Стас Васін
Стас Васін Скріншот відео

Енциклопедія окупованого Донбасу: книгу "В ізоляції", утримуваного бойовиками журналіста Асєєва, презентували його колеги

Бойовики полювали на нього три роки, й у травні 2017 їм вдалося взяти журналіста в заручники

У Києві презентували книгу українського журналіста та блогера Станіслава Асєєва, якого вже понад рік незаконно утримують на території колишнього арт-простору "Ізоляція" в Донецьку.

Це збірка статей, які Асєєв під псевдонімом Стас Васін публікував у кількох українських виданнях. Усі – про життя окупованого Донбасу. Бойовики полювали на нього три роки, й у травні 2017 року їм вдалося взяти журналіста в заручники. Відтоді з ним немає зв'язку.

"Поруч з ним я був з 10 травня 2017 року, з того дня, як його взяли. Сиділи в сусідніх камерах. Особи його я не бачив, тільки ноги і зі спини, коли виводили в туалет або купатися. Коли не закривали двері в камеру, залишали тільки решітки – ми могли розмовляти з ним. Він розповів, що він журналіст. Весь час боявся, що ніхто не дізнається, де він знаходиться", – йдеться в уривку з книги.

Анонімно історію ув'язнення Станіслава Асєєва розповів один із колишніх заручників, який торік повернувся додому. Вони разом сиділи в імпровізованих камерах на території захопленого арт-фонду "Ізоляція" в окупованому Донецьку.

"Його катували струмом, підключаючи до вух. Стас говорив, що коли пропускали струм, то аж очі вилазили. Причому - пускали на рівні 30 одиниць і пообіцяли довести до ста. Це, напевно, вольти. Били так, що вся нижня частина тіла чорна була", – описав анонім.

Одним із перших на презентації розглянув книгу свого студента – бакалавра філософа та магістра релігієзнавця Асєєва – учений Ігор Козловський, який сам близько двох років був бранцем бойовиків. У застінках в'язниці йому таємно колишні учні передавали українську пресу, в якій він читав статті Станіслава. Пригадує викладач і як його допитували представники з так званої МДБ.

"У вас залишилися тут учні в "ДНР"?

Я кажу – ні, вже всі виїхали.

Точно? А от є такий Стас Васін.

Я кажу – ну я не знаю, може це така колективна фігура, тому що він відомий серед тих, хто знаходився там, на теренах "ДНР", і багато пише з різних боків", – пригадав викладач Асєєва Ігор Козловський.

Усі есе, які написав у різні українські медіа Асєєв з 2015-2017 роки, колеги видали книгою із символічною назвою "В ізоляції". А презентують – у перенесеному з Донецька арт-фонді "Ізоляція".

"Хотіли би, щоби ця книга не лише привернула увагу до страшної ситуації, в якій Станіслав перебуває уже рік, а й також стала такою собі енциклопедією окупованої частини Донбасу, яка на жаль, стає дедалі закритішою для українського суспільства", – пояснила редактор проекту "Донбас. Реалії" на "Радіо Свобода" Тетяна Якубович.

Обкладинку написав художник якого називають Донецьким Бенксі. Адже свого часу Сергій Захаров провокував у Донецьку бойовиків карикатурами на їхніх ватажків. За що потім розплачувався півторамісячним катуванням у підвалі. 

"Є тут символи нашої землі – це терикони. Вони перевернуті з ніг на голову. Є якийсь символ "русского міра". І він зайняв наш звичайний світ", – пояснив художник.

До Станіслава, як і до інших незаконно ув'язнених, не допускають ані представників Червоного хреста, ані ОБСЄ. Під час останнього великого обміну бойовики відмовилися його внести до переліку.

"Серед тих людей, за яких ми просто царапались, билися, вигризали їх звільнення, сьогодні залишається в окупації в ізоляції наших вісім військових. Вісім вони тільки підтверджують. І так само Станіслав", – заявила представник України в тристоронній контактній групі з питань врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко.

Наразі колеги обдумують, як передати книгу ізольованому від зовнішньому світу Стасу та мріють, щоби наступну презентацію провів сам автор.

Леся Головата, Михайло Третяк, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Примусове стягнення боргу $2,6 млрд: голландські активи "Газпрому" арештували
Наступний матеріал
Канада засудила рішення Росії щодо вироку журналістові Сущенку

Бойовики 30 разів відкривали вогонь минулої доби: обстріляли Донецьку фільтрувальну станцію

Українця, незаконно утримуваного бойовиками "ЛНР", вдалося звільнити – правозахисник

На Донбасі бойовики застосували важке озброєння: у штабі назвали гарячі точки

Доба на Донбасі: бійці ООС відбили атаки окупантів – ворог зазнав великих втрат

"Не зважають на спостерігачів": українські військові розповіли, як ворог постійно обстрілює Кримське

"Вона любила життя": на Донеччині попрощалися з 15-річною дівчинкою, яка загинула від снаряда бойовиків