Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою
Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою 5 канал

ДСНСівці відкрили полювання на паліїв сухостою і дали поради, куди дівати листя – сюжет

Читайте по-русски
У деяких селах однодумці самостійно організовували централізований вивіз листя на промислове перероблення

Що робити, якщо ваші сусіди палять... листя? Попри заборону спалювати траву та сухостій традиція такої утилізації серед українців – жива, кажуть в ДСНС Київської області. Тож аби запобігти пожежам, ходять у рейди та виявляють паліїв за допомогою дронів. "Лікнеп" для населення – чим небезпечне спалювання трави, провели сьогодні в Обухівському районі, де тільки-но загасили охоплені вогнем торфовища. Разом із ДСНесниками в рейд сходила і кореспондент "5 каналу" Олена Cоловйова.

"Я вже кілька днів кашляю, у мене майже повністю пропав голос, я хриплю, і дитина теж почала кашляти", – розповідає киянка Анастасія Лукашевич.

Від сусідів-паліїв 6-місячний Іванко разом з мамою Анастасією Лукашевич потерпають від минулої суботи. Родина мешкає у багатоповерхівці, що межує з приватним сектором. 

"Коли я кілька днів поспіль спостерігала, як отут у приватному секторі сусіди один за одним щось спалювали у себе на подвір'ї, в мене увірвався терпець і я в суботу зателефонувала до Національної поліції", – розповідає жінка.

Утім, ані перший, ані повторний виклик поліцейських результату не приніс. Жінці правоохоронці відзвітували, що жодного порушення не зафіксували. На відміну від самої Анастасії.

"Оце в суботу я знімала, як палять у мене прямо під вікном, це отой день, коли я викликала поліцію, яка не приїхала і от при цьому диму мені дзвонив бригадир поліцейських і говорив, що вони нічого не побачили. Ну от як можна було не побачити, коли весь район у диму", – говорить Анастасія.

Відтоді запальні сусіди свого не полишають. Хто і що спалює – добре видно з 15-го поверху.

Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою
Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою5 канал

Боротьбу проти спалювання листя жінка продовжує. Зі скаргами на бездіяльність правоохоронців звернулася на гарячу лінію. Підтримку знайшла і в соцмережах.

"Дуже багато коментарів, що люди помічають це і теж готові скаржитися. Це не поодинокий лише мій випадок, це не тільки мені так пощастило, це системна проблема, що поліція не приїздить на такі виклики, хоча це теж злочин, екологічний злочин. Давайте називати речі своїми іменами", – каже Анастасія.

Тим часом виявляти паліїв пішли в рейд ДСНСники Київської області. Тут від початку року горіло 9 тисяч разів, половина пожеж на природі. В Обухівському районі, де буквально до сьогодні цілий місяць палало 8 гектарів торфяника – ситуацію відстежують з неба. На одній з вулиць села Малі Дмитровичі дрон фіксує багаття.

Мешканець ділянки візитом рятувальників – здивований. Переконує, сухе гілля запалив, дотримуючись техніки безпеки. А от про заборону – вперше чує. Обіцяє виправитися.

Валентин, мешканець села Малі Дмитровичі, каже: "Ні, я не знав, що на своїй території не можна щось спалювати. Гілки, сміття. У нас у планах прилад, який робить стружку з усього лісу. Думаю, це рішення".

Аби загроза від вогняної утилізації гілля та листя не стала сюрпризом для решти мешканців району, рятувальники проводять роз'яснювальну роботу.

Олександр Головач, начальник Обухівського районного відділу ГУ ДСНС України в Київській області, каже: "Під час запалювання сухого листя в середовище підіймається велика концентрація шкідливих речовин, різні канцерогени, які створюють небезпеку для людей, у яких якісь хронічні захворювання, також утворюється смог. Штраф – на посадових осіб понад тисячу гривень, на фізичних осіб – 350. Але цією статтею користуються тільки правоохоронні органи або співробітники екологічної служби".

Цьому ґазді ані можливі штрафи, ані забруднення повітря – не аргумент. Визнає, листя палить і палити буде.

Мешканець села Підгірці Олександр Фоя говорить: "Ну а як? А куди його подіти? Куди листя дівати, ви мені скажіть? Скільки років живу тут – жодної служби тут не було, яка б листя вивозила!"

Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою
Рятувальники відкрили полювання на паліїв сухостою5 канал

Куди дівати листя, знає мешканець села Віта Поштова, що в передмісті столиці. За останні 2 роки навчився перетворювати проблему на скарб. За допомогою компостування.

Гліб Лісовський, мешканець села Віта Поштова, каже: "Зробив у цьому році ще другу яму, і ця буде перегнивати до наступної весни, а на весні буду цей компост вживати, аби підживлювати свої рослини".

Чоловік розповідає: для тих, хто дбає про довкілля та не має хисту до компостування, в селі теж є рішення. Однодумці самостійно організовували централізований вивіз листя на промислове перероблення.

"28 жовтня буде перший вивіз, а так минулого року ми дві автівки назбирали. За КАМАЗ листя ми сплачуємо 2 тисячі гривень. Якщо врахувати, що в КАМАЗ навантажити листя можуть 30-40 домогосподарств, то 20-30 грн з одного господарства – це не великі гроші", – каже чоловік.

Відповідальний підхід до утилізації листя поки що скоріше виняток. Саме паліям з приватного сектора чиновники та екологи закидають часткову відповідальність за смог, що нині накрив столицю.

Олена Соловйова, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Лідера "слуг" у ВР Арахамію перевіряють поліграфом – деякі однопартійці вже це пройшли
Наступний матеріал
Можна не боятися загубити: незабаром водійські посвідчення будуть у мобільному додатку
Теги:
Loading...