Супрун на санепідслужбу
Супрун на санепідслужбу Facebook / Уляна Супрун

"Хочуть реінкарнувати державного зомбі": Супрун нагадала, чому "совєцька" санепідслужба неефективна

  Читайте по-русски
  Повна безпорадність у відповіді на спалахи хвороб та падіння рівня вакцинації населення – і це далеко не весь перелік "досягнень" Держсанепідслужби

  У відповідь на заяву нового керівника МОЗ про те, що санітарно-епідеміологічна служба в Україні буде відновлена, ексочільниця міністерства Уляна Супрун пояснила, чому це "совєцьке зомбі" Україні взагалі не варто повертати. Відповідні роз'яснення Супрун опублікувала у своєму Facebook.

  "… в Україні хочуть реінкарнувати державного зомбі, що буде лякати та контролювати, а саме планують відновити совєцьку Держсанепідслужбу. Це все, що треба знати про різницю в підходах та реальне піклування про здоров'я громадян", – пише Супрун.

  Ексочільниця МОЗ проводить паралель із Центрами з контролю та профілактики захворювань у США (CDC).

  "Чим займається CDC і чому це ефективно? Це федеральне агентство міністерства охорони здоров'я США, що працює на національному рівні і розробляє заходи щодо контролю та профілактики захворювань. CDC організований у "Центри, інститути та офіси" (Centers / Institute / Offices). Кожен організаційний підрозділ здійснює діяльність у певній галузі експертизи, при цьому тісно між собою співпрацюючи", – пояснює вона.

  Супрун наголошує, що американські відомства не займаються перевірками чи інспекціями, як це робила Держсанепідслужба.

  "Вони займаються епіднаглядом у формі інтерпретації статистики для пошуку надійних і доказових рішень, науковою діяльністю, розробкою програм громадського здоров'я, мають центральну лабораторію біобезпеки, надають загальні поради щодо біобезпеки, біозахисту та запобігання як інфекційним, так і неінфекційним хворобам. Якщо коротко – CDC навчає та інформує людей, як запобігати та протидіяти різним загрозам для здоров'я, а у випадку, коли вони виникають, CDC на них реагує. Основна їхня місія – захист громадян 24/7", – наголошує ексчиновниця.

  За її словами, в Україні створено Центр громадського здоров'я України за аналогом CDC, і він має фактично такі ж завдання.

  "В основному вони охоплюють – здійснення епідемічного нагляду, виконання повноважень щодо захисту населення від інфекційних та неінфекційних захворювань, лабораторній діяльності, біобезпеки та безпеки крові, зокрема, розбудовується мережа регіональних центрів", – пояснює Супрун.

  Що ж стосовно "зомбі" – Держсанепідслужби – вона була створена майже 100 років тому як інструмент для боротьби з епідеміями, зауважує Супрун. І була частиною централізованої системи органів, установ, закладів та підрозділів санітарно-епідеміологічного профілю.

  "Служба офіційно мала низку завдань, що стосуються профілактики інфекційних та професійних хвороб, отруєнь, радіаційних уражень людей і шкідливого впливу факторів навколишнього середовища. Але по факту вона займалася зовсім іншими завданнями", – додає Супрун.

  Зокрема, перевірками. Чим і аргументують "ефективність" служби її прибічники, каже Супрун.

  "Утім про жодні ефективні дії у переважній більшості випадків не йшлося взагалі. Повна безпорадність у відповіді на спалахи хвороб ("свинячого грипу" H1N1 у 2009-2010 роках), падіння рівня вакцинації населення, жодної адекватної інформаційної кампанії щодо запобігання чи захисту від хвороб, корупція та вимагання грошей за проведення "перевірок" та навіть розробка оборудок для розкрадань – це далеко неповний список "досягнень", – пояснює ексочільниця МОЗ.

  І наголошує: "І ось тепер, коли ми маємо серйозний виклик у сфері охорони здоров'я та національної безпеки країни через стрімке поширення COVID-19, неправильною реакцією на це є відновлення застарілої, неефективної, корумпованої інституції, яка вже довела своє вміння займатися нічим іншим як імітацією роботи. Недостатньо мати начебто відповідальну інституцію, яка забезпечує "порядок". Потрібно, аби вона ефективно працювала. В іншому випадку зомбі-апокаліпсис може трапитися в реальному житті".

  Попередній матеріал
  Разумков скасував депутатам відрядження за кордон – причина
  Наступний матеріал
  Paid Traffic Day: все, що потрібно знати про платний трафік у 2020-му році
  Loading...

  Підозра на коронавірус: у Запоріжжі госпіталізували жінку, яка повернулася з Італії

  Разумков скасував депутатам відрядження за кордон – причина

  Коронавірус виявили у високопосадовців Великої Британії та Польщі

  Спалах COVID-19: брифінг МОЗ та МЗС щодо ситуації в Україні – завершено

  Коронавірус вперше зафіксували в Туреччині, а в Грузії – захворіла дитина

  Поширення коронавірусу у світі: в Італії понад 10 тисяч хворих, стрімкі темпи зараження в Іспанії – подробиці