Депортація кримських татар
Депортація кримських татар styler.rbc.ua

Документи з архівів КДБ: як кримського татарина, льотчика-аса, після повернення в Крим оголосили "провокатором"

  Читайте по-русски
  У 1967 році голова КДБ при Раді міністрів УРСР Нікітченко доповідав керівництву Компартії України, що кримський татарин Абдураїм Решідов планує самоспалення

  Служба безпеки України оприлюднила документи з архівів Комітету державної безпеки, пов’язані з геноцидом кримських татар у радянські часи. Документи представлені в Telegram.

  "18 травня – скорботний день в історії кримських татар та всієї України. Цього дня 1944 року сталінський режим руками НКВС розпочав геноцид корінного народу Криму. Людей загнали в товарні вагони та депортували до Сибіру та Середньої Азії. Але боротьба кримськотатарського народу за свою Батьківщину ніколи не припинялась. Ми зібрали декілька історій з архівів КДБ про те, як кримські татари боролися за право жити на своїй землі. Репресії, переслідування, ярлики "автономістів", "зрадників" та "екстремістів" – ніщо не зламало дух цих людей. Пам’ятаємо всіх, хто не дочекався повернення додому!" – зазначено у повідомленні.

  СБУ опублікувала матеріали, де йдеться про намагання кримських татар повернутися в Крим.

  Зокрема, у 1967 році, у 50-ту річницю Жовтневої революції, голова КДБ при Раді міністрів УРСР Нікітченко доповідав керівництву Компартії України, що кримський татарин Абдураїм Решідов планує самоспалення. Його довели до відчаю постійні відмови радянської влади, які забороняли повернення до Криму.

  Абдураїм Решідов – національний герой кримськотатарського народу. Він був льотчиком-асом під час Другої світової війни та здійснив 222 бойових вильоти. За мужність і героїзм йому надали звання Героя Радянського Союзу.

  Але після запитів про повернення до Криму Герой Решідов став вважатися "провокатором". І пропозиція КДБ була стандартною для тих часів: виключити кримчанина з партії та опублікувати статтю, щоб дискредитувати його.

  У повідомленні Нікітченка також збереглося листування кримського татарина Мансура Османова, який проживав у Ташкенті, з письменником і жертвою сталінського режиму Борисом Антоненком-Давидовичем.

  Османов дуже влучно описав, як радянська пропаганда ставиться до кримських татар, навіть до тих, хто народився вже у вигнанні. Його синів і через 22 роки називали "зрадниками".

  Антоненко-Давидович, який і сам пройшов ГУЛАГ, підтримував кримчан і відповів: "Ваш народ справжній господар цієї землі", порадивши найголовніше – зберегти свою мову та культуру. "Нехай ваші діти не забудуть цього, бо коли народ втрачає мову – він перестає бути нацією", – йшлося у відповіді.

  В Україні 18 травня вшановують жертв геноциду кримськотатарського народу.

  18 травня 1944 року о 3:00 розпочалася операція тоталітарної влади з депортації кримських татар. Вона тривала два дні і завершилася 20 травня. Більшу частину корінного населення Криму примусово перевезли до Узбекистану, а також у прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Загалом депортували майже 200 тисяч людей. 

  Офіційно причиною депортації назвали буцімто встановлену співпрацю кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Однак, як повідомляє Український інститут національної пам'яті, жодних доказів так званого "масового дезертирства" кримських татар не існує.

  Попередній матеріал
  В Одесі частково обрушився п'ятиповерховий житловий будинок (оновлено)
  Наступний матеріал
  "Пропаганда тероризму": "ЄС" вимагає від СБУ порушити кримінальну справу проти Гордона
  Loading...

  Чи подобаються кримським татарам обіцянки Зеленського і чи наважиться Рада легалізувати російські паспорти – "ІнфоВечір"

  Мітинг-реквієм у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу: виступ Петра Порошенка

  У середмісті Києва триває акція пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

  Росія та Узбекистан відмовилися показати документи щодо депортації кримських татар – прокуратура АРК

  Джапарова стала першим заступником голови МЗС – подробиці

  Росія мусить припинити знову завдавати страждань мешканцям Криму і піти з півострова – заява США