Кисень
Кисень 5 канал

Кисневий колапс в Україні: як переживають ситуацію в регіонах та що планують робити – сюжет

Читайте по-русски
У волонтерів майже не залишилося кисневих концентраторів

До Чернігова, де вчора закінчувався кисень у ковідних відділеннях, його підвезли, повідомили в обласній адміністрації. Вистачить запасів на пару днів. А міністр Віктор Ляшко в інтерв'ю "Українській правді" вже похвалився, що оперативно медичний кисень купують у Польщі. Тобто отак не прямо, а опосередковано чиновники визнають, що спочатку створюється проблема, а потім її героїчно долають. Бо враз у країні зупиняється три заводи з виробництва медичного кисню, нас запевняють, що є запаси і ситуація контрольована, але за два дні чільники ковідних лікарень у паніці. Запасів немає. Всі хворі, які в лікарнях – киснево залежні. Як той кисень їм цідили й економили – ніхто ж не скаже. І чи вистачило всім надихатися – невідомо. Бо в разі загибелі хворого від відсутності кисневої терапії передбачена кримінальна відповідальність за недбальство, яке має тяжкі наслідки. Ситуація з поширенням хвороби в країні тільки погіршується. Маємо більше 19 тисяч нових хворих за минулу добу. В лікарнях "червоної" зони більше 80% ліжок уже зайняті. Що реально з постачанням, яка ситуація у відділеннях і скільки ще чекати людям, аби отримати рятівний кисень, дізнавалася журналістка "5 каналу".

"Запасу нині немає, його просто немає", – каже директор Житомирської опорної лікарні Тарас Собко.

Заступник голови Херсонської ОДА Микола Якименко зауважує: "На три доби кисню вистачає".

"Кисню вистачить на кілька годин", – казав директор КНП "Чернігівська міська лікарня №2" Владислав Кухар.

Тисячі хворих на ковід, заповнені лікарні і нестача життєво необхідного кисню. Такі нині українські коронавірусні реалії. У деяких регіонах ситуація – критична! Найбільше від нестачі кисню нині потерпають кілька областей. Запаси закінчуються в Херсоні. Дефіцит і на Одещині. На межі Чернігівщина – дихати там ковідним хворим майже нічим. Про перебої з постачанням кисню у другій чернігівській лікарні мовчати не стали. Його вистачить на кілька годин – заявили медики у понеділок. Бо у палатах десятки пацієнтів, і більшість потребують відповідної терапії.

"Дуже важко персоналу на сьогоднішній день тримати під контролем ситуацію зі здоров'ям хворих, які є в стаціонарі. Багато з них отримують кисень з двох концентраторів – це через трубочки, це через маску. Тобто дуже складно. Ми цю ніч пережили в такому цейтноті", – запевнив Владислав Кухар.

А вже у вівторок по обіді нарешті отримали підмогу – 20 тонн кисню таки завезли на Чернігівщину і в місто, і в райони. Але цієї кількості, кажуть медики, вистачить лише на тиждень. На кілька днів кисню і в Херсоні – повідомляють чиновники.

"Ситуація не критична, вона складна, на даний час область забезпечена киснем на 3 доби, на добу використовується майже 15 тон кисню", – розповів Микола Якименко.

Кисень у дефіциті і в Житомирі. В місцевій опорній лікарні від коронавірусу лікуються понад чотири десятки пацієнтів. Лікарі кажуть, що іноді на весь медзаклад залишається кілька балонів, а днями їх доводилося позичати в сусідній дитячій лікарні.

"Ми мали запас раніше на два-три дні вперед, сьогодні ми працюємо з коліс. І це найбільше нас турбує, тому що це вкрай небезпечно", – наголосив директор Житомирської опорної лікарні Тарас Собко.

Неспроможність постачальника привозити необхідні об'єми – головна причина перебоїв із поставками.

"Направили 2 листи, що до 31 числа різко обмежать постачання кисню", – додав Тарас Собко.

На додачу, у розпал пандемії два найбільших заводи з виготовлення кисню пішли на плановий ремонт. Ще один закрився через технічні несправності.

"До зупинки система готувалася", – сказав минулого тижня міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Нині ж коментувати у МОЗ відмовляються. Мовляв, профільний заступник у відрядженні. Ні пари з вуст про критичну ситуацію і головний санітарний лікар Ігор Кузін. З пресконференції йде, на запитання не відповідає.

"Їм здається, що не все так погано, і вони насправді так думають. Вони намагалися готуватися, справді, намагалися, але таку кількість хворих не потягне жодна медична система", – акцентує увагу голова благодійного фонду "Свої" Леся Литвинова.

Про загрозливу ситуацію з коронавірусом говорить волонтерка Леся Литвинова. Нині її благодійний фонд працює у шаленому темпі – із близько тисячі кисневих концентраторів хворим коронавірусом роздали більшість. У запасі ще півтори сотні. По допомогу звертаються й ті, кому нічим дихати лікарнях.

"Весь час вони телефонують, і не тільки пацієнти, а й лікарі, завідувачі відділень, але тут цікаво, коли питаєш, а чи можна якусь довідку про те, що треба кисень в лікарню, і всі такі – ні-ні-ні, ми не можемо, ми не скажемо, бо нам дадуть по шапці, одиниці кажуть, що є проблема, всі інші сидять мовчки", – додала Леся Литвинова.

І поки ситуація не налагодилася, лікарні рятуються, як можуть. Самотужки. У Чернігові мають свою кисневу станцію, але врятувати вона може щонайбільше 30 пацієнтів. Більші потужності у столиці.

"Близько 5 тон кисню в нас на добу. В нас 20-тонний циліндр кисневий стоїть, в нас укладений договір саме з виробником кисню, тому, слава Богу, не відчули на собі цих питань", – запевнила директорка Київської міської лікарні №4 Тетяна Мостепан.

Нові кисневі станції на території лікарень планують зводити і в Одесі.

"Було погоджено резервні фінансування, а саме – дофінансування встановлення кисневих станцій та кріоциліндрів на територіях тих лікарень, де цього немає", – наголосила директорка департаменту охорони здоров'я Одеської ОДА Наталія Одарій-Захар'єва.

Допомагати готовий і "Енергоатом". Компанія ще навесні отримала ліцензію на виготовлення кисню і нині продовжує майже безплатно щодоби постачати по 5 тонн до лікарень Запорізької, Рівненської та Хмельницької областей – де і працюють атомні станції. У МОЗ знайшли ще один вихід – закуповуватимуть кисень у сусідній Польщі. Потреба лікарень у кисні стрімко зросла цієї осені. Як пояснюють у МОЗ, усе через штам "Дельта", який швидше доводить пацієнтів до критичного стану, тож більшість із них потребують кисневої підтримки, а споживання на одного хворого зросло утроє, а то й учетверо.

Ірина Сисак, Артем Волосов, "5 канал"

Дивіться також: Дефіцит медичного кисню та апаратів ШВЛ, поповнення "червоних" зон: яка ситуація в Україні із COVID-19 – сюжет

Попередній матеріал
Найбільшої шкоди як антивакцинатор завдає РПЦ в Україні – ексзаступник голови МОЗ
Наступний матеріал
"Неплатоспроможним – адресна дотація": експерт пояснив, як працює тарифна політика у всьому світі
Loading...
Найбільшої шкоди як антивакцинатор завдає РПЦ в Україні – ексзаступник голови МОЗ

Найбільшої шкоди як антивакцинатор завдає РПЦ в Україні – ексзаступник голови МОЗ

"Кисню треба більше, ніж раніше": очільник Івано-Франківська повідомив про COVID-ситуацію в місті

"Кисню треба більше, ніж раніше": очільник Івано-Франківська повідомив про COVID-ситуацію в місті

Відповідальність за фейковий сертифікат щеплень має бути обопільна – нардеп I скликання

Відповідальність за фейковий сертифікат щеплень має бути обопільна – нардеп I скликання

Дефіцит медичного кисню та апаратів ШВЛ, поповнення "червоних" зон: яка ситуація в Україні із COVID-19 – сюжет

Дефіцит медичного кисню та апаратів ШВЛ, поповнення "червоних" зон: яка ситуація в Україні із COVID-19 – сюжет

Ще два регіони відповідають ознакам зони з "червоним" рівнем COVID-небезпеки

Ще два регіони відповідають ознакам зони з "червоним" рівнем COVID-небезпеки

COVID-19 не буде останнім: генсек ООН закликав готуватися до нових пандемій

COVID-19 не буде останнім: генсек ООН закликав готуватися до нових пандемій