Іловайська трагедія: хронологія протистоянь російським військовим та незаконним бандформуванням

Іловайськ 2014 5.ua
Іловайський котел став однією з найстрашніших битв для української армії у війні на Донбасі. За останніми даними Військової прокуратури, в Іловайськ котлі загинули 366 військових і 429 були поранені. Сотні потрапили в полон бойовиків, доля деяких невідома досі

Три роки тому Україна напружено стежила за новинами з гарячої точки – Іловайська, намагаючись зрозуміти, як таке могло статися.

Українські силовики увійшли в Іловайськ 18 серпня. Це вже був третій штурм міста. Перший штурм відбувся 6-7 серпня, другий – 10 серпня.

Варто зауважити, що у серпні 2014 року ЗС Росії перейшли до нового етапу ескалації конфлікту. Якщо до того російські війська вербували найманців для війни на Донбасі, то з 10 серпня почалося проникнення окремих підрозділів на територію окупованого Донбасу і вони почали брати участь у бойових діях.

9 серпня 2014 року можна вважати відправною точкою боїв за Іловайськ – українські добровольчі батальйони "Донбас" і "Азов" спробували штурмувати місто.

11 серпня бойовики повідомили про проведення контратаки.

13 серпня добровольці провели атаку з боку Шахтарська і дійшли до Зугреса. Бої в ньому велися і наступного дня.

Іловайськ 2014
Іловайськ 20145.ua

Паралельно з Іловайською битвою розвивалася ситуація і на інших ділянках фронту. Зовсім поруч тривали бої за Савур-Могилу і Красний Луч.

Бойовики відтіснили українські збройні сили і таким чином вже тоді створили передумови для котла.

Також штаб АТО повідомляв про артилерійські обстріли з боку Росії. При цьому ВСУ не могли на них відповідати.

"Використовуючи висоту Саур-Могила, противник постійним артилерійським вогнем відрізав наші підрозділи від всіх видів постачання. Найнебезпечнішими були масові артилерійські обстріли з території Росії і прикордонної української території, куди регулярно висувалися російські батареї", – йдеться в звіті ТСК Верховної Ради з Іловайської трагедії.

18 серпня батальйони "Дніпро" та "Донбас", 17-а криворізька танкова, 51-а волинська, 93-а дніпропетровська мехбригади ВСУ йдуть на прорив і звільняють частину Іловайська. Бойовики засіли в північній частині міста і взяли підкріплення з Донецька.

20 серпня місто було на дві третини під контролем української армії. У сутичках за Іловайськ ворогові протистояли батальйони "Дніпро", "Донбас", "Азов", "Шахтарськ" за підтримки армійських частин 17-ї дніпропетровської танкової, 93-ї дніпропетровської механізованої та 51-ї волинської бригад. Того ж 20 серпня до бойовиків на підмогу прибули терористичні угрупування "Восток" та "Оплот".

21 серпня в Іловайськ підходить підкріплення Нацгвардії, тривають бої за місто. Українські війська утримують його частину, але у них незахищений тил і мало резервів.

Іловайськ 2014
Іловайськ 20145.ua

А після введення регулярних російських військ 23-24 серпня, 28 серпня іловайське угрупування опинилося в оточенні. Українських бійців в Іловайську почали "методично розстрілювати" з "Градів" та "Ураганів".

28 серпня речник ІАЦ РНБО (тепер речник Адміністрації Президента) Андрій Лисенко передав, що Іловайськ під контролем українських військових.

До 28 серпня з російською стороною було обговорено маршрут виходу українських військ по "зеленому коридору" двома колонами.

29 серпня о 6:00 російський офіцер прибув до Многопілля і повідомив українській стороні, що вихід має відбуватися без зброї. О 8:15 українські військові двома організованими колонами почали вихід з Іловайська. О 10:00 російська артилерія під Іловайськом цинічно розстріляла "гуманітарний коридор" попри запевнення, що українські бійці зможуть безпечно і без втрат вийти з оточення.

30 серпня всі бійці, які не здалися в полон, зі зброєю і прапорами вийшли через спеціальний коридор до місця дислокації основних сил АТО.

Іловайськ 2014
Іловайськ 20145.ua

Чисельність добровольчих загонів Нацгвардії та поліції особливого призначення, що брали участь у штурмі Іловайська, разом з підрозділами ЗСУ всього склала близько 1400 осіб. За іншими даними, на момент виходу угруповання українських військ могло сягати 1700 бійців. Натомість за інформацією військової прокуратури, загальна кількість бойовиків та військ РФ під час боїв під Іловайськом перевищувала 16 тис. людей.

У третю річницю трагічного виходу українських бійців  з Іловайська журналісти 5.UA опублікують ексклюзивне інтерв'ю з заступником командира батальйону "Дніпро-1" Вячеславом Печененком, який супроводжував вихід українських бійців з Іловайська під час кровопролитних подій.

Попередній матеріал
Бутівка. Одна ніч на передовій
Наступний матеріал
Теракт у серці Європи: все, що відомо про жахливий напад у Барселоні
Loading...