Електронні сигарети чи тютюн: лікар пояснив, що і як впливає на організм

Електронна сигарета Shutterstock
Чи є паління хворобою; чому люди, знаючи про шкоду куріння, не кидають цієї звички; як сигарети впливають на організм; чим COVID-19 небезпечний для курців; в зоні ризику яких захворювань опиняються тютюнозалежні; як позбутися нікотинової залежності – на ці та багато інших питань у студії програми "Час: Online" на "5 каналі" відповів лікар-пульмонолог Євген Симонець

– Паління – це хвороба чи ні?

– Так, паління – це хвороба. Тютюнопаління призводить до низки різноманітних захворювань різних органів і систем. У першу чергу, це захворювання органів дихання. Вчора (17 листопада – ред.) був день боротьби з ХОЗЛ – хронічними обструктивними захворюваннями легень.

Щороку в світі поимирає близько 3,5 млн людей від ХОЗЛ, а однією з причин розвитку цього надзвичайно важкого захворювання є тютюнопаління.

– За статистикою, скільки людей на планеті має таке захворювання?

– На жаль, достовірної статистики немає, тому що дуже часто є т. зв. "гіпердіагностика", і навіть ми, фахівці, які доторкнулася до легень – торакальні хірурги чи пульмонологи – бачимо, що встановлюється неетично діагноз ХОЗЛ через те, що як тільки бачать, що в людини є хронічний обструктивний бронхіт, уже виставляється цей діагноз. Хоча з 2019 р. ВООЗ і Американським інститутом легень виділені в окрему нозологію, яка визначає саме порушення фракції видиху, тобто порушення дихальних об'ємів – лише тоді виставляється такий діагноз.

– Чому люди, знаючи про шкоду паління, не позбуваються цієї звички? Спрацбовує якийсь психологічний фактор?

– Це багатокомпонентна проблема. Мова йде про шкідливу звичку – людина потребує нікотину, якщо вона тривалий час палить. І це не тільки психологічна складова. Це складова багатокомпонентна. Тому з цією проблемою боряться і пульмонологи, і торакальні хірурги, і психологи чи навіть іноді психіатр та фахівці з інших медичних спеціальностей, наприклад, кардіолог. Майже всі курці страждають від підвищеного артеріального тиску – це додатковий вплив на серцево-судинну систему

– Як цигарка впливає на організм?

– Передусім це вплив на органи дихання. У звичайній сигареті міститься понад 500 різних хімічних речовин, які курець вдихає. З них близько 75 є висококанцерогенними – це ті, що призводять до раку легень.

І найперший вплив – це вплив диму, який вдихає курець, на слизову органів дихання, на слизову дихальної трубки, відбувається набряк слизової оболонки. Далі відбувається бронхоспазм і набрякова слизова завжди видає більшу кількість харкотиння – і потім через бронх більш вужчий за діаметром це харкотиння блокує і не дає можливості нормальної вентиляції легень. Тому в курців зі стажем тютюнопаління 5 років і більше завжди спостерігається ранковий кашель. Прокинувся – відкашлявся або випив щось тепле, або випалив знову сигарету – і кашель проходить. Це повноцінна симптоматика бронхіту курця.

.
.5 канал

– А які захворювання є найпоширенішими серед людей, які палять?

– Бронхіт, пневмонія. Пневмонії бувають у таких пацієнтів рецидивуючі, тобто ті, що з періодичністю повторюються – і зазвичай курець не зв'язує це з тютюнопалінням, а зв'язує з сезонністю, мовляв, восени холодно, навесні авітаміноз – знову захворів і так далі... Тобто в першу чергу це хвороби органів дихання.

Друге: захворювання серцево-судинної системи – підвищення артеріального тиску, проблеми з серцем, різні типи порушення кровообігу у м'язі серця, що призводить до різноманітних захворювань органів серцево-судинних.

Ще одним проявом може бути захворювання лор-органів. Ми вдихаємо через ротоглотку і вдихаємо через ніс.

Ще один фактор – це розвиток захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Бо нікотин збільшує секрецію, у курця виділяється більша кількість шлункового соку – це може бути і рефлюкс-езофагіт (закидання кислоти в стравохід)... Перший прояв – печія. І найважливіше: як тільки відбувається порушення дихання, відбувається зменшення достатньої кількості кисню – і тут каскад проблем із іншими органами і системами. На недостатність кисню реагують мозок, серце, нирки та інші системи.

– Як нікотин вцілому впливає на організм? Людина "підсаджується" саме на нікотин, який є в цигарках? 

– Так. Нікотин – це такий самий альдегід, як кофеїн або кокаїн, який призводить до високого звикання.

Як тільки людина починає палити, отримує певну дозу нікотину за невеликий проміжок часу – це може бути місяць або навіть тиждень – і з'являється залежність. Тобто організм потребує нікотину. А така залежність завжди спочатку формується ніби ейфорія, розслабленість. І людина думає: такий напружений день – а тут уже й ніби розслабився. Але згодом це викликає проблеми, про які ми говорили.

– Які методики використовуються для лікування нікотинової залежності?

– Накотинова залежність потребує комплексному підходу. Курці знають, що буває таке, коли людина каже: "Я кидаю палити", – і рве пачки сигарет, ламає, викидає – все! Кинув! А потім буквально мінімальна ситуація провокує – починаючи від стресу і закінчуючи позитивними емоціями – і людина знову викурює цигарку і перетворюється на повноцінний каскад точно таких ситуацій, які щойно були. Людина повертається до тютюнопаління. Тому тут робота не тільки лікаря, а й психолога.

На сьогоднішній день є варіанти нікотин-замісної терапії: нікотинові пластирі, нікотинові жуйки, нікотиновмісні таблетки. Існують також альтернативні системи зниження шкоди – системи нагріву тютюну, вейпи, електронні сигарети і так далі. Всі вони можуть використовуватись для того, щоб знизити шкоду, яка є в порівнянні зі звичайною сигаретою.

– Кидати палити краще поступово чи різко? І що може статися, якщо різко кинути?

– Можна спробувати різко кинути, якщо в людини стаж тютюнопаління невисокий – менше п'яти років. Ми зараз не говоримо про те, наскільки це буде ефективно, але такий варіант можливий.

У людей із тривалим стажем тютюнопаління це, на жаль, не завжди може бути ефективним, тому що організм звик до тієї кількості нікотину, яку він отримує щодня. Тому правильніше це робити поступово.

Пацієнтам, яких я оперую стосовно захворювання органів дихання, які мають високу нікотинову залежність, я кажу, що треба кинути палити, але не рекомендую це робити прямо зараз, у ранній післяопераційний період. Чому? Бо як тільки людина кидає палити (наприклад, стаж паління 20 років) організм намагається позбавитися всього, що він накопичив за ці 20 років – і відбувається загострення бронхіту курця: величезна кількість харкотиння, постійний кашель. І тому я кажу в ранньому післяопераційному періоді: треба кинути палити 100%, бо інакше ти помреш, але, будь ласка, давай зробимо це поступово, зменшуючи кількість цигарок: наприклад, зі звичних 20 сигарет за день сьогодні зроби 10, потім 9, потім 8, 7 і так далі. Як тільки ти перейшов на 3-5 цигарок за день, нікотинова залежність стає набагато меншою – і тоді можна повноцінно кинути палити.

– І не буде цього жахливого кашлю?

– Так.

– Тобто організм намагається позбутися залежності від нікотину. Якщо різко перестати, то організм не отримує звичної дози нікотину – що відбувається в організмі?

– Найперше – це реакція психоемоційна. Люди стають роздратовані, кричать, емоційні і так далі. Другий етап переходить в депресію, зменшення різких перепадів емоцій. І якщо відновився, значить усе більш-менш нормально. Але зазвичай вони повертаються на ту ж дозу нікотину, яка була раніше.

– Тобто відсоток людей, які зриваються, якщо кидають різко, набагато вищий, ніж при поступовій відмові від цигарок?

– Так.

– Ви згадували про перехід від тютюнопаління на електронні цигарки або вейпи. У чому різниця між ними і звичайними цигарками?

– У звичайній сигареті найбільша шкода не від нікотину, а від продуктів горіння. Температура горіння сигарети 850-900 градусів, і саме завдяки горінню виділяється велика кількість токсичних речовин, які курець вдихає. Для порівняння, система нагрівання тютюну нагріває до температури 300-350 градусів – там немає горіння, а значить користувач отримує ту ж дозу нікотину, але не отримає всю цю кількість різноманітних смол.

Якщо взяти звичайну сигарету за 100%-ву шкоду, то системи нагріву тютюну на 90-95% менш шкідливі, ніж звичайні сигарети. Але це не свідчить, що системи нагріву зовсім безпечні чи корисні. Взагалі, виробники цих систем рекомендують їх використовувати тим, у кого велика нікотинова залежність, хто не може одразу відмовитись від звичайних цигарок. Вони рекомендовані для того, щоб зменшити шкоду. Велика кількість антитабачників кричать, мовляв, це пропаганда поганої речі. Йдеться не про погане, а про зниження шкоди для тих, хто курить.

Ми зараз бачимо велику популярність різноманітних гаджетів – системи нагрівання тютюну, вейпи, електронні сигарети у підлітків, у молоді. І вони, раніше ніколи не куривши, починають використовувати ці системи – це погано, бо вони придумані не для того, щоб почати курити заново. Вони зроблені для того, щоб ті, хто має велику тютюнову залежність, менше шкодили своєму здоров'ю. Або, можливо, і відмовилися (від паління – ред.).

Дуже часто люди, які палили наприклад, 20 сигарет за день, переходять на системи нагрівання тютюну або на електронні сигарети – і поступово зменшують кількість вживання цих продуктів, а з часом узагалі можуть відмовитись.

Електронна сигарета
Електронна сигаретаShutterstock

– У Вашій практиці були випадки, коли людина відмовилася саме за допомогою такого методу?

– Так, були. Багато людей. Я не можу сказати що 100%-во всі відмовляються, бо бувають випадки, коли людина зі звичайних сигарет переходить на вейп чи системи нагрівання тютюну, отримує певний психологічний перехід і відчуття таке... Мені пацієнти говорять: "Я не накурююсь. Я використовую більше цих стіків", – більшу кількість разів курить електронну сигарету чи вейп парить більше, ніж раніше звичайних сигарет, і, як наслідок, отримує навіть нікотинову інтоксикацію.

– Як це виражається в організмі?

– Тахікардія, головний біль, запаморочення. Іноді може бути нудота і навіть блювота. Це, до речі, в підлітків дуже часто спостерігається, бо вони неконтрольовано це вживають. Воно ж приємне на смак, велика кількість пари...

– І нібито заспокоює.

– Так. А насправді отримують надлишкову кількість нікотину більшу, ніж коли палять звичайні сигарети.

– Часто можна почути від курців, які пройшли від звичайних цигарок на електронні, що вони після цього звичайні сигарети палити не можуть, бо їм не подобається смак. Чому це відбувається?

– Це правда. Смак випаленої цигарки навряд чи приємний, навіть існує жарт серед чоловіків: Я не люблю цілуватися з жінкою, яка палить, бо ніби цілуюся з попільничкою. Насправді неприємний смак, неприємний запах – це все існує, але курець звикає і сам не відчуває.

Я не палю, і коли є хтось поряд зі мною, хто щойно палив – одразу відчувається запах.

– Як щодо кальянів? Багато людей, які не палять цигарки, електронні сигарети, впевнені, що кальян можна. Чи шкідливі кальяни?

– Кальян впливає на органи дихання точно так, як і звичайні сигарети. Чомусь люди думають, що воно проходить через через воду, вино, молоко – і шкода менша. Насправді дим, який людина вдихає, – це ті ж продукти горіння, як і від звичайних сигарет. Але за рахунок того, що тютюн для кальяну ароматизований і має приємний смак, т. зв. нікотиновий удар, який отримує курець, зменшується на горло, на голосові зв'язки, на верхні дихальні шляхи. Відчуття приємніше, і, звісно, суб'єктивно людина думає, що це менш шкідливо.

– І цигарку людина палить 1-2 хв., а кальян – це довший процес, а значить, отримання більшої кількості нікотину.

– Ми досліджували об'єми дихання методом спірометрії. Цей метод визначає більше 30 різноманітних об'ємів дихання: форсований видих, життєва ємність легень і так далі. Ми їх досліджували у курців, у тих, хто кинув палити, у тих, хто вживає системи нагрівання тютюну і в тих, хто користується вейпом або кальяном. І ми бачимо, що великої різниці між курцями звичайних сигарет і кальяну немає.

А якщо людина переходить на інші системи, то різниця є. Звісно, не така, як у тих, хто кинув палити, але тенденція до покращення об'ємів дихання є.

– Україна в "червоній зоні" через пандемію коронавірусу. Чи перебувають курці в більшій зоні ризику, ніж люди, які не палять або кинули палити?

– Так. Ми вже говорили  про бронхіт курця. І якщо є набряк слизової оболонки, якщо є погіршення вентиляції легень, це призводить до застійних явищ у легенях. А значить, якщо у людини є коронавірусна інфекція і вже є передумови для зменшення вентиляції в легенях, це призводить до того, що вірусна пневмонія або приєднання потім бактеріальної флори і утворення вірусно-бактеріальної чи бактеріальної пневмонії відбувається набагато швидше, ніж у людини, яка має здорові легені. Тому тут це один із факторів, який погіршує перебіг коронавірусної інфекції і може призвести до коронавірусних ускладнень.

Куріння
КурінняShutterstock

– Тобто курцям, які знаходяться в більшій зоні ризику, бажано щепитися як мінімум щоб не було важкої симптоматики? 

– Так

– Наслідки паління – це бронхіти і пневмонії. Як не "запустити" хворобу, зрозуміти, що це вже бронхіт або пневмонія? Які наслідки підстерігають, якщо хворобу "запустити" і чому її не можна переносити "на ногах"?

– Найважливіше – я звертаюся до всіх українців – ми дуже любимо самолікуватися, дослухатися до порад сусідки, куми, товариша, до будь-кого, але не до фахівця.

Самостійно лікувати пневмонію не можна. Від пневмонії люди помирають. Ми бачимо смертність не лише від коронавірусної інфекції, а й узагалі від легеневої патології. В структурі смертності І місце – серцево-судинні захворювання; ІІ місце – онкологія; ІІІ місце – захворювання органів дихання – люди саме через цю патологію помирають. Тому самостійно лікуватися не потрібно.

В першу чергу, необхідно звернутися до лікаря, і лікар подивившись, послухавши, визначивши рівень сатурації (насичення киснем крові) може визначити, які методи діагностики необхідні.

На етапах активного поширення коронавірусної інфекції найбільше методом дослідження органів дихання є комп'ютерна томографія – КТ може бути низькодозова, яка не дає величезного променевого навантаження, але достатньо інформативна, щоб побачити зміни, характерні для ковід-асоційованої пневмонії Це т. зв. "матове скло" – на звичайній рентгенограмі воно погано візуалізується, а на КТ можна чітко побачити ці зміни, можна побачити відсоток змін у паренхімі легень. І в залежності від цього, від інших досліджень, аналізів, рівня сатурації визначити, який об'єм лікування необхідний – можливо, стаціонарне лікування і вдома лікуватись не можна. 

Якщо рівень сатурації нижче 90-92% – це показання до кисневої терапії і госпіталізації.

– Які застосовуються методи відновлення органів дихання для людей, які перехворіли на пневмонію?

– Після будь-яких пневмоній, не тільки коронавірусної, необхідне тривале відновлення. Інакше в легенях сформується пневмофіброз – ущільнення легеневої тканини, коли в цій ділянці не відбувається повноцінного газообміну, є прояви дихальної недостатності й так далі. Й воно потім відгукнеться... Тому треба відновлюватись.

Найпростіший метод відновлення – це дихальна гімнастика. Для дітей дуже простий метод: склянка з водою, коктейльна трубочка – і можна булькати, видувати повітря через трубочку. Для дорослих – це дихальна гімнастика, найпростіший варіант – дихальна гімнастика по Толкачову. Це дитяча дихальна гімнастика, яка передує іншим дихальним вправам. Всі ми знаємо, що це таке, бо всі ми вчилися в школі і знаємо, як: руки розвели, зробили вдих, потім повільний видих – обхопили себе руками, видихнули. Там різноманітні вправи для органів дихання – прості вправи для тренування дихальної системи. Зазвичай 1-2 тижні – залежно від фізичної підготовки людини – достатньо, щоб перейти на інші варіанти дихальних вправ.

Які інші дихальні гімнастики? Все залежить від того, який багаж хвороб має людина. Бо якщо йдеться про ХОЗЛ, то найбільш ефективною буде дихальна гімнастика за Бутейко – дихальна гімнастика малих об'ємів. Ми не можемо форсовано дихати, перенавантажувати легені, бо вони й так емфізематозно змінені, перероздуті, – й тоді важливі малі дихальні об'єми. Якщо дихальна система не скомпроментована, то можна використовувати дихальну гімнастику за Стрельниковою або східні древні дихальні гімнастики – пранаяма або цигун. Цигун – це найдревніша дихальна практика, і всі сучасні варіанти дихальних практик за основу взяли якусь частину з цигун.

– Людям, які займаються спортом і перехворіли на пневмонію, як швидко можна повертатися до спорту? І чи шкідливий біг?

– Біг – це ефективно, але лише коли здорові легені. Якщо є проблеми, то будь-які фізичні навантаження призводить до того, що людина намагається форсовано дихати, але кількість кисню потрапляє набагато менша і, як наслідок, дається велике навантаження на серце – йому треба дуже часто і багато скорочуватись, щоб усі органи і системи достатньо наситити киснем.

Перестав хворіти, немає температури, все добре – візьми паузу два тижні і дай організму відновитися. Дихальна гімнастика, потихеньку входь, а потім, якщо ти вирішив, що вже все окей, починай по трохи. Спочатку це може бути просто хода.

.
.5 канал

– А як зрозуміти, що навантаження завелике?

– Задишка.

Дуже часто чомусь люди вважають корисною ще одну річ: у ранньому постковідному або післяпневмонійному періоді різноманітні бані, сауни і так далі. Гарячі процедури робити не можна. Тому що є набряк слизової оболонки. Набряк проходить довше, і якщо ми даємо теплові процедури, це призводить до збільшення кровообігу – набряк стає більшим і, звісно, вентиляція стає гіршою.

– Одним із наслідків паління є онкологія, тобто рак легенів. Ви згадували, що це друга причина смертності, а перша – кардіологія.

– Друга причина – онкологія, і в структурі онкологічної смертності перше місце – майже 85% – займає рак легенів.

– Хто в зоні ризику? І симптоматика: як зрозуміти, що треба бігти до лікаря?

– Перший симптом, який проявляється при будь-якій легеневій патології, в т. ч. при раку легенів – кашель. І найважливіше: якщо кашель зберігається більше двох тижнів і він домашніми методами лікування, сиропами чи пастилками не прибирається, необхідно звернутись до лікаря. Скоріше за все, лікар відправить на обстеження – або на рентгенограму (якщо аускультативно лікар чує зміни вентиляції легень, від призначить не лише пряму рентгенограму, а й бокову, щоб побачити, які саме зміни в легенях відбуваються), або на комп'ютерну томографію. Або може бути рентген, а потім КТ, якщо є підозра на новоутворення, то КТ з контрастом, щоб чітко з'ясувати проблему і що далі з нею робити.

– Перша стадія раку легень лікується?

– Перша і друга. І третя, і четверта, але різні етапи лікування – і різна шкода для організму.

– Як часто потрібно перевіряти легені, щоб не допустити або зловити хворобу на першому етапі й не дати їй розвиватися?

– Ще за радянських часів усі говорили про променеву діагностику як повноцінний скрінінг. І, звичайно, флюрографія або рентгенограма органів грудної клітини має робитися один раз на рік.

– Як зберегти здоров'я органів дихання у повсякденному житті? Наприклад, якісь вправи, поради, поїздки до моря... Що ви порадите для профілактики захворювань органів дихання?

– Найважливіше – дихати чистим повітрям. Дуже важливо:

1) якщо ви провітрюєте житло, не робить це, коли найбільша кількість заторів на дорогах;

2) робіть вологе прибирання – це стосується як загалом якості повітря, так і алергенних факторів, які впливають на органи дихання;

3) знайдіть можливість гуляти в парках, лісосмугах, біля озер і річок, щоб дихати чистим повітрям;

4) кидайте шкідливі звички;

5) і ще один варіант – це здорове харчування.

– Що люблять легені?

– Легені люблять поліненасичені жирні кислоти – це речовини, які беруть участь в мембранотворенні стінки альвеоли – функціональної одиниці, яка забезпечує нормальний газообмін. Найбільше поліненасичених жирних кислот є в морській рибі і в нашому улюбленому українському продукті – свинячому салі. Тому хоча б 1-2 рази на тиждень додайте до раціону або морську рибу (бажано хижаків, які не ростуть у рибних господарствах). Наприклад, звичайний оселедець буде корисним. І звичайне свиняче сало.

Попередній матеріал
Літеру "Ґ" з абетки прибрав особисто Сталін: як український правопис "підганяли" під стандарти російського
Наступний матеріал
Із 1 грудня для українців зросте прожитковий мінімум – як це вплине на пенсії, аліменти та інші соцвиплати
Теги:
Loading...