Посадові оклади працівників державних органів з 1 травня 2016 року збільшуються на 10%. Про це в середу, 6 квітня, на засіданні уряду заявив міністр соціальної політики Павло Розенко, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Загалом посадові оклади на першому етапі збільшуються на 10%. І керівникам буде надано право нараховувати працівникам надбавку за високі досягнення в роботі, за додаткове навантаження і за стаж роботи", - сказав Розенко.
За його словами, таким чином, "ми переходимо на європейську модель оплати праці держслужбовців". Перший етап реформи починається з 1 травня 2016 року і закінчується в 2018 році з повним набуттям чинності закону про держслужбу.
Так, згідно з цим законом, запроваджується трирівнева диференційована система з урахуванням юрисдикції держорганів. "Ділиться на три категорії: територія України - міністерства та центральні органи влади, територія однієї або кількох областей, на території одного або кількох районів. Кожна категорія має по 9 груп з оплати праці", - наголосив Розенко.
Міністр повідомив, що пропонується затвердити посадові оклади в міністерствах на першому етапі (з часом вони зростатимуть і змінюватиметься структура оплати праці): посадовий оклад у держорганах центрального рівня становитиме від 3,6 тис. до 12 тис. грн. В областях посадовий оклад становитиме від 2,5 тис. до 10 тис. грн, а на районному рівні посадовий оклад становитиме від 1,7 тис. до 8,6 тис. грн.
Розенко також нагадав, що за законом буде проведено розмежування в оплаті для держслужбовців, політичних та адміністративних посад. Крім посадового окладу, будуть використовуватися інші механізми стимулювання співробітників. Зокрема, є можливість використання донорських коштів для нарахування зарплат.
Як повідомляв 5.ua, Нацагентство із запобігання корупції буде моніторити стиль життя чиновників і виявляти брехню.