Володимир Замана
Володимир Замана 5 канал

Чи зрадник Замана: що відомо про затриманого екс-голову Генштабу

Нині топ-посадовець часів Януковича – в залі суду

Підозру про держзраду оголосили Володимиру Замані, колишньому керівнику Генерального штабу Збройних сил України. Головнокомандувачу часів Януковича закидають незаконне скорочення та розформування військових частин, а також зниження боє- та обороноздатності держави. В оселі Замани вже провели обшуки, а найближчим часом йому мають обрати запобіжних захід.

Володимир Замана – начальник Генерального штабу, головнокомандувач Збройних сил України від 2012 до 2014 років. Нині топ-посадовець часів Януковича – в залі суду. Зранку в його оселі провели обшуки, виявили документи під грифом "секретно" часів Революції Гідності.

"Повідомлено про підозру в державній зраді, яка полягала в наданні допомоги іноземній державі, її організаціям та представникам, зокрема РФ, у проведенні підривної діяльності на шкоду Україні", – звітує заступник головного військового прокурора Петро Король.

Серед пунктів обвинувачення, які закидають Замані, – значне скорочення у лавах Збройних сил та розформування військових частин. Це підірвало боєздатність війська перед початком російської агресії. Також колишньому начальнику Генштабу згадали зміну підпорядкування тактичної групи "Крим" керівнику Військово-морських сил.

Іншими словами, від 2012 року військовою авіацію та підрозділами протиповітряної оборони в Криму став командувати Севастополь, а не Київ. На чолі ВМС тоді перебував Юрій Ільїн, який згодом зрадив Україну та перейшов на бік окупантів.

"Переформатування та підпорядкування усіх родів військ керівникові ВМС у Криму надало значні переваги Чорноморському флоту РФ у контролі та блокуванні дислокованих у Криму підрозділів ЗСУ у випадку прихованої, гібридної чи відкритої агресії", – зазначає головний військовий прокурор Анатолій Матіос.

За інформацією слідства, на початку 2014-го Володимир Замана знав про плани Росії щодо збройної агресії. Але не віддав наказів про приведення війська у стан підвищеної боєготовності. На запитання журналістів, чому військова прокуратура довго розслідувала справу і лише нині оголосила підозру, її керівник відповів – чекали висновків спеціальної експертизи.

"Причиною такого тривалого провадження спеціальної військової експертизи стала необхідність ретельного вивчення, аналізу і описування величезної кількості документів з грифом "таємно", "цілком таємно" і "особливої важливості". Це передбачає ускладений порядок доступу до документів", – пояснює Матіос.

Поки головний військовий прокурор виступає на брифінгу, Володимир Замана разом з адвокатом чекає на початок судового засідання щодо обрання запобіжного заходу. Провину не визнає, а затримання називає політично вмотивованим: "Навпаки, я намагався змусити керівництво держави ввести військовий стан, військове положення і застосувати Збройні сили. Я був готовий це робити, я заявив це".

Щодо скорочення армії та розформування частин, колишній головнокомандувач запевняє – такі кроки робив не лише за власним рішенням: "На кожен документ є підстави, чому вони робилися. Я ж не сам, це ж не одноосібне моє рішення. Є експертна комісія, є засідання, наради, які проводилися, перш ніж ухвалювати те чи інше рішення".

Військова прокуратура вимагатиме для підозрюваного арешт на два місяці без можливості внесення застави.

Ірина Сисак, Анна Брикова, Сергій Новіков, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Києві школяр вистрибнув з багатоповерхівки – його не врятували
Наступний матеріал
Таємнича АРМА: чим займається агенція, скільки майна арештувала і як товстосуми чинять їй опір

Екс-керівника Генштабу ЗСУ Заману затримали через держзраду – ЗМІ

Брифінг головного військового прокурора Анатолія Матіоса – відео

Висадили, а він помер від переохолодження: в Києві 3-м патрульним оголосили підозру за перевищення службових повноважень

Затримання в офісі БПП: прокуратура Сумщини порушила кримінальну справу щодо поліцейських

"По подАзрєнію": колишнього "міністра ДНР" затримали у Москві – що відомо

Поліцейські затримали свого колегу, що продавав конфіденційну інформацію колекторським фірмам – подробиці