фатальної жінки"

30-ліття велетня: ТОП-10 цікавих фактів про найпотужніший у світі український літак Ан-225 "Мрія"

30-ліття велетня: ТОП-10 цікавих фактів про найпотужніший у світі український літак Ан-225 "Мрія"

Шимків назвав ТОП-5 найбільш динамічних реформ за версією українців

Шимків назвав ТОП-5 найбільш динамічних реформ за версією українців

ТОП-10 маловідомих фактів про всесвітньовідомого хореографа, французького українця Сержа Лифаря

ТОП-10 маловідомих фактів про всесвітньовідомого хореографа, французького українця Сержа Лифаря

5 канал - трансляція наживо