Скандал розгорівся довкола телеграм-каналу "Джокер" і сервісу замовлення авто Uklon. Аноніми звинувачують компанію у порушеннях: від їзди в комендантську годину до несплати податків. Журналіст Юрій Пугач вирішив розібратися з цими закидами. А ще дослідити, хто ж ховається за маскою "Джокера" і кому він потрібен. Та чи варто взагалі довіряти таким ресурсам. Журналісту "5 каналу" вдалося знайти відповіді, більше дивіться в сюжеті.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Uklon – цей сервіс замовлення автомобілів знає чи не кожен українець. Велетенська компанія з більш як 10-річною історією, заснована тут, в Україні. І нині в деяких українців виникли до неї запитання. Знімальна група "5 каналу" вирішила не ходити довкола, а напряму домовитися з керівниками компанії про запис ексклюзивного інтерв'ю і, так би мовити, поставити їм усі запитання в лоб.
Домовитися про запис інтерв'ю було не складно. Напередодні зв'язалися з піар-службою компанії, а нині вже сидимо навпроти її CЕО, себто головного виконавчого директора Сергій Гришковим. Складно передати, яким був подив нашої знімальної групи, коли дізналися, що "5 канал" – єдиний, хто звернувся до них по коментар напряму, а не видав матеріал із домислами чи інтерпретаціями попередніх заяв. Тож ми починаємо.
– Чи справді можна викликати авто в застосунку Uklon під час комендантської години?
– Ми протягом 2 років із початку повномасштабної війни не вимикали наш сервіс. Це поїздки на вокзали, лікарні, у місця, в яких сталися якісь трагедії, там прильоти і так далі. Але 7.03, тобто минулого тижня до нас був направлений лист-звернення від Національної поліції міста Києва. І ми відреагували на нього. З сьогоднішнього дня в нас почне працювати обмеження нашого сервісу під час комендантської години.
– Яка у вас ліцензія і як працює компанія?
– Це частина гіг економіки, коли є посередництво. Об'єднуємо з одного боку користувача і з іншого – партнера-водія. Ось так це працює і Uklon не надає послуг перевезення, це важливо розуміти.
– Чи справді в компанії Uklon є проблеми зі сплатою податків?
– Ні, проблем ніяких немає зі сплатою податків. Ну, і ця інформація легко перевіряється бо підкріплюється податковими накладними.
– Чи справді компанія співпрацює з платіжною платформою "Фонді", яка нібито пов'язана з рф?
– Ми співпрацюємо з багатьма фінансовими компаніями. З компанією "Фонді" ми працюємо винятково в українському потоці. Але ми працюємо, тому що вони мають усі ліцензії Нацбанку, регулятор їх видав. Тому тут максимально проста зрозуміла позиція, думаю, як і в кожного бізнесу".
– Тобто компанія співпрацює з росіянами?
– Яка?
– "Уклон". Із системою "Фонді".
– Та ні! Нє, з росіянами не співпрацюємо. "Фонді" – українська компанія, яка має всі ліцензії Нацбанку на виконання певних видів діяльності.
Читайте також: Касові апарати в таксі: чи дотримуються перевізники нових правил щодо видачі клієнтам фіскальних чеків.
Підсумувати або резюмувати цю частину нашого інтерв'ю ми не будемо. Залишаємо це на розсуд глядача. Однак спілкування з СЕО компанії "Уклон" ми продовжуємо. Бо далі у фокусі уваги ті, хто закидав усе це бізнесменам.
"Почалося це декілька тижнів тому активно, 3, може 4, коли в анонімному телеграм-каналі "Джокер" почав литися відвертий бруд про роботу нашої компанії. І коли цей бруд почав уже виходити за рамки цього каналу, то ми вирішили вже не мовчати. Тому написали офіційні звернення в Генеральну прокуратуру, написали офіційне звернення у БЕБ, написали звернення-інформування в раду з питань підтримки підприємництва у військовий стан", – заявив СЕО Uklon Сергій Гришков.
Пікантним є момент, що представники компанії "Уклон" під час запису інтерв'ю жодного разу не відповіли чітко "так" або "ні" на запитання, чи не вимагали автори анонімного телеграм-каналу "Джокер" у них плату за мовчання. Однак це запитання їм точно поставлять в органах. І направду це вже юрисдикція правоохоронців, а не журналістів.
Ми ж зв'язалися з адміністраторами анонімного телеграм-каналу "Джокер". У контактній інформації каналу, до речі, є окрема графа: "Реклама від 10 000 доларів". Зазначимо, що на відповідь в особистих повідомленнях "5 канал" чекає донині. Аналізуючи вміст каналу, очевидним є те, що при кількості підписників понад 300 000 пости переглядає в середньому 70 тисяч людей. А от те, що міститься в останніх постах – гоніння на "Уклон".
У більш ранніх дописах можна побачити листування з чиновниками та депутатами з найближчого оточення президента Володимира Зеленського. До речі, саме його світлина прикрашає канал. У листуванні автори каналу "Джокер" видавали себе то за голову Офісу президента, то за генпрокурора. І таким чином провокували "слуг народу" на досить відверті висловлювання.
На початку лютого стало відоме ім'я буцімто адміністратора каналу – Роман Олександрович Кравець. Інформатори стверджують, що він нібито працює в компанії "ССС Консалтинг", що належить племіннику Геннадія Корбана – голови партії "Укроп". Не так давно президент позбавив його громадянства. Однак це припущення щодо особи автора телеграм-каналу "Джокер" публікують не досить авторитетні видання. І далі ми підходимо до наступного запитання: а що взагалі відбувається з анонімними телеграм-каналами в нашій країні в правовому полі?
"Анонімні телеграм-канали невідомо кому належать, невідомо за що існують. І дуже часто такі анонімні телеграм-канали має і влада. Поширює ті меседжі, борючись з опонентами на власний розсуд, і не несе жодної відповідальності за якусь недостовірну інформацію. Телеграм узагалі – це "дике поле". Він взагалі не модерується ніяким чином. І з одного боку, звичайно, для свободи слова це ніби й добре, але тут має бути відповідальність кожного, хто за що пише. Як можна вимагати відповідальності від анонімних телеграм-каналів?", – зауважила медіаменеджерка і голова наглядової ради НСТ Світлана Остапа.
Відповісти на це запитання мають правоохоронці і влада. І якщо конфлікт конкретного телеграм-каналу "Джокер" з цілком конкретною компанією "Уклон" – вже у полі зору прокуратури, то що про такі випадки нам скаже нами ж вибрана влада? Із цим запитанням ідемо напряму до голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова. Там про ситуацію з "Джокером" і "Уклоном" в курсі. А от ситуацію з анонімами в телеграмі поки що окреслюють так.
"Приходить анонімний телеграм-канал і каже: "Або ви у нас купуєте контекстну рекламу там за крипту або готівкою, бо нам же не треба світитися, або ми вам створюємо інформаційні проблеми". Це конкретний шантаж, це конкретне вимагання. І тому це переслідується Кримінальним кодексом. Але кого притягати? І зараз величезний виклик у Кіберполіції, у Служби безпеки знайти цих людей. Або вони покажуть, наші правоохоронні органи, що бізнес незахищений", – зазначив голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Однак пошук зловмисників – це наслідок. Причина ж стоїть за анонімами. Тож як з ними боротися законно? Один із варіантів – вимагати зареєструватися. Тоді буде зрозуміло, хто за ТГ-каналом стоїть. Бо з-поміж 10-ти найпопулярніших в Україні телеграм-каналів – 6 анонімні. Голова комітету ВР нас запевнив – у парламенті нині напрацьовують закони, які виведуть телеграмників з тіні. А до того, яким джерелам інформації довіряти і до кого приходити по новини – вибір кожного українця.
Юрій Пугач, Ігор Костюк, "5 канал"
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.