Олександр Клименко
Олександр Клименко 5 канал

Переможця визначили, але не визнали: як проходив скандальний конкурс на посаду керівника САП

Читайте по-русски
У засіданні, яке тривало понад 10 годин, оголосили перерву на невизначений термін

Про те, що судді можуть консервувати гроші в банках, а детективи приземляти літаки, коли за кордон тікають підозрювані – українці дізналися після запуску антикорупційних органів 2015-го. Своєрідним визнанням став і рекордний хабар – 6 мільйонів доларів, яким торік хотів відкупитися колишній високопосадовець за закриття проти нього справи. Гроші конфіскували, а тих, хто давав, затримали. Це кримінальне провадження стало лебединою піснею першого і поки що єдиного головного антикорупційного прокурора Назара Холодницького. У серпні 20-го він подав у відставку, два місяці не добувши на посаді.

111 кандидатів хотіли сісти в крісло очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Майже рік тривав конкурс, і врешті, під ялинку комісія готова провести співбесіди та обрати кращого з двох фіналістів.

Веде перед за кількістю балів детектив НАБУ Олександр Клименко. Його фото досі складно було знайти в інтернеті, бо по-тихому нарозслідував за 5 років чимало резонансних справ.

Зокрема, саме Клименко писав підозру за покривання схем в енергетиці колишньому головному фіскалу Роману Насірову, який запам'ятався картатою ковдрою у суді. Розслідував Клименко і махінації з квартирами Нацгвардії, де одним із фігурантів є заступник голови Офісу президента Олег Татаров. Відбиватися від імовірних вказівок, чиїх би то не було – зможе – певен Клименко, готовий реанімувати навіть закриті справи.

"Організувати таким чином роботу антикорупційної прокуратури, не залежно від того, хто буде її керівником, і чи буде він взагалі, можливо, будуть такі періоди, коли рік чи два не буде керівника, але сам орган працював ефективно, показував високі результати", – зауважує детектив НАБУ Олександр Клименко.

Інший кандидат – Андрій Синюк, прокурор Офісу генпрокурора. Теж має чим похвалитися – у судах веде резонансні справи – про вбивство Катерини Гандзюк, про створення незаконної приватної військової компанії Семеном Семенченком, а також – про третій напад на Сергія Стерненка. Синюк у свої 33 вже вдруге пробує стати Очільником САП.

"Ні суспільство, ні держава не задоволені на нинішній день роботою наших антикорупційних органів, тому я вважаю, що до них треба вливати нову кров і показувати своїм прикладом те, як можна розслідувати кримінальні провадження у цій країні", – заявив Синюк.

Ані зі своєю шефинею – Іриною Венедіктовою, ані з будь-ким з Офісу президента ймовірне призначення, каже Синюк, не обговорював.

"Не знайомий ні з ким із Офісу президента, не знайомий особисто з президентом України, на вулиці банковій я був всього два рази. Перший раз – коли були масові акції по справі Катерини Гандзюк, другий раз ходив на святкову локацію", – переконує прокурор Офісу генпрокурора.

У Клименка та Синюка вже позаду – тестування на знання законодавства, оцінювання загальних здібностей, перевірка на поліграфі та на доброчесність, практичне завдання. Відбором займається комісія з 11 людей – 4 міжнародних експертів обрала Рада прокурорів та сімох – за своєю квотою призначила Верховна Рада. Але щось пішло не так.

"Від етапу до етапу на нас здійснювався шалений тиск. Є кримінальні провадження Службою безпеки порушені, є заяви, щодо здійснення тиску", – розповіла голова конкурсної комісії Катерина Коваль.

"Блокувати конкурс Банкова, офіс президента почали після того, як із нього випав їхній ставленик – Андрій Костін – це "слуга народу", який керує Комітетом судової політики в парламенті. Ось після цього вони почали свідомо гальмувати цей конкурс", – наголошує голова ГО "Центр протидії корупції" Віталій Шабунін.

Перед фіналом – конкурс заблокував скандальний Окружний адмінсуд Києва. Скасував порядок проведення конкурсу. Начебто через зміни в законодавстві 15-го року ця комісія не має повноважень. Позов подав кандидат, який вибув.

"Ми однозначно будемо оскаржувати в апеляційній інстанції це рішення. На сьогодні діє порядок проведення конкурсу, у нас є порядок денний, ми працюємо, готові закінчити співбесіди, оцінити кандидатів, затвердити результати і визначити переможців", – сказала голова конкурсної комісії.

Рішення ОАСКу набере законної сили лише через місяць – після розгляду в апеляції, пояснює правник Михайло Жернаков. Юридично його нині не існує.

"Судді посилаються на вигадану норму закону в обґрунтуванні свого рішення. Мені складно уявити, щоби таке встояло в апеляції, а потім у касації, але раптом таке відбудеться, то це не перешкоджає призначення особи керівником САП і це не означає автоматичне звільнення особи, якщо її оберуть", – пояснив голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Але Андрій Синюк на рішення ОАСКу зважає, тому просить комісію відтермінувати оголошення результатів.

"Як юрист – не звик так працювати, коли є якесь судове рішення, яке впливає повністю на ту справу, яку ти ведеш і ти навіть не знаєш, що у ньому викладено", – запевняє Синюк.

Якщо конкурс зірвуть – це може загрожувати національній безпеці України, наголошує Віталій Шабунін. Адже Володимир Зеленський у спільній заяві з американським президентом пообіцяв – до нового року в Україні буде антикорупційний прокурор.

"Якщо президент країни не здатний тримати власне слово, в такому елементарному, говорити про серйозні речі з ним немає просто сенсу. Зброя, захист, геополітичний захист, війна з Росією, підтримка США в ще більшій мірі", – наголошує Шабунін.

За балами після співбесіди переміг детектив НАБУ Олександр Клименко. Але в комісії забракло голосів, щоби визнати його переможцем. У засіданні, яке тривало понад 10 годин, оголосили перерву на невизначений термін.

Леся Головата, Ірина Сисак, Лілія Прокопенко та Микола Довгий, "5 канал"

Як раніше повідомлялося, голова податкового комітету ВР Гетманцев розповів, що швидке завершення відбору та призначення керівника САП є одним зі "структурних маяків" меморандуму України з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Попередній матеріал
Кримський татарин Наріман Аметов розповів про тортури, які застосували до нього російські силовики
Наступний матеріал
Експерт пояснив, коли Україна матиме право ставити партнерам запитання щодо термінів вступу в НАТО
Loading...
Богдан підтвердив невиконання Зеленським угод перед США

Богдан підтвердив невиконання Зеленським угод перед США

Зеленський наобіцяв призначити прокурора САП і "кинув" США та МВФ – Гетманцев

Зеленський наобіцяв призначити прокурора САП і "кинув" США та МВФ – Гетманцев

Як в Україні триває боротьба з корупцією та обрання керівника САП – сюжет

Як в Україні триває боротьба з корупцією та обрання керівника САП – сюжет

Підсумовували сім років запровадження антикорупційної реформи: у Києві пройшла конференція – включення

Підсумовували сім років запровадження антикорупційної реформи: у Києві пройшла конференція – включення

Заступник керівника ОП Татаров готує фальсифікацію конкурсу на очільника САП – Шабунін

Заступник керівника ОП Татаров готує фальсифікацію конкурсу на очільника САП – Шабунін

Посли G7 закликали обрати керівника САП без подальших зволікань

Посли G7 закликали обрати керівника САП без подальших зволікань